14. jan. 2023 o 09:01
Miroslav Novysedlák, tvnoviny.sk

Slovák zdolal Južný pól: Muž prešiel 1 100 kilometrov a prekonal aj hrozivé biele peklo

placeholder
Martin Navrátil
Zdroj: instagram.com/travelistan.sk

Slovák Martin Navrátil pokoril rekord, keď sa mu podarilo dokráčať až na Južný pól. Jeho cesta nebola vôbec jednoduchá, keďže musel dlhé dva mesiace čeliť mrazom, výkyvom počasia a aj psychickému vypätiu.

Cestovanie
14. jan. 2023 o 09:01
Slovák zdolal Južný pól: Muž prešiel 1 100 kilometrov a prekonal aj hrozivé biele peklo

Slovák Martin Navrátil pokoril rekord, keď sa mu podarilo dokráčať až na Južný pól. Jeho cesta nebola vôbec jednoduchá, keďže musel dlhé dva mesiace čeliť mrazom, výkyvom počasia a aj psychickému vypätiu.

Prešiel až 1 100 kilometrov a momentálne sa vracia späť do civilizácie, uvádza portál TVNoviny. Keď správu o tom, že už je konečne na Južnom póle ohlásil blízkym, všetci boli nadšení. Radosť ale zdieľal aj jeho kolega Peter Hliničan, s ktorým si založil cestovateľský projekt Travelistan.

Nie je prvým Slovákom, ktorý pokoril Južný pól

Ako sa mu vôbec podarilo komunikovať so svetom v mínusových teplotách? Na tomto mieste nie je žiadny signál a človek potrebuje satelitný mobilný telefón. Iba vďaka nemu je možné byť v kontakte cez SMS správy či klasické hovory. Kvôli tomu, že satelitné volania sú extrémne drahé, musel byť veľmi stručný a blízkych oboznámil len s počasím a s tým, že v expedícii pokračuje.

Správu o svojom úspechu zaslal blízkym v pondelok 9. januára o 20:16. Martin nie je prvým Slovákom, ktorý pokoril Južný pól. V roku 1996 sa to podarilo aj Petrovi Valušiakovi. Nápad zdolať toto miesto prišiel úplne spontánne. Martinovi to zišlo na um počas expedície cez Beringov prieliv. V stane vtedy býval s novozélandským polárnikom, ktorý mal za sebou cesty na Severný aj Južný pól.

Martina jeho skúsenosti zaujali natoľko, že sa rozhodol, že to skúsi aj on a na Južný pól sa vybral začiatkom novembra 2022. Letel zásobovacím lietadlom z Punta Arenas v Čile až do Antarktídy. Keď vystúpil, mal pred sebou nezabudnuteľný zážitok.

Potreboval aj vrecká na moč

Vyraziť na Južný pól chce poriadnu dávku odvahy a aj dlhodobej prípravy, ktorá sa delí na niekoľko častí. Najdôležitejšia je práve tá psychická. Našťastie, Martin má s podobnými expedíciami skúsenosti. Prešiel turistický chodník Arctic Circle Trail v Grónsku za polárnym kruhom, absolvoval zimnú Transsibírsku magistrálu, navštívil najchladnejšie miesto na svete Oymyakon v Rusku a navyše sa plavil 60 dní historickou plachetnicou na Antarktídu.

Vášnivý dobrodruh potreboval okrem fyzickej a psychickej prípravy aj tú materiálnu. Zadovážil si špeciálne topánky, ktoré odolajú aj mrazom do -100 stupňov, špeciálne bežky, termobielizeň či vrecká na moč, vďaka ktorým nemusel v noci vybiehať von zo spacáku. Martin sa musel pripraviť aj na takzvané biele peklo. Ide o jav, kedy slnko nezapadá a je na oblohe aj 24 hodín. Všetko navôkol je vtedy žiarivo biele. Jeho kolega prezradil, že bielu farbu využívajú špeciálne služby ako mučiacu metódu. Človek je zatvorený do bielej izby a postupom času sa z toho úplne zblázni.

Martinovi počas expedície robili spoločnosť Brit a Nórka. To, kde sa nachádza práve teraz, jeho blízki netušia. Deň po tom, ako sa dostal na Južný pól, poslal Petrovi správu o dobrom počasí a o tom, že je pravdepodobné, že sa let naspäť do Čile uskutoční už čoskoro.