15. feb. 2024 o 12:30
Miloš Audi, unilad.com

Najhorší spôsob mučenia? Starí Peržania trápili väzňov aj celé týždne. Iba málokto prežil

placeholder
Najhorší spôsob mučenia?
Zdroj: istockphoto.com (ilustračné)

K jedným z najbrutálnejších metód mučenia patrí rozhodne skafizmus. Ten používali starí Peržania, pričom išlo o pomalý a nesmierne bolestivý proces, ktorý len málokto prežil.

Zaujímavosti
15. feb. 2024 o 12:30
Najhorší spôsob mučenia? Starí Peržania trápili väzňov aj celé týždne. Iba málokto prežil

K jedným z najbrutálnejších metód mučenia patrí rozhodne skafizmus. Ten používali starí Peržania, pričom išlo o pomalý a nesmierne bolestivý proces, ktorý len málokto prežil.

V minulosti bolo známych množstvo spôsobov, ktorými sa dali mučiť odsúdenci. Iba niektoré z nich však môžeme označovať za tie najbrutálnejšie, pričom by ste ich určite nepriali ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Ako informoval portál Unilad, jedna z takýchto desivých metód sa používala aj v Perzii. Nepovažuje sa však za brutálnu len kvôli svojej forme, ale aj kvôli neuveriteľnej dĺžke mučenia.

Mnohé ríše to odmietali

V priebehu storočí vznikli rôzne druhy popráv. Hoci sa mnohí historici zhodujú, že najhoršou formou mučenia je zariadenie s názvom sicílsky býk, existuje aj veľká skupina ľudí, ktorí majú iný názor. Podľa nich je totiž najbrutálnejšou a zároveň najhoršou metódou takzvaný skafizmus, ktorý vznikol pred takmer 2 500 rokmi.

Za tvorcov tohto spôsobu mučenia sú zodpovední starí Peržania, ktorí vládli na dnešnom území Iraku. Ako uviedol vo svojej knihe s názvom Life of Artaxerxes grécky filozof a spisovateľ Ploutarchos, v tom čase vedeli o skafizme aj mnohé ďalšie ríše, ktoré sa však rozhodli nepoužívať ho.

Ako to prebiehalo?

Táto forma mučenia zahŕňala použitie dvoch lodí, ktoré sa položili na seba a spojili, aby vytvorili akúsi plávajúcu rakvu. Do člnov boli neskôr vytvorené otvory, aby väzňovi mohli trčať ruky, nohy a hlava, ktoré sa mali škvariť na slnku.

Neskôr Peržania začali kŕmiť väzňa obrovským množstvom mlieka a medu, ktoré sa tiež vylialo na jeho tvár, aby prilákalo hmyz. V tom čase sa tieto potraviny pokladali za účinné preháňadlá. Odsúdený bol kŕmený až pokým neskončil v hromade svojich vlastných výkalov. To malo prilákať ešte väčšie množstvo hmyzu, ktorý do výlučkov nakládol vajíčka, a tak sa začal množiť. Cieľom bolo dosiahnuť, aby sa do útrob väzňa dostal hmyz a požieral ho zvnútra. Podľa záznamov tento proces trval aj viac ako dva týždne.

Ak sa vám pri pomyslení na takúto formu mučenia zdvíha žalúdok, nie ste sami. Rovnaký názor totiž majú aj mnohí používatelia na sociálnych sieťach, ktorí zdieľali svoje názory na skafizmus. "Dnešné väzenie odrazu neznie tak zle..." uviedol jeden z používateľov v komentári, zatiaľ čo druhý podotkol: "Niekto musel vládcu poriadne naštvať, keď prišiel s takýmto brutálnym riešením."