30. okt. 2023 o 12:00
Pelikan, obkec.sk

Abú Zabí: Hlavné mesto Emirátov nemusí byť len zastávkou na ceste do Dubaja

placeholder
Polovica cestujúcich do Emirátov si dnes vyberá práve Abú Zabí.
Zdroj: Shutterstock

Aj vám pri Emirátoch ako prvé napadne Dubaj? Kedysi to tak bývalo, dnes mu na päty šliape hlavné mesto siedmich Emirátov - Abú Zabí. Takmer polovica cestovateľov smerujúcich do Emirátov totiž svoju dovolenku začína práve v najväčšom z nich.

Cestovanie
30. okt. 2023 o 12:00
Abú Zabí: Hlavné mesto Emirátov nemusí byť len zastávkou na ceste do Dubaja

Aj vám pri Emirátoch ako prvé napadne Dubaj? Kedysi to tak bývalo, dnes mu na päty šliape hlavné mesto siedmich Emirátov - Abú Zabí. Takmer polovica cestovateľov smerujúcich do Emirátov totiž svoju dovolenku začína práve v najväčšom z nich.

Abú Zabí sa do popredia dostalo najmä v posledných troch rokoch po tom, ako doň začali lietať maďarské lowcost aerolinky Wizz Air. Nová linka skresala ceny leteniek a do Abú Zabí dnes letíme o polovicu lacnejšie ako v roku 2019, ukazujú dáta Pelikan.sk.

Viac ako 45 percent cestovateľov smerujúcich do Emirátov svoju cestu začína v Abú Zabí. Spiatočné letenky aktuálne začínajú na cene pod 120 eur spiatočne. Aj vďaka tomu sa doň v tomto roku vyberá o 65 percent viac cestovateľov ako za celý minulý rok.

A čo zažiť v druhom najväčšom meste Emirátov? Možností je nekonečno - či už začnete históriou a kultúrou, presuniete sa za futurizmom či nikdy nekončiacou zábavou. Abú Zabí je vynikajúcou zastávkou na ceste do Dubaja, ale aj cieľovou destináciou.

Za Louvrom nielen do Paríža

Abú Zabí je domovom jednej z najväčších mešít na svete, konkrétne ôsmej na celom svete a najväčšej v celých Emirátoch. Do mešity Sheikh Zayed Grand Mosque sa zmestí 40-tisíc návštevníkov a dokopy zaberá plochu štyroch futbalových ihrísk. Práve na tomto mieste nájdete 82 bielych mramorových kupol, 1096 vonkajších stĺpov, blýskavé bazény a samozrejmosťou je aj 24-karátové zlato či krištáľové lustre. A to všetko v rámci jedného komplexu.

Sheikh Zayed Grand Mosque, Abú Zabí
Sheikh Zayed Grand Mosque, Abú Zabí
Zdroj: Shutterstock

Že za Louvrom treba chodiť do Paríža? Nie tak celkom, jeden sa totiž nachádza aj na Blízkom východe, a to priamo v Abú Zabí, pričom vznikol 224 rokov po založení Louvra v Paríži. Celkovo v múzeu nájdete umenie ľudstva od neolitu po súčasnosť a to v 12 galériách.

Jedným z výtvorov v Louvri je napríklad kupola Nouvel. Je to zložitá geometrická štruktúra pozostávajúca zo 7850 hviezd, ktoré sa opakujú v ôsmich rôznych vrstvách, v rozličných veľkostiach a uhloch. Pri striedaní častí dní cez perforácie kupoly svetlo preniká vždy inak a vytvára tak magickú atmosféru. Tento jav sa nazýva "svetelný dážď". Ako inšpirácia k jeho stvoreniu slúžili práve palmy v Abú Zabí.

Louvre, Abú Zabí
Louvre, Abú Zabí
Zdroj: Shutterstock

A kam za tradičnými nákupmi? Souk Central Market je síce podľa názvu arabským trhom, vzhľadom však pripomína obchodné centrum (to vzniklo ako náhrada pôvodnej tržnice, ktorá zhorela v roku 2003). Nájdete tu všetko - luxusný tovar, tradičné jedlo a mnoho iného.

Vynechať by ste rozhodne nemali ani Heritage Village - tradičnú dedinku, ktorá je beduínskym skanzenom, či Qasr Al Hosn - najstaršiu kamennú budovu Abú Zabí, ktorá slúžila ako strážna veža. Od roku 2018 je kultúrnym centrom.

Qasr Al Hosn
Qasr Al Hosn
Zdroj: Shutterstock

Povedzte zábave Yas

Nikdy nekončiaca zábava v hlavnom meste. Abú Zabí má podobne ako Dubaj priam nekonečný počet aktivít, ktoré možno zažiť. Začať možno napríklad na ostrove Yas, ktorý je plný megalomanských atrakcií či prepychových hotelov a obľúbenej pláže Yas. Tá je známa svojou úžasnou promenádou, oplatí sa sem tiež prísť s deťmi, na ktoré čaká množstvo aktivít, výborné reštaurácie či samostatný bazén pre tých najmenších.

Na ostrove sa nachádza tiež napríklad Yas Mall, ktorý nie je len nákupným centrom, ale aj platformou pre spoločenské udalosti - a to vo vizáži luxusného hotela.

Pláž na ostrove Yas
Pláž na ostrove Yas
Zdroj: Shutterstock

Ak ste milovníkom filmov, rozhodne by ste nemali vynechať ani Warner Bros World - tematicky park, ktorý je najväčším vnútorným parkom svojho druhu na svete. Nájdete v ňom šesť filmových alebo rozprávkových pľacov. Najmenší sa môžu prejsť vo svete Cartoon Junction a dospelí napríklad nasadnúť na horskú dráhu smerujúcu do Gotham City.

Zábava pokračuje v krytom zábavnom parku Ferrari World, ktorý je prvým parkom od Ferrari práve na ostrove Yas. Práve tu sa nachádza aj najrýchlejšia horská dráha na svete - Formula Rossa, či staré modely áut tejto kultovej talianskej značky. Nájde sa tu, samozrejme, aj program pre najmenších návštevníkov.

Jedna z top atrakcií pre milovníkov rýchlosti? Ostrov Yas je tiež domovom okruhu Yas Marina, na ktorom sa tradične koná posledný závod sezóny Formula 1 - Veľká cena Abú Zabí. Nechodí sa naň však len pozerať na iných jazdcov, práve na tomto mieste si totiž môžete rýchlosť za volantom vyskúšať aj vy sami.

Futurizmus a megalománia

Zábavou a históriou to nekončí, ani Abú Zabí na svojich atrakciách rozhodne netrochárči. Len v tomto roku oznámili otvorenie najväčšieho bazéna s umelými vlnami na svete s cieľom rozvoja turizmu na ostrove Hudayriyat. V exkluzívnom surferskom komplexe budú môcť surfovať začiatočníci, amatéri aj profesionáli a je zrejmé, že sa tu budú konať medzinárodné surferské súťaže.

Najväčší bazén s umelými vlnami v Abú Zabí
Najväčší bazén s umelými vlnami v Abú Zabí
Zdroj: Modon

Na ostrove tiež vznikne mestský park s rozlohou 2,25 milióna metrov štvorcových s cyklistickými chodníkmi, chodníkmi medzi mangrovovými porastami, ekofarmami, reštauráciami, barmi a detskými ihriskami. V roku 2025 bude vybudovaný velodróm vybavený krytou cyklistickou dráhou.

A čo výhľady? Tie si môžete vychutnať z rozhľadne Observation Deck at 300 v hoteli Jumeirah Etihad Towers. Tí, čo sa výšok neboja, sa môžu tešiť na 360 stupňový výhľad zo 74. poschodia a z výšky 300 metrov.