Historické rozhodnutie súdu v prípade Roe vs Wade, ktorý sa datuje k roku 1973, dávalo celonárodné zákonné právo na interrupciu. Stalo sa tak po tom, čo sa naň obrátila Norma McCorvey vystupujúca pod pseudonymom Jane Roe, keď jej súd v Texase zavrhol právo na prerušenie tehotenstva po údajnom znásilnení, informuje portál Independent.
Podľa Bidena sa Amerika vrátila v čase
Roe sa preto odvolala na ústavu USA a Najvyšší súd vo Washingtone uviedol, že texaský verdikt porušil ústavu. Súd vtedy rozhodol, že štát nesmie zakazovať interrupcie počas prvého trimestra, pretože to je v kompetencii ženy. Okrem toho sa musel ženám zabezpečiť prístup k profesionálnemu zákroku.
Čo sa týka schopnosti plodu prežiť mimo tela matky, v Spojených štátoch sa za tento moment považoval 24. až 28. týždeň tehotenstva. Najvyšší súd vtedy uviedol, že štáty môžu, ale nemusia potraty obmedzovať v treťom trimestri. 24. júna 2022 Najvyšší súd zrušil starý rozsudok v pomere sudcovských hlasov 6 : 3 a označil ho ako nepodložený. Prezident USA Joe Biden vyhlásil, že aktuálne rozhodnutie vrátilo krajinu o 150 rokov do minulosti, uvádza portál FirstPost.
Približne polovica štátov prijala zákony zakazujúce interrupciu, kým ďalšie prijali opatrenia, ktoré budú tento zákrok prísne regulovať. Niektoré štáty zákaz uviedli do platnosti s takmer okamžitou platnosťou. Ako príklad môže poslúžiť Arkansas, kde potratovú kliniku Little Rock uzavreli hneď po rozhodnutí sudcov. Lekári zrušili približne 60 zákrokov a ženám oznámili, že na kliniku ani nemusia ísť, lebo potrat nebude vykonaný.
Aktivisti bojujúci za to, aby sa interrupcie v USA vykonávali legálne, vyhlasujú, že verdikt súdu ovplyvní ženy z chudobných pomerov. Oproti tomu pôjdu bohaté ženy na potrat do iných štátov, kým tie chudobnejšie nebudú mať na výber a budú odkázané na ilegálne a nebezpečné zákroky.
Najvyšší súd potraty nezakázal, iba skonštatoval, že v ústave USA nie je ukotvené federálne právo na potrat. Z toho dôvodu je vecou konkrétneho štátu, či jeho zákonodarcovia upravia legálny status interrupcií. Kým niektoré zo štátov potraty obmedzia, ostatné ich môžu uvoľniť a iné nechajú v platnosti aktuálnu úpravu. Týmto spôsobom funguje federalizmus, v rámci ktorého existuje deľba politickej moci.
Ako príklad môže poslúžiť 10-ročné dievča, ktoré zostalo v Ohiu tehotné po tom, ako ju niekto znásilnil. Hoci bola v šiestom týždni tehotenstva, lekári jej odmietli vykonať potrat. Z toho dôvodu musela odcestovať do Indiany, kde interrupcie zatiaľ nie sú zakázané, uvádza portál Independent.
Vazektómiu chcú podstúpiť hlavne muži do 30 rokov
Nielen obyčajní ľudia, ale aj politici hlásia, že toto rozhodnutie nie je logické. Poukázal naň aj poslanec Oklahomy Mickey Dollens, ktorý mužom navrhol, aby po dovŕšení puberty podstúpili povinnú vazektómiu. Ide o sterilizáciu muža, ktorý má za následok prerušenie prívodu spermií. Muž sa stane natrvalo neplodným, keďže procedúra má väčšinou nezvratný charakter. Spermie viac nebudú súčasťou ejakulátu, pretože sa odstráni časť semenovodu.
Dollens dodal, že keď budú muži emočne zrelí a finančne zabezpečení na to, aby vychovali dieťa, bude možné plodnosť obnoviť, informuje portál FOXNews. Na nový zákon okamžite zareagovalo mnoho mužov. Urologické kliniky v USA zaznamenali enormný nárast žiadostí o vazektómiu. Zákrok nie je preplácaný a stojí približne 600 dolárov.
Na problém upozornil aj urológ z Floridy Doug Stein, ktorý priblížil, že pred rozhodnutím súdu dostával najviac 5 žiadostí o zákrok za týždeň. Aktuálne ide o 12 až 18 zákrokov za deň. Stein uviedol, že prvotným impulzom pre viacerých mužov bolo zrušenie ústavnej ochrany interrupcií, ktorá platila skoro 50 rokov. Podľa jeho slov sú termíny na daný zákrok obsadené do konca augusta a prevažne ide o mužov do 30 rokov. Potvrdil, že viac než 60 % mužov sa odvolalo na verdikt amerického Najvyššieho súdu, uvádza portál WashingtonPost.
K Steinovi sa pridal aj urológ z Los Angeles Philip Werthman. Ten priznal, že záujem o vazektómiu stúpol o 300 až 400 percent. Marc Goldstein, urológ a riaditeľ Centra pre mužskú reprodukčnú medicínu a mikrochirurgiu vo Weill Cornell Medical Center v New Yorku, dodal, že podobný nárast bol pozorovaný aj v roku 2008. Presne vtedy bolo viacero Američanov pod finančným stresom a mali strach, či sa dokážu postarať o potomkov.