Ľudia v ďalekej budúcnosti by podľa nového výskumného projektu mohli mať vykrivené telá, druhé viečko a ďalšie deformácie v dôsledku používania veľkého množstva technológií. 3D dizajnér vytvoril postavu menom Mindy, ktorá zobrazuje skutočný evolučný vývoj človeka. Podľa portálu Tollfree Forwarding tieto problémy súvisia s neustálym pozeraním do telefónu či s dlhodobým sedením so zlým držaním tela.
Zhrbený chrbát a krk
Používanie moderných technológií, ako sú smartfóny či počítače, má zásadný vplyv na to, ako stojíme a sedíme. Odborník na zdravie Caleb Backe načrtol, ktoré časti tela tento dlhodobý proces ovplyvňuje. "Trávenie času pozeraním dolu na telefón vám zaťaží krk a vyvedie z rovnováhy chrbticu. V dôsledku toho musia svaly na krku vynaložiť väčšie úsilie, aby podopreli hlavu. Sedenie pred počítačom tiež tlačí trup pred boky, čo má za dôsledok, že ho nemáte vystretý a v jednej línii," uviedol.
Písacia ruka
Bližší pohľad na ruku Mindy odhaľuje dve významné anatomické zmeny, ktoré sú priamo spôsobené používaním smartfónu. Jednou z nich je takzvaná "písacia ruka", ktorá nastáva pri dlhodobom uchopení mobilu. Pri tomto držaní sa prsty skrútia do neprirodzenej polohy. "Pred niekoľkými rokmi používanie mobilného internetu prekonalo stolné počítače a teraz doslova držíme internet vo svojich rukách," uviedol doktor Nikola Djordjevic.
Ohnutý lakeť
Pohľad na končatiny tiež odhaľuje ohnutý lakeť v 90-stupňovom uhle. Ten je spôsobený umiestnením ramena pri používaní smartfónov či pri telefonovaní. Podľa doktora Djordjevica vtedy dochádza k natiahnutiu lakťového nervu na zadnej strane paže. To zapríčiňuje necitlivosť, pocit brnenia v prstenníku a malíčkoch, bolesť predlaktia či slabosť v rukách.
Hrubšia lebka a menší mozog
V súčasnosti začali rásť obavy z toho, že rádiofrekvenčné žiarenie vyžarované zo smartfónov by mohlo vyvolať vážne zdravotné problémy. V roku 2011 ho preto Svetová zdravotnícka organizácia pridala do kategórie "pravdepodobne karcinogénne pre ľudí". Podľa štúdie z roku 2018 môže toto žiarenie ovplyvniť výkon pamäte. Účinky sú obzvlášť závažné u detí. Ich menej vyvinuté lebky sú tenšie a absorbujú až trikrát viac žiarenia ako dospelý mozog. Dizajnér preto do ukážky pridal hrubšiu hlavu, ktorá má chrániť pred zranením.
Ďalšia zmena nie je viditeľná voľným okom, no je významná, nakoľko technológia môže zmeniť veľkosť nášho mozgu. O tomto tvrdení hovorí teória idiokracie, ktorú spopularizoval film Návrat z doby ľadovej. V ňom sa obyčajný človek prebudí o 500 rokov v budúcnosti a zistí, že je najinteligentnejším človekom na planéte. Popularitu získala aj po odhalení výsledkov výskumu, ktorý ukázal, ako sa ľudský mozog zmenšil v porovnaní s pravekými ľuďmi. Je to vďaka technologickému pokroku, pretože toho robíme oveľa menej, aby sme prežili.
Druhé viečko
Zmenu pocítime aj v oblasti očí. Proti nadmernému pozeraniu do obrazoviek, ktoré spôsobuje bolesť hlavy, namáhanie očí a dokonca aj slepotu, sa naše telo bude musieť začať chrániť. Podľa Kasuna Ratnayakeho by sa ľuďom malo vyvinúť druhé vnútorné viečko. To bude obmedzovať množstvo škodlivého svetla, ktorému je oko sústavne vystavované.
Vplyvy na duševné zdravie
Technológia nemá dopad len na telo, ale aj na myseľ človeka. Existuje čoraz viac dôkazov, ktoré hovoria o zlých vplyvoch sociálnych sietí na duševné zdravie. "Technológia sa vyvíja rýchlejšie ako policajti, politici, psychológovia či rodičia. Preto sa za hlavné problémy považuje ochrana súkromia, bezpečnosť a technologická závislosť," povedal doktor Sal Raichbach.
Nadmerné používanie smartfónov môže tiež brzdiť výkon zamestnancov. Je dokázané, že vyžarované modré svetlo ničí spánok človeka, a tým znižuje produktivitu v práci. Počítače, mobily a internet tiež otvárajú prístup k mnohým negatívnym správam, ktoré môžu vyvolávať úzkosť a stres.