Počítačový vedec Pratik Desai, ktorý sa zaoberá vytváraním softvérov umelej inteligencie a rôznymi ďalšími projektami, vyzval ľudí, aby začali zaznamenávať svojich starých rodičov a blízkych na video a hlasové záznamníky. Predpokladá totiž, že do konca roku 2023 by mohli byť technici schopní preniesť ľudské vedomie do počítača. Ako informoval portál Daily Mail, vďaka tomu by ich virtuálna osobnosť mohla žiť navždy.
Rozdielne názory
Desai založil viacero startupov s umelou inteligenciou v Silicon Valley, regióne v severnej Kalifornii slúžiacom ako globálne centrum rozvoja špičkových technológií. Ak podľa jeho slov majú ľudia dostatok videí a hlasových záznamov svojich blízkych, existuje 100-percentná šanca, že ich príbuzní budú žiť navždy. "Dokonca by to malo byť možné do konca tohto roka," uviedol na Twitteri.
Mnoho vedcov verí, že rýchly pokrok umelej inteligencie povedie k zlatej ére technológií. Medzi nich patrí napríklad spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates, ktorý sa domnieva, že AI zlepší životy ľudí. Existuje však skupina technologických gigantov, ktorá chce vývoj pozastaviť. Podľa nich totiž existuje veľká pravdepodobnosť, že budú schopné zničiť ľudstvo.
Desai sa však prikláňa na stranu Gatesa a verí, že zo svojich zosnulých príbuzných budeme môcť vytvoriť avatarov žijúcich v počítači. Samotný proces by zahŕňal digitalizáciu videí, hlasových nahrávok, dokumentov a fotografií osoby. Všetky súbory by sa neskôr pridali do systému umelej inteligencie, ktorý sa tak o jednotlivcovi dozvie všetko, čo sa len dá. Vďaka tomu vznikne avatar, ktorý bude vyzerať a pôsobiť rovnako ako ich príbuzný.
Existuje viacero alternatív
V súčasnosti existuje niekoľko projektov, ktoré sa zaoberajú vytváraním virtuálnych ľudí. Jedným z nich je napríklad program Live Forever, ktorý replikuje chovanie a reč skutočného človeka v digitálnom svete. Zakladateľ spoločnosti Artur Sychov sa spočiatku domnieval, že táto technológia bude pre ľudí dostupná až o niekoľko rokov. Všetko však zmenil rýchly vývoj umelej inteligencie. "Stretnete človeka a možno po 10 minútach rozhovoru už ani nespoznáte, že ide o AI. To je náš cieľ," uviedol Sychov.
Ďalšou spoločnosťou je napríklad DeepBrain AI, ktorá vytvorila virtuálnu miestnosť umožňujúca ľuďom stretnúť sa so svojimi zosnulými blízkymi. Služba s názvom Rememory využíva fotografie, videá a sedemhodinový rozhovor s vtedy žijúcou osobou. Pomocou hlbokého učenia sa potom bude umelá inteligencia chovať ako skutočný človek, s rovnakými pohľadmi a hlasom.
K predstave Desaia sa vyjadril aj bývalý inžinier spoločnosti Google Ray Kurzweil, ktorý tiež v súčasnosti pracuje na vlastnom projekte digitálneho prevtelenia ľudského vedomia. O tento pokrok sa pritom snaží odvtedy, čo prišiel o svojho otca, keď mal 22 rokov. Kurzweil pritom verí, že namiesto predtuchy, kde stroje ovládnu ľudstvo, vedci vytvoria syntézu človeka a stroja, ktorá nás posunie ďalej v evolúcii.