Salvádorská vláda plánuje otvoriť novú väznicu. Počas veľkých policajných záťahov bolo zatknutých približne 50-tisíc členov gangov podozrivých z predaja drog a inej trestnej činnosti. Portál Unilad uviedol, že takéto množstvo zadržaných pribudlo po vyhlásení výnimočného stavu, kedy mohla polícia zatýkať ľudí bez toho, aby potrebovala zatykač.
Výnimočný stav zmenil trestný poriadok
Vyhlásenie výnimočného stavu, ktorý v marci 2022 uviedol do platnosti prezident Salvádoru Nayib Bukele, malo okrem obrovských razií aj závažnejšie trestnoprávne dôsledky.
Väzni môžu stráviť v cele predbežného zaistenia až päť dní a reformoval sa aj trestný zákonník, ktorý päťnásobne zvýšil maximálne tresty odňatia slobody na 45 rokov. Výnimočný stav sa od marca mesačne obnovuje a 16. augusta ho vláda opäť predĺžila do polovice septembra.
Bukele oznámil výstavbu obrovskej väznice v júni a nazval ju "teroristickým väzenským centrom". Komplex bude stáť v obci Tecoluca, ktorá sa nachádza vo vnútrozemí Salvádoru. Podľa portálu El Salvador Info bude môcť ubytovať až 20-tisíc väzňov. "V tejto vojne proti gangom a vďaka režimu sme zatkli viac ako 40-tisíc teroristov. Pred nami je však ešte dlhá cesta," uviedol prezident na Twitteri.
Krok vyvolal vlnu kritiky
Mnohí ľudia spochybnili zásah vlády a tvrdia, že zatkli aj nevinných ľudí. Salvádorský ombudsman pre ľudské práva Apolonio Tobar uviedol, že jeho úrad vyšetruje až 28 prípadov úmrtí, kde ľudia zahynuli v cele predbežného zaistenia v rámci výnimočného stavu.
Situáciu okomentoval aj výskumník z neziskovej organizácie Human Rights Watch Juan Pappier. "Akákoľvek seriózna iniciatíva zameraná na rozloženie týchto organizovaných skupín a zníženie kriminality sa musí najprv zamerať na to, prečo sa ľudia rozhodnú vstúpiť do gangov," dodal. Podľa neho je dôležitá prevencia, a taktiež zavedenie rehabilitačných programov, ktoré by bývalým členom organizovaných skupín ponúkli nové pracovné príležitosti a vzdelávanie.