Niektoré krajiny sú známe tým, že kladú dôraz na veľké množstvo tvrdej práce. To však vyvoláva kritiku, podľa ktorej tento spôsob myslenia vedie k zlej rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom. Ako informoval portál LADBible, takouto praxou je známa aj Čína, v ktorej ešte pred pár rokmi existovali také náročné podmienky na pracovisku, že viedli k viacerým nehodám a dokonca aj k úmrtiam.
Nebezpečná praktika zamestnávateľov
Až do roku 2021 bolo pre zamestnávateľov v Číne legálne vyžadovať od pracovníkov 12-hodinové zmeny počas šiestich dní v týždni. Model známy pod menom 996 využívali mnohé národné spoločnosti, pričom viedol k veľkému počtu tragických nehôd. Najvyšší súd však práve kvôli týmto častým incidentom rozhodol, že táto praktika už nebude povolená.
Počas pojednávania bol zdôraznený jeden prípad, ktorý sa týkal muža menom Zhang. Ten bol v lete 2020 zamestnancom nemenovanej kuriérskej spoločnosti a pracoval od 9:00 do 21:00 šesť dní v týždni. Podľa vtedajších čínskych zákonov mohli mať ľudia len 36 hodín nadčasov mesačne. Zamestnávatelia však od Zhanga požadovali viac, a to bez finančného ohodnotenia. Muž nakoniec túto ponuku odmietol, pričom ho za toto rozhodnutie mali prepustiť.
Hoci jeho zamestnávateľ tvrdil, že Zhang porušil podmienky skúšobnej doby, súdny tribunál s jeho námietkou nesúhlasil. V rozhodnutí preto nariadili spoločnosti, aby mu vyplácala mesačný plat 8 000 juanov (1 025 eur). Aj keď tento príklad neviedol k tragédii, prinútil úrady zmeniť túto formu pracovného harmonogramu.
Smrť kvôli nadmernej práci
Najvyššiemu súdu v Číne bolo predložených najmenej desať ďalších prípadov, v ktorých zamestnanci tvrdili, že im bola zamietnutá mzda za prácu navyše. Jeden takýto incident sa týkal aj muža menom Li, ktorý zomrel na následky prepracovania v roku 2018. Bol zamestnaný v mediálnej spoločnosti, pričom robil viac ako 300 hodín mesačne a mal iba tri dni voľna. Tieto ťažké podmienky spôsobili, že omdlel v pracovnej kúpeľni a zomrel na infarkt počas 12-hodinovej nočnej smeny.
Jeho príbuzní žiadali odškodné, ako aj peniaze na pohreb. Súd nakoniec rozhodol, že mediálna spoločnosť nesie zodpovednosť za jeho úmrtie a musí rodine poskytnúť odškodnenie.
Odvtedy sa prax s názvom 996 stala predmetom čoraz väčšej kritiky. Protesty za jej zrušenie sa začali v roku 2019, keď sa rôzni pracovníci spojili prostredníctvom projektu s názvom 996 ICU. Organizátori tvrdili, že tento názov má temnú hlavnú myšlienku. Podľa nich totiž harmonogram 996 vedie na jednotku intenzívnej starostlivosti (po anglicky skratka ICU, slovensky JIS; pozn. red.).