17. máj. 2024 o 18:00
Miloš Audi, dailymail.co.uk

V záhrade si postavil vlastný hrad. Trvalo mu to 34 rokov, sú v ňom predmety z celého sveta

placeholder
V záhrade si postavil vlastný hrad.
Zdroj: facebook.com/KasteelOltStoutenburght

Mužovi žijúcemu v Holandsku sa po 34 rokoch podarilo dokončiť vysnívaný hrad, v ktorom môžete nájsť unikátne artefakty. Stavbu obdivujú turisti zoširoka i zďaleka.

Zaujímavosti
17. máj. 2024 o 18:00
V záhrade si postavil vlastný hrad. Trvalo mu to 34 rokov, sú v ňom predmety z celého sveta

Mužovi žijúcemu v Holandsku sa po 34 rokoch podarilo dokončiť vysnívaný hrad, v ktorom môžete nájsť unikátne artefakty. Stavbu obdivujú turisti zoširoka i zďaleka.

Existuje staré slovenské príslovie, ktoré hovorí: "Môj dom, môj hrad." 76-ročný muž menom Gerry Halman to však zmenil na skutočnosť, pričom si postavil vlastný päťposchodový zámok vo svojej záhrade. Ako informoval portál DailyMail, vybudovanie takejto obrovskej stavby ale trvalo oveľa dlhšie, než predpokladal, pričom na projekte pracoval dlhých 34 rokov.

Miestny "lord"

Halman, ktorý sa v súčasnosti prezýva Lord Gregorious, žije v malej holandskej dedinke s názvom Blesdijke. V roku 1990 sa však rozhodol spustiť ambiciózny projekt a začal stavať vysnívaný zámok rovno vo svojej záhrade. "Jedného rána som povedal svojej žene, že som pripravený. Vtedy som už vedel, ako bude stavba vyzerať," uviedol Halman.

Odkedy manželke odhalil svoju víziu, posadla ho túžba dokončiť to. Chcel ho dotiahnuť do dokonalosti, a preto cestoval po celom svete, aby našiel tie správne materiály. Hoci inšpiráciu čerpal z čínskej architektúry, Rímskej ríše či starovekého Egypta, v jeho hrade, ktorý nazval Olt Stoutenburght, môžete nájsť aj artefakty z iných exotických destinácií.

Napríklad nad hlavnou sálou môžete nájsť kovový luster z Istanbulu či zdobené železné zábradlie z Líbye. Steny knižnice zase zdobia stovky dokumentov a kníh o umení a histórii, pričom na stole sú ležérne rozhádzané súbojové pištole a indonézska rituálna samovražedná dýka. Pri prehliadke však môžete pozorovať aj množstvo kostýmov vrátane rytierov v žiarivej zbroji, či grécke sochy bohýň.

Chýbajúce povolenie

Hoci mal svoj projekt premyslený až do detailu, Halmanovi trvalo veľmi dlhú dobu, kým stavbu sfinalizoval. Dôvodom bolo, že úradníci jeho nápad pokladali za nezmyselný a nechceli mu dať stavebné povolenie. "Starosta mi hovoril, že som blázon. Nevedel pochopiť, prečo by človek, ktorý nie je stavbárom a nemá skúsenosti s architektúrou, chcel vytvoriť vlastný hrad," dodal.

Nakoniec však po dlhom dohadovaní sa s úradmi získal stavebné povolenie, no musel znížiť svoj hrad na menej ako 28 metrov. Aj napriek tomu mu trvalo až 34 rokov, kým projekt dokázal dokončiť a všetko si musel financovať sám. "Ani sa ma nepýtajte, koľko to stálo. Keby som to vedel, určite by som sa to nikdy neodvážil urobiť," poznamenal.

Netradičný zámok sa stal tak populárnym, že ho prichádzajú obdivovať turisti a televízne štáby z celého sveta. "Je to jednoducho fantastické. Nedokážem pochopiť, ako to urobil všetko sám. Nie je to krásne len zvonka, ale aj vo vnútri," uviedla o stavbe 55-ročná zdravotná sestra Monique Meijer.