Materiál je natoľko luxusný, že zahanbuje aj kašmír či hodváb. Problémom však je, že ak si ho kúpite, stanete sa zločincom a môžete dostať veľmi mastnú pokutu. Ako informoval portál Unilad, ide o exotickú látku zvanú šáhtúš, pričom je taká vzácna, že obyčajný šál z nej vás vyjde na desaťtisíce eur. Ako vlastne tkanina vznikla?
Bohatstvo Himalájí
Šáhtúš sa začal masovo vyrábať v polovici 20. storočia. Vtedy boli informácie o spôsobe získavania veľmi okresané, pretože veľa ľudí nemalo o látku záujem. Všetko sa zmenilo v 70. rokoch, kedy sa vo svete rozšírila móda takzvaných pašmín – pestrofarebných šálov vyrobených z rúna tibetských horských kôz. Hoci ide tiež o látku, jej meno sa čoskoro začalo používať na označenie čohokoľvek, čo udržalo váš krk v teple. Preto cena pašmíny začala klesať a kúpiť ste ju mohli aj u pouličného predajcu.
Rovnako ako pravá pašmína, aj šáhtúš pochádza z Himalájí, no namiesto z kozy sa vyrába zo srsti čiru, druhu antilopy, ktorá je pôvodom z Tibetu. "Je to zakázané ovocie tkanín a takmer nič neváži. Vikuňa (luxusná látka vyrobená z lamy vikune žijúcej v Južnej Amerike) je v porovnaní s ňou ako brúsny papier," uviedol časopis Elle.
V mnohých krajinách je nezákonné ju vlastniť
Avšak jediným spôsobom, ako získať šáhtúš, je tibetskú antilopu zabiť. To viedlo v roku 1975 k rozhodnutiu preklasifikovať čiru na vyšší stupeň ohrozenia, kvôli čomu sa jej zabíjanie stalo nezákonným. Nanešťastie, toto nariadenie malo opačný efekt a šáhtúš sa tak v priebehu niekoľkých dní stal nesmierne vzácnou a žiadanou tkaninou, pričom ju pytliaci predávali za tisíce dolárov.
Nadmerné zabíjanie týchto exotických zvierat nakoniec donútilo vlády po celom svete, aby obmedzili dovoz šáhtúšu. Medzi ne patria aj Spojené štáty americké, kde nikto nemôže tkaninu vlastniť, pričom za porušenie zákazu môžete dostať obrovskú pokutu v hodnote státisícov dolárov či skončiť na niekoľko rokov vo väzení.
Napriek zákazu sa však niektoré známe mená módneho priemyslu pokúsili ukázať na mólach v oblečení zo šáhtúšu. Medzi ne patrila aj modelka Christie Brinkley, ktorá v roku 2001 dostala predvolanie na súdne konanie za to, že vlastnila túto vzácnu tkaninu. "Každý, koho poznám, má niekoľko kusov oblečenia z tejto látky. Toto je prvýkrát, čo počujem, že je to nezákonné," uviedla v tom čase i socialistka Denise Hale.