Podmanivý záber supersplnu za Ľubovnianskym hradom, ktorú zachytil Petr Horálek, je publikovaná ako prestížna astronomická snímka dňa NASA. Horálek uviedol, že naposledy bolo Slovensko v NASA minulý august. Práve vtedy bol publikovaný obrázok "Perseus a stratené meteory", ktorý zachytili Tomáš Slovinský a Horálek, informuje portál TASR.
Fotka bude slúžiť na propagačné účely
"Rád som opäť reprezentoval Slovensko touto cestou," poznamenal. V stredu 13. júla sa mu podarilo zachytiť superspln, a to z miesta nad obcou Jarabina. Práve odtiaľ vychádzal Mesiac priamo za Ľubovnianskym hradom a bol vzdialený od miesta pozorovania asi tri kilometre.
Horálek uviedol, že záber si vyžadoval precízne plánovanie a podarilo sa mu ho zachytiť o 21:14. "Miesto som určil s presnosťou na metre. Na snímke je tiež vidieť, že v hornej časti Mesiaca, fragment medzi mrakmi, je tzv. zelený okraj alebo zelený záblesk. Vplyvom atmosférickej refrakcie sa prvá 'kvapôčka' mesačného svitu objavila v jasnej zelenej farbe," priblížil.
Fotku zachytil na teleobjektív s ohniskom 1,1 metra zo statívu. Autor je na záber právom pyšný, pretože o pár minút neskôr sa v smere nad hradom a k Mesiacu úplne zatiahlo. Správa, že fotka je publikovaná ako astronomická snímka dňa NASA, potešila aj riaditeľa Ľubovnianskeho múzea Dalibora Mikulíka.
S autorom sa stihol dohodnúť na tom, že fotografiu budú používať na propagačné účely. "Videli sme reakcie na sociálnych sieťach, kde bol tento záber top, čo sa týka sledovanosti a lajkov. Máme celú kolekciu snímok, ktoré používame na propagáciu, a tento záber zaradíme medzi jeden z najdôležitejších, pretože sa naozaj vydaril," prezradil Muklík.