Nová štúdia publikovaná v časopise PLOS Digital Health odhalila, že spôsob, akým ľudia kráčajú, môže predpovedať smrť. Výsledky vedci získali z nositeľných sledovacích zariadení, ktoré možno použiť na predikovanie rizika úmrtnosti používateľa až na päť ďalších rokov. Podľa portálu Times Now News výskumníci sledovali subjekty, ktoré mali chodiť normálnym tempom, pričom porovnali prejdenú vzdialenosť s ľuďmi v ich veku.
Prejdená vzdialenosť za určitý čas
Výskumníci v štúdii zhromaždili údaje od viac ako 100-tisíc ľudí zo Spojeného kráľovstva v rámci projektu Biobank, ktorý začal zbierať zdravotné a biometrické merania účastníkov už v roku 2006. Vedci dokopy sledovali subjekty 14 rokov, pričom podľa autora štúdie Brucea Schatza jeho tím pozoroval zrýchlenie každého z účastníkov a prejdenú vzdialenosť v šesťminútových intervaloch.
Uplynulý čas napodobňuje známe šesťminútové testy chôdze, kde výskumníci môžu merať funkcie srdca a pľúc, ktoré lekári bežne sledujú pri vyšetreniach. Ako informuje portál Physiopedia, tento pokus sleduje submaximálnu záťaž používanú na posúdenie aeróbnej kapacity (maximálny príjem kyslíka) a vytrvalosti. Ako výsledok sa pritom používa vzdialenosť prekonaná za šesť minút, pomocou ktorej sa porovnávajú zmeny vo výkonnosti.
Po prvom roku štúdie boli predpovede vedcov pomocou ich modelu správne na 72 percent. Po piatich rokoch však dokázali vzrásť o jedno percento. Test sa vykonával pomocou akcelerometra v snímači na zápästí, no podľa Schantza by sa mohla pri pokuse použiť aj aplikácia. "S istotou viem povedať, že to bude fungovať aj s využitím lacných telefónov," potvrdil.
Podobná štúdia bola vykonaná aj v roku 2021, no tá analyzovala merania a predpovedala smrť používateľov v hodinách. Schatz tvrdí, že tieto výsledky ponúkajú lepšie objasnenie pasívneho monitorovania pomocou dostupnej technológie, pretože výskum si vyžadoval menej údajov a dodal účastníkom viac súkromia. "Pri zaznamenávaní všetkých meraní je možné povedať o koho ide podľa chôdze. Taktiež však môžete prevziať iba časť signálu, ktorý postačí na získanie základných dát, a tak zachovať anonymitu osoby," povedal.