25. feb. 2024 o 12:53
Miloš Audi, ladbible.com

Poľský leví muž: Matka ho odvrhla kvôli výzoru, veľkú slávu našiel v cirkuse

placeholder
Legenda muža s levou tvárou.
Zdroj: istockphoto.com, reprofoto/youtube.com/@wisebeacon4818

V 19. storočí sa narodil muž, ktorý svojím výzorom pripomínal leva. Kvôli abnormálnemu vzhľadu však musel prekonať množstvo prekážok a dokonca roky stráviť v cirkuse.

Zaujímavosti
25. feb. 2024 o 12:53
Poľský leví muž: Matka ho odvrhla kvôli výzoru, veľkú slávu našiel v cirkuse

V 19. storočí sa narodil muž, ktorý svojím výzorom pripomínal leva. Kvôli abnormálnemu vzhľadu však musel prekonať množstvo prekážok a dokonca roky stráviť v cirkuse.

V minulosti bolo bežné, že ľudí s netradičnými fyzickými vlastnosťami využívali podnikatelia na vlastné obohatenie, pričom tento trend bol veľmi obľúbený hlavne v cirkusoch. Jedným z tých, ktorí mali vzácnu diagnózu, bol aj Stephan Bibrowski, známy aj ako "Muž s levou tvárou", informoval portál LADBible.

Pomsta leva

Bibrowski sa narodil v roku 1890 v poľskej obci Wilczogóra, pričom jeho rodičia okamžite vedeli, že nie je obyčajný. Už vtedy bolo celé jeho telo pokryté takmer trojcentimetrovými chlpmi, ktoré boli hrubé ako tie v hrive leva.

S nebezpečným tvorom si ho spájali aj lekári a susedia. Preto rodičia chlapca všetkým povedali, že ide o pomstu leva, s ktorým sa otec pobil v minulosti. Tvrdili, že tento incident zapríčinil u chlapca rast srsti po celom tele, a to už vtedy, keď bolo dieťa ešte v lone matky. Hoci bol tento príbeh pritiahnutý za vlasy, mnohí ľudia mu uverili a začali pokladať Stephana za hračku prírody.

Hoci v tom čase lekári nedokázali presne určiť, o aké ochorenie vlastne ide, dnes vieme, že chlapec trpel takzvaným vlkolačím syndrómom (hypertrichózou). Ide o genetickú mutáciu v pohlavnom chromozóme X, ktorá pacientovi spôsobuje zvýšený rast ochlpenia, a to buď na časti tela, alebo na celej pokožke. Prípady tejto choroby lekári zaznamenali už v stredoveku, pričom išlo o približne 100 záznamov.

Život v cirkuse

Matka sa od útleho veku Stephanovi vyhýbala, pretože ho kvôli jeho zriedkavému stavu považovala za ohavnosť. Preto ho len ako štvorročného opustila a odovzdala osobe menom Sedlmayer, nemeckému podnikateľovi, ktorý organizoval javiskové predstavenia.

Chlapcovi však chlpy na celom tele rástli ďalej, a to až do dĺžky 20 centimetrov. To vnuklo Sedlmayerovi nápad, ktorým by na Stephanovi zarobil obrovské množstvo peňazí. Prinútil ho prisvojiť si umelecké meno "Lionel - Muž s levou tvárou" a začal ho vystavovať ako exponát pre verejnosť. Ako netvor s akronymom "napoly človek, napoly zviera" vystupoval Stephan až 19 rokov, pričom ho videli návštevníci nielen v Európe, ale aj v Spojených štátoch.

Hoci bol Stephan dlho vykorisťovaný podnikateľmi, ktorí sa na jeho nezvyčajnom zjave obohacovali, podarilo sa mu z tohto sveta ujsť. Usadil sa pritom v New Yorku, kde sa naučil hovoriť piatimi jazykmi a mal túžbu stať sa zubárom. Nevieme však, či sa mu tento sen splnil, pretože sa o jeho živote po rokoch strávených v cirkuse vie len veľmi málo. Na začiatku 30. rokov sa však presťahoval do Nemecka, kde ho krátko na to skolil ťažký infarkt. Nakoniec teda zomrel vo veku iba 41 rokov.