03. júl. 2023 o 09:27
Pelikan, obkec.sk

Na dovolenku k moru, do prírody, hôr či za exotikou? Tento španielsky ostrov spája všetko dokopy

placeholder
Gran Canaria je známa ako ostrov rozmanitosti.
Zdroj: Shutterstock

Španielsky ostrov Gran Canaria je ideálnou destináciou pre cestovateľov, ktorých trápi nerozhodnosť. Práve tretí najväčší z Kanárskych ostrov sa nazýva aj ostrovom rozmanitosti. Dovolenkári naň jazdia za krásnymi plážami, prírodou, ale aj púštnymi dunami, vulkanickou krajinou či celoročne teplým a slnečným počasím.

Cestovanie
03. júl. 2023 o 09:27
Na dovolenku k moru, do prírody, hôr či za exotikou? Tento španielsky ostrov spája všetko dokopy

Španielsky ostrov Gran Canaria je ideálnou destináciou pre cestovateľov, ktorých trápi nerozhodnosť. Práve tretí najväčší z Kanárskych ostrov sa nazýva aj ostrovom rozmanitosti. Dovolenkári naň jazdia za krásnymi plážami, prírodou, ale aj púštnymi dunami, vulkanickou krajinou či celoročne teplým a slnečným počasím.

Kanársky ostrov Gran Canaria v sebe spája lokality, ktoré sa za bežných okolností nachádzajú na rôznych kontinentoch. Nie je prekvapením, že Gran Canaria je tak jedným z najobľúbenejších ostrovov Španielska. Len v minulom roku sa naň vybralo o 82 percent viac cestovateľov zo Slovenska, ukazujú dáta najväčšieho vyhľadávača leteniek Pelikánu. A aj keď hlavným lákadlom sú práve zimné mesiace, ideálnou voľbou je aj na letnú dovolenku. Dovolenkári totiž na ostrov prichádzajú v každom ročnom období, keďže sa môže pochváliť celoročne príjemnými teplotami a vyše 300 dňami slnečného svitu.

Gran Canaria je navyše destináciou pre všetky cieľové skupiny - plážových vylihovačov, aktívnych turistov a aj kaviarenských povaľačov. Vybrali sme preto desať dôvodov, ktoré robia z Gran Canarie ideálnu destináciu na vašu najbližšiu dovolenku.

AKCIOVÉ LETENKY NA GRAN CANARIA

1. Jedno miesto, tri kontinenty

Najväčším lákadlom ostrova sú pláže. Najznámejšou je pláž Las Maspalomas, ktorá je súčasťou prírodnej rezervácie Las Dunas de Maspalomas. Tá láka dovolenkárov veľkolepými dunami, vďaka ktorým si budú pripadať ako na jednej z najväčších púšti sveta - Sahare. Pokojné more z nej robí vhodné miesto pre rodiny s deťmi. Obľube sa teší aj u nudistov, ktorí si medzi piesočnými dunami môžu pripadať dokonale izolovaní.

Vynikajúcim miestom pre rodiny s deťmi je aj umelo vytvorená pláž Amadores, ktorá je ocenená Modrou vlajkou za kvalitu vody a služieb, medzi ktorými vyniká vybavenie pre zdravotne znevýhodnené osoby. Koralový piesok navyše umožňuje vylihovanie na pláži bez neželaného spálenia sa.

Anfi Del Mar je tiež umelo vytvorená pláž, ktorá cestovateľov prenesie do Karibiku. Na svedomí ju má nórsky podnikateľ Börjn Lyng, pod ktorého palcom pláž vznikla v 90. rokoch minulého storočia. Prenajať si tu možno kajaky, paddleboardy, vodné skútre i člny. Problémom nie je ani podvodné objavovanie vďaka plavbe loďou s preskleným dnom.

Skrytý klenot medzi plážami je Güigüí, ktorá sa ukrýva pri úpätí dvoch útesov. Počítať však treba s komplikovanejším prístupom. Na pláž totiž vedie približne kilometer dlhý chodník z mestečka Tasartico.

Pláž Las Maspalomas je súčasťou prírodnej rezervácie.
Pláž Las Maspalomas je súčasťou prírodnej rezervácie.
Zdroj: Shutterstock

2. Exotika za rohom

V zime cestujeme za exotikou a kúskom tepla stovky až tisícky kilometrov, práve Gran Canaria je však ostrov, ktorý je, takpovediac, za rohom. Kým niektorí dovolenkári volia obľúbené destinácia v Juhovýchodnej Ázii, na Kanárske ostrovy si zaletia približne trikrát kratšie. Z viedenského Schwechatu sa priamym letom na Gran Canariu dostanú za približne 5 hodín.

3. Celoročná destinácia

Gran Canaria je celoročnou destináciou - pýši sa 300 slnečnými dňami v roku a priemernou celoročnou teplotou 23 °C. A ani počas leta dovolenkári nemusia čakať extrémne teploty. Najteplejšie je v Gran Canarii spravidla od júla do septembra, kedy počas augusta ako najteplejšieho mesiaca, dosahuje priemerná teplota 26 °C.

Pláž Amadores, Gran Canaria
Pláž Amadores, Gran Canaria
Zdroj: Shutterstock

4. Krásne mestečká

Gran Canaria je vynikajúcou destináciou na spoznávanie tamojších miest a prímorských dediniek. Tých ponúka neúrekom a najlepším spôsobom, ako ich všetky preskúmať, je prenájom auta. Povinnou zastávkou je hlavné mesto Las Palmas de Gran Canaria, ktoré je významným prístavom výletných lodí, a tiež miestom so skvelými reštauráciami či kaviarňami.

Neďaleko hlavného mesta sa nachádza mestečko Teror, ktoré púta pozornosť svojou vizuálnou atraktivitou. Jeho hlavnou atrakciou je historická štvrť s uličkami plnými tradičných farebných domčekov s drevenými balkónmi. Na skok od Las Palmas de Gran Canaria ležia aj mestá Arucas, známe výrobou rumu, a Firgas, ktoré sa môže pochváliť jednou z najkrajších historických štvrtí na ostrove.

V severozápadnej časti ostrova sa nachádza tradičná rybárska dedina Agaete, ktorej lákadlom je pláž Playa de Las Nieves a prírodné bazény, ktoré kedysi slúžili na zber soli, no dnes sú ideálnym miestom na opaľovanie, kúpanie či potápanie sa.

V objatí kopcov na juhozápade ostrova sa ukrýva pôvabná dedina Mogán s rovnomennou plážou, ktorá vďaka okolitému prístavu, malebným budovám a sieti kanálov nezaprie benátsky nádych.

Puerto de Mogan, Gran Canaria
Puerto de Mogan, Gran Canaria
Zdroj: Shutterstock

5. Gastro zážitok

Ku krásnym ostrovným mestám patrí aj fantastická kuchyňa. V miestnych reštauráciách treba ochutnať ostrovné špeciality ako Sancocho canario či dezert Bienmesabe canario. Na ostrove sa v sopečných pôdach ujali i vinice. Ich výsledkom sú kvalitné kanárske vína, ktoré definitívne presvedčia každého o tom, že Gran Canaria je skutočne jednou z top cestovateľských destinácií.

6. V objatí prírody

Okrem rozprávkových pláží ponúka Gran Canaria aj skvelé lokality v prírode. Unikátnym miestom, v ktorom sa skĺbili diela prírody a človeka, je údolie Guayadeque Gorge. V minulosti bolo toto kľukaté údolie domovom Guančov, pôvodných obyvateľov ostrova. Tí si svoje obydlia vytesávali do roklinných skál, dnes si ich život možno priblížiť v múzeu vytesanom v skale či v jaskynnej reštaurácii.

Ďalším údolím, ktoré si netreba nechať ujsť, je Fataga - jedno z najkúzelnejších miest celých Kanárskych ostrovov. Je domovom malebných dediniek, palmových hájov či mandľoňových sadov. Na Gran Canarii možno tiež nájsť najväčšiu kaktusovú záhradu v Európe. Nachádza sa v nej viac ako tisíc rôznych druhov kaktusov z celého sveta.

Najkrajšie výhľady a útesy vyrážajúce dych treba hľadať ďaleko od civilizácie, v parku Tamadaba. Celým parkom sa nesie vôňa borovice, keďže sa park pýši najzachovalejšími borovicovými lesmi na Kanárskych ostrovoch.

Zelené útesy prírodného parku Tamadaba.
Zelené útesy prírodného parku Tamadaba.
Zdroj: Shutterstock

7. Pre milovníkov hôr

Gran Canaria je tiež ideálnou voľbou pre milovníkov pešej turistiky a hôr. Symbolom ostrova je jedna z najväčších skál sveta - Roque Nublo. K nej sa možno dostať hneď niekoľkými cestičkami, pričom každá z nich ponúka priestor pre nádherné fotky. Navyše sa nachádza v biosférickej rezervácii Rural del Nublo Park, ktorá je domovom Pico de las Nieves - druhého najvyššieho vrchu ostrova.

Na treťom najväčšom z Kanárskych ostrovov sa nachádza aj sopečný kráter Caldera de Bandama, vrchol ktorého odmeňuje návštevníkov tým najlepším panoramatickým výhľadom. Zaujímavosťou je, že ešte donedávna bolo dno krátera obývané istým pánom Augustinitom, ktorý sa živil obrábaním políčok a chovom kôz.

Skala Roque Nublo, Gran Canaria
Skala Roque Nublo, Gran Canaria
Zdroj: Shutterstock

8. Nekonečný vesmír

Milovníci nočnej oblohy a pozorovania hviezd určite o Kanárskych ostrovoch veľa počuli. Práve "Kanáre" sú jednou z top destinácií na pozorovanie nočnej oblohy a Gran Canaria nie je výnimkou. Najlepšími lokalitami na pozorovanie sú práve vyvýšené miesta na ostrove. Zároveň je Gran Canaria jedným z miest, kde možno pozorovať najlepší západ slnka, a to najmä na južnom pobreží.

9. Pre milovníkov adrenalínu

Gran Canaria nemá núdzu ani o adrenalínové zážitky. Na ich čele sú práve vodné športy ako windsurfing, plachtenie či jet skiing. Za zmienku však stojí napríklad aj horská turistika či horská cyklistika. Možnosťou je však aj paragliding, a teda unášanie sa vetrom nad sopkami a nádhernou prírodou.

10. Ostrov rozmanitosti

Gran Canaria je tretím najväčším, druhým najľudnatejším a jednoznačne najrozmanitejším zo všetkých Kanárskych ostrovov. Dedinky ostrova sú považované za jedny z najkrajších v celom Španielsku. Okrem toho sa pýši rozsiahlymi plážami, dunami pripomínajúcimi africkú Saharu a prírodou plnou fotogenických miest. Medzi nimi sú napríklad skalné útvary Tobas de Colores pripomínajúce Antelope Canyon v Spojených štátoch.

Tobas de Colores, Gran Canaria
Tobas de Colores, Gran Canaria
Zdroj: Shutterstock