Jazierko obsahuje tekutinu, ktorá sa nápadne podobá mlieku a je obklopená bielymi matnými horninami, uvádza portál Mirror. "Toto jazierko bolo tisíce rokov doslova izolované. Nikdy predtým nevidelo ani len svetlo," uviedol Rodney Horrocks, vedúci oddelenia prírodných a kultúrnych zdrojov v národnom parku Carlsbad Caverns. Zvláštnosťou je, že jaskyňu prieskumníci objavili už v roku 1993, ale až v októbri 2020 našli aj túto vodnú plochu.
Experti našli aj Jazero tekutého neba
V jazierku jaskyne Lechuguilla je v skutočnosti krištáľovo čistá voda a s najväčšou pravdepodobnosťou ide o filtrovanú dažďovú vodou, ktorá presakovala cez vápence. To, kedy vznikla táto zložitá jaskynná sieť s mnohými priechodmi, zatiaľ nie je známe. Hoci sa v nej nenašli žiadne viditeľné známky života, expedícia narazila na kostry netopierov, o ktorých predpokladajú, že sú staré tisíce rokov.
Malá vodná plocha je široká približne 30 centimetrov a jej dĺžka je 60 centimetrov. Takéto nedotknuté štruktúry sú pre vedcov mimoriadne dôležité, pretože vzorky vody sú takmer bez akýchkoľvek kontaminantov a mikrobiálne organizmy, ktoré žijú na takýchto miestach, môžu byť extrémne raritné a jedinečné.
Vedci tvrdia, že aj keby bola voda kontaminovaná, nejde o žiadnu veľkú komplikáciu, pretože celá táto oblasť je nedotknutá prírodou, vonkoncom človekom. Novoobjavené jazierko v jaskyni Lechuguilla nie je jediným unikátom. Na tomto mieste je totiž hneď niekoľko podobných jazier, z ktorých najväčšie dostalo názov Jazero tekutého neba.