26. feb. 2024 o 07:58
Miloš Audi, unilad.com

Americká CIA odhalila pravdu o slávnej Oblasti 51. Ukrývajú tam mimozemšťanov?

placeholder
Americká CIA odhalila pravdu o slávnej Oblasti 51.
Zdroj: istock.com, northfoto.com

Oblasť 51 je už dlho predmetom konšpirácií spojených s UFO či mimozemšťanmi. Americká CIA však v dokumentoch odhalila, na čo vojenská základňa slúži.

Zaujímavosti
26. feb. 2024 o 07:58
Americká CIA odhalila pravdu o slávnej Oblasti 51. Ukrývajú tam mimozemšťanov?

Oblasť 51 je už dlho predmetom konšpirácií spojených s UFO či mimozemšťanmi. Americká CIA však v dokumentoch odhalila, na čo vojenská základňa slúži.

K najväčším záhadám, ktoré riešia konšpirační teoretici, už niekoľko desaťročí patrí Oblasť 51. Táto základňa je predmetom mnohých legiend, ktoré sa týkajú vývoja vesmírnych lodí, študovania mimozemských druhov či dokonca komunikácie s nimi. Ako informoval portál Unilad, pred niekoľkými rokmi však samotná americká vládna agentúra CIA vysvetlila, na čo vlastne Oblasť 51 slúži.

Popularita základne

Oblasť 51 sa prezentuje ako testovacie zariadenie amerického letectva. Predpokladá sa, že už od 50. rokov minulého storočia tu skúmajú a vyvíjajú nové vojenské lietadlá. Kvôli svojej tajnej povahe sa však stala centrom pozornosti konšpiračných teoretikov.

Mnohí ľudia sa domnievajú, že Oblasť 51 má pletky s mimozemšťanmi. Popularita tejto teórie sa však v posledných rokoch dostala na novú úroveň, a to hlavne vďaka incidentu zo septembra 2019, kedy sa odohrala udalosť s názvom "Storm Area 51". Tá vznikla na Facebooku, pričom cieľom účastníkov bolo dostať sa na základňu a odhaliť, čo sa v nej skrýva. Hoci sa do udalosti zapojilo viac ako 1,5 milióna používateľov, nakoniec sa im nepodarilo zistiť pravdu.

Podľa tajnej služby je pravda úplne iná

V roku 2013 však americká CIA odhalila dokumenty, ktoré odtajnili časť zamerania tejto základne. V nich sa hovorí o testovaní špionážneho lietadla Lockheed U-2, ktoré dokáže operovať v nadmorskej výške viac ako 21 kilometrov. "Testovanie viedlo k neočakávanému vedľajšiemu účinku, a to obrovskému nárastu hlásení o neidentifikovaných lietajúcich objektoch," uvádza správa s tvrdením, že tieto lietadlá predstavovali viac ako polovicu všetkých správ o UFO koncom 50. a začiatkom 60. rokov.

Lockheed U-2 sa stal ústredným bodom zhromažďovania spravodajských informácií počas studenej vojny. Tieto stroje sa používali na pozorovanie krajín východného bloku, Sovietskeho zväzu či Číny, pričom boli kľúčové aj počas kubánskej raketovej krízy v roku 1962.

Špekulácie o vesmírnych bytostiach však z určitého hľadiska dávajú zmysel. Lietadlo totiž operovalo v takých výškach, že piloti museli mať na sebe špeciálne navrhnuté skafandre, aby prežili rozdiely v atmosfére.