Vedci vyslovili nepriaznivú prognózu, podľa ktorej by z jednej z najväčších svetových metropol mohlo o niekoľko rokov vzniknúť potopené mesto. Podľa nich totiž kolosálne mrakodrapy v New Yorku spôsobujú pokles zeme pod nimi, kvôli čomu pomaly stúpa hladina vody. Ako informoval portál Unilad, tento problém môže byť aj pôvodcom narastajúceho počtu záplav.
Klesanie kvôli obrovskej váhe
Štúdiu vytvoril tím vedcov z vládnej organizácie United States Geological Survey a University of Rhode Island. Určili pritom hromadnú hmotnosť viac ako milióna budov v New Yorku a rozdelili ju do siete štvorcov s rozmermi 100x100 metrov. Neskôr vo svojich výpočtoch zohľadnili aj gravitačnú silu, s pomocou ktorej premenili celkovú hmotu na zostupný tlak tlačiaci na zem, a vzali do úvahy aj neustály pohyb materiálu pod mestom.
Vedci sa opierajú o dávno známe zistenie, že zemský povrch klesá v procese nazývanom subsidencia, keď sa mäkké sedimenty posúvajú a akumulujú. Môže to byť spôsobené viacerými vplyvmi, pričom medzi najzávažnejšie patrí tlak, ktorý na pôdu vytvárajú nahromadené obrovské budovy.
Závažný problém
Satelitné údaje odhalili, že New York klesá rýchlosťou približne 2 milimetre za rok. Geológ Tom Parsons poznamenal, že tento proces v kombinácii s globálnym otepľovaním vystaví metropolu väčšiemu riziku zaplavenia, hlavne ak nastane veľký úhrn zrážok. "Cieľom tohto výskumu je zvýšiť povedomie o tom, že každá ďalšia výšková budova postavená na pobreží, pri rieke alebo jazere môže prispieť k častejším záplavám," povedal Parsons, ktorý pracuje pre United States Geological Survey.
Vedec dodal, že tento stav zhoršujú aj hurikány, ktoré veľkomesto trápia čoraz častejšie. "Preto sa obávame záplav. Nepredpokladáme, že kvôli tomu sa ostrov úplne ponorí, aspoň nie tak skoro. Ak však začne pôsobiť extrémne počasie, je čoraz istejšie, že obyvatelia zažijú záplavy," poznamenal.
Je tiež potrebné dodať, že vedci v štúdii zahrnuli iba hmotnosť budov v meste, pričom nezohľadnili cesty, chodníky, mosty, železnice a iné spevnené plochy. Je preto pravdepodobné, že skutočná miera poklesu je omnoho vyššia. "New York je symbolom rastúcich pobrežných miest na celom svete, u ktorých môžeme vidieť, že subsidujú. Je preto potrebné začať riešiť tento spoločný globálny problém a zmierniť rastúce nebezpečenstvo záplav," uzavrel vyhlásenie tím.