21. mar. 2024 o 12:30
Pelikan, obkec.sk

Zmena času i letového poriadku. Kam budeme toto leto cestovať z Bratislavy?

placeholder
Letný letový poriadok začne platiť 31. marca.
Zdroj: BTS Aero

Posledný marcový deň so sebou prináša zmenu zimného času na letný. Okrem posunu ručičiek na hodinkách však zmena času znamená aj zmenu letových poriadkov.

Cestovanie
21. mar. 2024 o 12:30
Zmena času i letového poriadku. Kam budeme toto leto cestovať z Bratislavy?

Posledný marcový deň so sebou prináša zmenu zimného času na letný. Okrem posunu ručičiek na hodinkách však zmena času znamená aj zmenu letových poriadkov.

Letectvo si odbilo ďalšiu zimnú sezónu a s nástupom letného času vstúpi do platnosti aj letný letový poriadok. Výnimkou nie je ani Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, ktoré si od 31. marca pre cestovateľov pripravilo 33 pravidelných liniek.

Až 21 z nich prevádzkuje írska letecká spoločnosť Ryanair, ktorá si tak na bratislavskom letisku udržuje dominantné postavenie. Spiatočné letenky z Bratislavy sa začínajú na cenovke od 40 eur. V ponuke sú obľúbené svetové metropoly, nepoznané mestečká i obľúbené dovolenkové destinácie.

Akciové letenky s odletom z Bratislavy

Novinky z Bratislavy

Bratislavské letisko má toto leto hneď niekoľko noviniek. Je medzi nimi priama linka do Atén, do ktorých bude Aegean Airlines lietať vo frekvencii dvoch letov týždenne - v pondelky a štvrtky. Cestujúcim sa tak otvárajú linky na obľúbené grécke ostrovy, na ktoré budú s dopravcom smerovať s krátkym prestupom v Aténach.

Novinkou je aj ďalšia linka do Turecka - do Antalye bude od mája operovať linku turecká letecká spoločnosť Pegasus Airlines, a to každú stredu a sobotu.

Do Bratislavy sa tiež vrátia aerolinky Air Montenegro, ktoré budú od 12. júna opäť prevádzkovať linku do Podgorice. Do hlavného mesta Čiernej Hory bude v letných mesiacoch premávať dvakrát do týždňa - v stredu a sobotu.

Atény, Grécko
Atény, Grécko
Zdroj: Shutterstock

Britské ostrovy

Letový poriadok sa nezaobíde bez destinácií na Britských ostrovoch. Z Bratislavy sa dostaneme na dve londýnske letiská, a to Luton a Stansted. Na Luton budú aerolinky Wizz Air lietať utorky, štvrtky, soboty a nedele. Ryanair operuje do konca apríla linku na londýnske letisko Stansted každý deň v týždni okrem stredy, no výnimkou bude od mája aj piatok.

Cestovať môžeme aj do anglického mesta Leeds, a to dvakrát do týždňa - utorok a sobotu. Súčasťou letného poriadku je aj Manchester, kam Ryanair lieta utorky, štvrtky a nedele.

Do škótskeho Edinburghu bude írsky dopravca smerovať dvakrát týždenne, a to utorok a nedeľu. Prevádzkovať bude aj linku do Dublinu, kam od apríla začne lietať každý pracovný deň s výnimkou štvrtka.

Londýn, Veľká Británia
Londýn, Veľká Británia
Zdroj: Shutterstock

O more núdza nebude

Bohatá ponuka prímorských destinácií poteší najmä dovolenkárov. Cestovať do sardínskeho Alghera budeme môcť každú stredu, štvrtok, piatok, sobotu a nedeľu. Na ďalší obľúbený taliansky ostrov - Sicíliu, bude smerovať linka do mesta Trapani.

Na Sicíliu budú smerovať aj aerolinky Smartwings so sezónnou linkou od júna až do septembra - každú sobotu. Do Trapani bude Ryanair lietať trikrát týždenne, a to v pondelok, stredu a sobotu.

Dovolenkári si môžu vyberať aj z destinácií v Grécku. Na Korfu budú od júna lietať dvaja prepravcovia. Ryanair trikrát do týždňa - to utorok, štvrtok a sobotu, a Smartwing vo frekvencii dvoch letov týždenne - pondelok a piatok.

Korfu, Grécko
Korfu, Grécko
Zdroj: Shutterstock

Tešiť sa môžeme aj na linku na Rodos, kam sa od konca mája bude lietať pondelky, utorky a piatky. Ponuke gréckych ostrovov neušli ani Zakynthos či Kréta. Na prvý menovaný budú od júna do augusta smerovať tri lety týždenne, a to v pondelok, štvrtok a nedeľu. Na Krétu zas v stredu, sobotu a nedeľu.

Cyprus je ďalšou krajinou, do ktorej môžu dovolenkári cestovať zo slovenskej metropoly. Do Larnaky budú Smartwings premávať vo frekvencii troch letov týždenne, a to pondelok, štvrtok a nedeľu. Do Pafosu bude Ryanair lietať utorky a nedele.

V ponuke bratislavského letiska je aj mimoriadne obľúbená Malorka. Do hlavného mesta Palma de Mallorca lietajú dve aerolinky - Ryanair v stredu a sobotu, a Smartwing od júna každú stredu, sobotu a nedeľu.

Ďalším populárnym stredomorským ostrovom je Malta, kam bude Ryanair lietať štyrikrát týždenne - v utorok, stredu, štvrtok a nedeľu. Milovníci mora si užijú aj bulharské mesto Burgas, kam môžu dovolenkári cestovať okrem soboty každý deň v týždni.

Valletta, Malta
Valletta, Malta
Zdroj: Shutterstock

More, palmy i mrakodrapy

Bratislavu neobišli ani exotickejšie destinácie. Do Dubaja budú české aerolínie Smartwings smerovať každú nedeľu a v apríli aj každý štvrtok. Súčasťou letnej sezóny je aj jeden z Kanárskych ostrovov - Lanzarote. Na ostrov v Atlantiku bude Ryanair lietať každý štvrtok.

Tešiť sa môžeme aj na sezónne linky smerujúce do Egypta, a to do Hurghady a Marsa Alam. Do najznámejšieho egyptského letoviska bude v utorok a piatok lietať spoločnosť Air Cairo. Tá bude raz týždenne lietať aj do mesta Marsa Alam, a to každý piatok.

Obľube sa naďalej môžu tešiť aj turecké letoviská. Do Dalamánu bude pondelky a piatky smerovať Ryanair.

Dubaj, SAE
Dubaj, SAE
Zdroj: Shutterstock

Únik do mesta

Milovníci citybreakov si na svoje prídu vďaka spojeniu s hneď niekoľkými európskymi metropolami. Írske nízkonákladové aerolínie budú smerovať do Ríma dvakrát týždenne - v utorok a nedeľu. Do talianskej metropoly bude Ryanair premávať v apríli, máji a októbri aj každý štvrtok.

Do krajiny na Apeninskom polostrove bude premávať aj ďalšia linka. Len na skok od obľúbeného Milána, do mesta Bergamo, budú smerovať lety šesťkrát do týždňa - v pondelok, stredu, štvrtok, piatok, sobotu a nedeľu. V apríli a máji dokonca aj v utorok.

V letovom poriadku je okrem novinky do hlavného mesta Grécka aj druhá metropola. Ryanair spojí Bratislavu so Solúnom, kam bude lietať stredy a soboty. V júli, auguste a septembri pridá lety aj vo štvrtok a nedeľu.

Z nášho hlavného mesta môžeme objavovať aj belgický Brusel, kam bude Ryanair premávať každý pondelok, štvrtok a sobotu. V apríli a máji pridá lety aj v piatky.

Rím, Taliansko
Rím, Taliansko
Zdroj: Shutterstock

Outsider, ktorý príjemne prekvapí

V letnej sezóne ponúka bratislavské letisko aj menej známe destinácie, do ktorých nesmeruje mnoho letných dovolenkárov. Patrí medzi ne bulharská Sofia, kam bude Ryanair lietať každý utorok a nedeľu.

Do severomacedónskeho Skopje bude Wizz Air lietať štyrikrát týždenne, a to v utorok, štvrtok, sobotu a nedeľu. Zaujímavou a stále nepoznanou destináciou je aj litovský Kaunas, kam Ryanair lieta vo frekvencii troch letov týždenne, a to utorok, piatok a sobotu.

Cestovatelia môžu zo slovenskej metropoly lietať aj do holandského Eindhovenu, kam Ryanair takisto prevádzkuje tri lety týždenne - v pondelok, stredu a nedeľu.

Sofia, Bulharsko
Sofia, Bulharsko
Zdroj: Shutterstock