16. mar. 2023 o 14:00
Miloš Audi, unilad.com

Slávny útek El Chapa z väznice: Preliezol cez vykopaný tunel a unikol na špeciálnej motorke

placeholder
Ako utiekol El Chapo z väzenia?
Zdroj: twitter.com/the_real_comfyy, youtube.com/@ca6ko631

Narkobaróna El Chapa dokázala polícia chytiť už niekoľkokrát. Aj vo väzení však mal jeden z najslávnejších drogových bossov veľký vplyv, vďaka ktorému sa dokázal dostať na slobodu.

Zaujímavosti
16. mar. 2023 o 14:00
Slávny útek El Chapa z väznice: Preliezol cez vykopaný tunel a unikol na špeciálnej motorke

Narkobaróna El Chapa dokázala polícia chytiť už niekoľkokrát. Aj vo väzení však mal jeden z najslávnejších drogových bossov veľký vplyv, vďaka ktorému sa dokázal dostať na slobodu.

Joaquin Guzmán, ktorý je vo svete známejší pod prezývkou El Chapo, bol jedným z najvplyvnejších narkobarónov v Mexiku. 64-ročný bývalý šéf drogového kartelu Sinaloa bol mnohokrát za svoju činnosť poslaný do väzenia, no do posledného zatknutia sa mu vždy podarilo utiecť. K najznámejším únikom však patrí ten z roku 2015, kedy sa dostal von cez vykopaný tunel. Ako informoval portál Unilad, v súčasnosti je El Chapo opäť za mrežami, pričom si odpykáva doživotný trest.

Pripravený útek

Mexická vláda zverejnila niekoľko minútový záznam úniku z federálnej väznice Altiplano, ktorý sa narkobarónovi podaril uskutočniť 11. júla 2015. Video ukazuje Guzmána, ako lezie cez malú dieru v stene svojej cely vedľa sprchy. Potom zločinec zliezol po rebríku do plne osvetleného a vetraného tunela, kde naskočil na špeciálne upravenú motorku, ktorá dokázala jazdiť po koľajniciach.

Zistenia po úteku Guzmána naznačujú, že drogový boss dopredu vedel o častiach jeho cely, na ktoré oko kamery nedosahovalo. Mnohí pritom predpokladajú, že do plánu boli zapletení aj strážnici väznice. Takýto scenár totiž nastal i v roku 2001 pri úniku z rovnakého nápravného zariadenia. Vtedy zločinec podplatil personál a podarilo sa mu dostať na slobodu tak, že sa ukryl v koši na bielizeň.

Tvrdé podmienky v USA

V súčasnosti je 64-ročný Guzmán odsúdený za drogovú trestnú činnosť na doživotie, pričom si rozsudok odpykáva za mrežami v Spojených štátoch. Drogový boss však dlhodobo žiada mexickú vládu, aby zaistila jeho prevoz do krajiny v Strednej Amerike. Tieto dva štáty majú totiž podpísanú dohodu, ktorá umožňuje trestancom odsúdeným v jednej krajine, aby si za určitých okolností odpykali trest vo svojej domovine.

Mexický právnik Jose Refugio Rodriguez, ktorý El Chapa zastupuje, tiež tvrdil, že od svojho odsúdenia a vzatia do väzby v roku 2019 žije drogový boss vo veľmi zlých podmienkach. Podľa jeho slov nemá dostatočný prístup k svetlu, nedovolia mu prijímať návštevy a nedostáva ani primeranú stravu či lekársku starostlivosť.

Mexické veľvyslanectvo vo Washingtone uviedlo, že dostalo e-mail od právnika drogového bossa. O tom, aký bude osud El Chapa však rozhodne prezident krajiny Andrés Manuel López Obrador, ktorý uviedol, že celú záležitosť prehodnotí spolu s vládou. "Vždy musíte mať otvorené dvere, pokiaľ ide o ľudské práva," poznamenal.