Na celom Slovensku sa deti tešia na Mikuláša, čo im prinesie do čižiem za to, že celý rok poslúchali. Tento zvyk je ale pomerne mladý a počas komunizmu bol Mikuláš zakázaný, nahradiť ho musel Dedo Mráz. Až po páde komunizmu bolo opäť povolené, aby deťom sladkosti nosil Mikuláš.
Nejde ale o vymyslenú postavu, Mikuláš sa narodil do bohatej kresťanskej gréckej rodiny v meste Patara. Podľa legendy cestou do Myry zachránil muža, ktorý padol cez palubu lode. Ten ho následne navrhol za biskupa, aby pomáhal aj ďalším ľuďom. Podarilo sa mu zachrániť množstvo odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil svojím bohatstvom. Neskôr sa stal z neho aj arcibiskup.
Jeho najznámejším činom je, keď zachránil tri dievčatá. Ich otec prišiel o všetky peniaze a jeho dcéry si museli na živobytie a veno zarábať ako prostitútky. Mikuláš sa im rozhodol pomôcť, v noci dal do mešca peniaze a položil ho na okno ich domu. Na ďalší deň to zopakoval a na tretí deň si na neho majiteľ domu počkal. Keď ho uvidel, ako opäť prišiel s mešcom, poďakoval sa mu, no on mu povedal, aby toto tajomstvo neprezradil.
Neskôr sa tradícia zmenila na rozdávanie sladkostí a ovocia. Čo sa týka podoby Mikuláša, ako ho dnes poznáme, v červenom plášti a s bielou bradou, tento trend pochádza z Ameriky. Stojí za ním firma Coca-Cola, ktorá postavu použila na marketingové účely.
Čo dostávali deti v minulosti?
V minulosti na Slovensku deti nedostávali sladkosti, ale iba ovocie, oriešky či perníčky. Pre neposlušné deti boli pripravené zemiaky alebo uhlie. Čižmy sa zvykli dávať na okno a ponožky na krb. Deti Mikulášovi recitovali básničky, za čo boli odmenené. Vždy po jeho boku stáli aj čert a anjel. Zaspomínajte si na sladkosti, ktoré neskôr nemohli chýbať v čižme žiadneho dieťaťa.