Zaujímavosti
photo Foto
video Video
18. máj. 2024 o 18:00
Miloš Audi, unilad.com

Dievča, ktoré zabilo viac ako 100 nacistov: Chcelo sa pomstiť, jej život skončil predčasne

placeholder
Dievča, ktoré zabilo viac ako 100 nacistov.
Zdroj: istock.com

Zinaida Portnova sa počas druhej svetovej vojny stala tvárou odporu proti nacistom. Táto tínedžerka pomocou premyslených techník dokázala zabiť viac ako 100 nepriateľov.

Zaujímavosti
18. máj. 2024 o 18:00
Dievča, ktoré zabilo viac ako 100 nacistov: Chcelo sa pomstiť, jej život skončil predčasne

Zinaida Portnova sa počas druhej svetovej vojny stala tvárou odporu proti nacistom. Táto tínedžerka pomocou premyslených techník dokázala zabiť viac ako 100 nepriateľov.

Počas druhej svetovej vojny sa odohralo veľké množstvo desivých či srdcervúcich príbehov, ktoré ľudia poznajú ešte dnes. Existujú však aj také udalosti, ktoré hoci nemajú veľké ohlasy, poskytujú jedinečný pohľad na to, čím si prechádzali obete počas týchto hrozných čias. Ako informoval portál Unilad, jednou z nich je aj príbeh mladej ženy menom Zinaida Portnova, ktorá dokázala sama zneškodniť viac ako 100 nacistov.

Pomsta svojej rodiny

Portnova sa narodila v ruskom Leningrade vo februári 1926. Hoci o jej detstve neexistuje veľa informácií, vieme, že v roku 1941 bola žiačkou v tomto meste a žila v dome svojej starej mamy v oblasti Vitebsk. Nacistické Nemecko však krátko po jej nástupe do siedmeho ročníka napadlo Sovietsky zväz. Vtedy sa tiež odohral incident, ktorý mladú ženu navždy poznačil.

Nemeckí vojaci vtrhli do jej domu, pričom sa snažili skonfiškovať dobytok. Babička mladej Portnovej sa im v tom snažila zabrániť, no nakoniec ju silno udreli a zranili. Vtedy dievča začalo prechovávať silnú zášť voči nacistom a chcelo sa pomstiť.

Boj proti nacistom

V roku 1942 sa Portnova pripojila do bieloruského hnutia odporu a distribuovala sovietske propagandistické letáky v Nemcami okupovanej krajine. Okrem toho zbierala a ukrývala zbrane pre vojakov a podávala správy o pohybe nepriateľských vojsk. Onedlho jej však pasívna pomoc nestačila, pričom sa naučila narábať so zbraňou. Zúčastnila sa na niekoľkých riskantných akciách, ktoré sa skončili zabitím viac ako 100 nemeckých vojakov. Za jej činy počas 2. svetovej vojny si vyslúžila prezývku "armáda jednej ženy".

Preslávila sa však aj inými skutkami. Neskôr sa totiž zamestnala ako pomocná sila v kuchyni pre nemeckých vojakov, kde slúžila pod falošnou identitou. Nepriateľom počas práce častokrát otrávila jedlo, aby neboli schopní boja. Keď sa stala podozrivou, zjedla pred nacistami časť tohto pokrmu. Keďže ani po chvíli neochorela, pustili ju. Nakoniec sa však tínedžerka začala kvôli otrave cítiť zle. Keď sa nevrátila do práce, Nemci si uvedomili, že vinníkom bola ona, a napokon ju zajali.

Hoci ju chytili, neznamenalo to, že zlomili jej bojovného ducha. Počas vypočúvania totiž Portnova dokázala odzbrojiť nacistického detektíva a dokonca ho strelila do hlavy. Vďaka tomu sa jej podarilo utiecť, pričom zabila ďalších dvoch vojakov. Napriek jej snahe ju však nakoniec nemeckí dôstojníci dobehli pri brehu rieky v neďalekom lesíku. Tentoraz už ale neurobili žiadnu chybu a v roku 1944 ju popravili. Dožila sa len 18 rokov.