13. dec. 2022 o 14:46
Miloš Audi, sciencealert.com

Vedci rozlúštili záhadu útvarov z Arábie. Načo ľuďom slúžili 8-tisíc rokov dozadu?

placeholder
Vedci rozlúštili záhadu útvarov z Arabského polostrova.
Zdroj: facebook.com/ScienceSprings

Tisíce rokov staré útvary, ktoré vedci prvýkrát začali skúmať už pred sto rokmi, sa nachádzajú na Arabskom polostrove. Archeológovia sa teraz domnievajú, že konečne zistili ich pravú funkciu.

Zaujímavosti
13. dec. 2022 o 14:46
Vedci rozlúštili záhadu útvarov z Arábie. Načo ľuďom slúžili 8-tisíc rokov dozadu?

Tisíce rokov staré útvary, ktoré vedci prvýkrát začali skúmať už pred sto rokmi, sa nachádzajú na Arabskom polostrove. Archeológovia sa teraz domnievajú, že konečne zistili ich pravú funkciu.

Výskumníci z vtáčej perspektívy identifikovali na polostrove tisíce obrovských kamenných štruktúr, ktoré mali využitie pre starovekých ľudí pred viac ako 8-tisíc rokmi. Tieto útvary sa pritom nachádzajú vo viacerých krajinách v tejto oblasti. Ako informoval portál Science Alert, vedci dlho nevedeli určiť, na čo štruktúry presne slúžili, no súčasné výskumy archeológov odhalili ich skutočný zámer.

Aký bol ich význam?

Útvary, ktoré boli často v tvare písmena V, si prvýkrát všimli piloti britského letectva v 20. rokoch 20. storočia a na desiatky rokov sa stali témou búrlivých diskusií o ich pôvode a funkcii. Nedávne satelitné snímky v púšti ʿUwayriḍ v Saudskej Arábii však odhalili, že kamenné štruktúry, známe ako púštne šarkany, s najväčšou pravdepodobnosťou fungovali ako veľké pasce na hromadné lovy.

Archeológovia sa domnievajú, že púštnymi šarkanmi starovekí ľudia buď hnali alebo viedli stáda divých zvierat do obmedzeného priestoru. "Lov zveri, najčastejšie gaziel a iných bylinožravých kopytníkov, divých koní a pštrosov, je akceptovaný za najbežnejšie použitie týchto štruktúr," uviedli výskumníci v práci publikovanej v časopise Journal of Archaeological Science: Reports.

Je však potrebných viac výkopových prác, aby sa zistilo, aké zvieratá boli hnané do nedávno objavených pascí, ale skutočnosť, že sa objavujú aj v iných častiach Arabského polostrova, naznačuje, že to bola populárna a účinná stratégia prežitia.

Objavujú sa aj v iných lokalitách

Púštne šarkany sa však neobjavujú iba v púšti ʿUwayriḍ. Podľa slov archeológov ľudia našli stopy týchto útvarov aj v krajinách ako Jordánsko, Sýria, Arménsko, Kazachstan či Irak. Nie všade pritom mali tvar písmena V, skôr kombinovali viacero iných motívov.

Aj keď mnohí odborníci tvrdia, že tieto štruktúry sa používali ako lovecké pasce, ich usporiadanie tiež môže naznačovať využívanie na chov divej zveri. V takom prípade by išlo o jeden z prvých pokusov o zdomácnenie zvery v histórii.

Ďalšia štúdia o púštnych šarkanoch, ktorú výskumníci publikovali v apríli 2022, poukazuje na to, že mix viacerých útvarov v jedinom regióne nie je nezvyčajný. Niektoré z nich sa pritom končia až v roklinách či na útesoch. "Tieto druhy štruktúr mohli ľudia využívať v rovnakom čase, čo definovalo súvisiace, ale i odlišné techniky lovu," píšu vedci. Aj pri tejto hypotéze je však potrebný ďalší výskum.