Vďaka tejto optickej ilúzii budete mať pocit, že padáte do čiernej diery. Obrázok vytvoril Akiyoshi Kitakoa ako súčasť výskumu publikovaného na portáli Frontiers in Human Neuroscience. Ilúzia pozostáva z jednej veľkej čiernej elipsy v strede obrázka na bielom pozadí, obklopenej niekoľkými menšími čiernymi bodkami. Obrázok je úplne statický a vôbec sa nehýbe, ale čím dlhšie sa naň pozeráte, tým viac sa bude veľká elipsa v strede zdať väčšia. Podľa výskumu však zaberá len na 86 percent ľudí, uviedol portál Indy100.
Silná ilúzia
Výskumníci tvrdia, že k reakcii dochádza bez ohľadu na to, kde sa človek pri prezeraní obrázku nachádza a dokonca aj vtedy, ak je v dobre osvetlenej miestnosti. Aj keď sú naše mozgy veľmi rýchle pri spracovávaní obrázkov, stále môže trvať asi 100 milisekúnd, kým si sietnice uvedomia, čo práve vidíme pred sebou.
Bruno Laeng, profesor na Katedre psychológie Univerzity v Osle a jeden z autorov štúdie, vo vyhlásení uviedol: "'Rozširujúca sa diera' je dynamická optická ilúzia. Táto kruhová rozmazaná elipsa čiernej diery vyvoláva dojem optického toku, ako keby pozorovateľ smeroval priamo dovnútra."
14 percent ju však nevidí
V rámci výskumu vedci ukázali optickú ilúziu 50 ľuďom s normálnym zrakom, ale až 14 percent z nich ju vôbec nevidelo, kým mala veľká elipsa čiernu farbu. Ľuďom, ktorí túto ilúziu absolútne nezachytili, sa vôbec nezmenili zreničky.
Vedci vďaka týmto výsledkom boli schopní urobiť hodnotenie o tom, ako náš mozog a oči reagujú na vizuálne stimuly. Zistili, že naše zreničky nie sú ovplyvnené skutočnými zmenami v našom fyzickom prostredí a dokonca ani naším predstavovaným vnímaním. "Naše výsledky ukazujú, že kontrakčný reflex zreníc nie je mechanizmus s uzavretou slučkou," uviedol Laeng.
Dodal, že oko sa skôr prispôsobí na vnímané a dokonca predstavované svetlo, nielen na fyzickú energiu. Podľa neho by budúce štúdie mohli odhaliť ďalšie typy telesných zmien, ktoré nám pomôžu vysvetliť, ako vlastne optické ilúzie fungujú.