Viac ako dve desaťročia po tom, čo filmári použili thajskú Maya Bay v dráme "Pláž," nariadil najvyšší súd krajiny, aby sa pokračovalo v práci na obnove životného prostredia. Podľa portálu Unilad za znečistenie môžu nielen návštevníci ostrova, ale aj produkčná spoločnosť 20th Century Fox. Tá nakoniec súhlasila s tým, že zaplatí za spôsobené environmentálne škody z natáčania.
Odpad z natáčania
Dobrodružná dráma z roku 2000 (s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe) bola kritizovaná najmä kvôli negatívnym vplyvom, ktoré zanechala na prostredí kedysi nedotknutej pláže Maya Bay.
Tvorcovia filmu vtedy údajne narušili ekosystém tým, že tu vysadili desiatky kokosových stromov, aby pláž vyzerala "tropickejšie." Filmárov úrady obvinili aj z toho, že vytrhávali vegetáciu, ktorá rástla na piesočných dunách, aby tieto dreviny boli viditeľné. Americké produkčné štúdio 20th Century Fox sa však snažilo obhajovať tvrdením, že pláž nechalo presne tak, ako ju našlo. Dokonca to malo byť naopak a oni sami vraj zbavili miesto odpadu.
Rozhodnutie súdu
Miestne úrady už počas natáčania koncom roka 1999 podali žalobu na thajské vládne agentúry, 20th Century Fox a thajského filmového koordinátora. Žiadali až 100 miliónov bahtov (okolo 2,7 milióna eur) ako náhradu za škody na životnom prostredí.
Najvyšší súd v Bangkoku v utorok 13. septembra potvrdil predchádzajúce rozhodnutie civilného súdu, že za rehabilitáciu zálivu Maya Bay je zodpovedné kráľovské lesné oddelenie. Nariadil im, aby vytvorili výbor, ktorý má do 30 dní vypracovať rehabilitačný plán na obnovu lokality. Súd tiež potvrdil dohodu s 20th Century Fox o poskytnutí finančných prostriedkov vo výške 10 miliónov bahtov (270-tisíc eur) na obnovu pláže.
Po uvedení filmu do kín sa Maya Bay stala tak populárnou, že ju museli v roku 2018 uzatvoriť, aby sa mohla zotaviť z obrovského množstva turistov. Na pláži sa totiž často objavovali hory odpadkov, čo spôsobilo, že divoká zver žijúca na ostrove začala miznúť. Len šesť mesiacov po uzatvorení sa však do oblasti vrátili útesové žraloky čiernoplutvé a ochrancovia prírody dokázali presadiť až 30-tisíc koralov.