Obezita patrí k svetovo najrozšírenejším diagnózam, no podľa nových štatistík je súčasná situácia veľmi kritická. Globálne odhady totiž naznačili, že týmto ochorením môže trpieť viac ako miliarda ľudí na celom svete. Ako informoval portál BBC, najvyššiu mieru obezity odborníci namerali v krajinách mimo Európy, pričom pri niektorých z nich sa hodnota pohybovala aj na viac ako 80 percentách. Aká je situácia na Slovensku?
Európa mimo prvej desiatky
Štatistiku uverejnil známy vedecký časopis The Lancet, ktorý sa od roku 1823 venuje medicíne a zdravotným podmienkam vo svete. Odborníci poznamenali, že podľa údajov trpí viac ako miliarda ľudí obezitou, pričom toto číslo zahŕňa približne 880 miliónov dospelých a 159 miliónov detí.
V celosvetovom prieskume sa objavilo 190 krajín, ktoré časopis zoradil podľa miery obezity u obyvateľov. Najvyššie miery vedci objavili v oceánskej Tonge, Samoe či Tuvalu, kde sa hodnota pohybovala medzi 70 až 85 percentami u žien a 55 až 70 percent u mužov. V prvej desiatke sa neobjavila žiadna európska krajina, pričom najbližším štátom k Slovensku bol Egypt, ktorý skončil v ženskej kategórii na deviatom mieste s mierou okolo 60 %.
Celosvetová situácia sa zhoršuje
Medzinárodný tím vedcov tvrdí, že je naliehavo potrebné zásadne zmeniť spôsob, akým sa rieši obezita. Toto ochorenie totiž môže zvýšiť riziko vzniku mnohých závažných zdravotných stavov vrátane srdcových chorôb, cukrovky 2. typu a niektorých druhov rakoviny. Vedúci výskumník Majid Ezzat, ktorý sa roky zaoberal zbieraním globálnych údajov, poznamenal, že extrémne narástla rýchlosť, akou sa obezita šíri. Podľa jeho slov oveľa viac krajín teraz čelí tejto kríze.
Správa z rokov 1990 a 2022 odhalila, že miera obezity u detí a dospievajúcich sa štvornásobne zvýšila, pričom u dospelých sa táto hodnota viac ako zdvojnásobila. Výskumníci však vysvetlili, že tento problém naberá na naliehavosti najmä medzi chudobnejšími komunitami. "Táto nová štúdia zdôrazňuje dôležitosť prevencie obezity od detstva až po dospelosť prostredníctvom stravy a fyzickej aktivity," uviedol generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Slovensko tiež bojuje s obezitou
Hoci je na tom vo svetovom meradle Slovensko v celku dobre, keď sa na problém pozrieme v európskej mierke, narazíme na oveľa horšie ukazovatele. Podľa štatistík šesť až sedem z desiatich Slovákov trpí nadváhou alebo obezitou, čo predstavuje približne 1,8 milióna obyvateľov. O týchto negatívnych údajoch informovala prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová, podľa ktorej u nás zlyhávajú stratégie zamerané na boj proti tomuto ochoreniu.
Podľa portálu noviny.sk Fábryová poznamenala, že sa asociácia snaží vytvoriť špecializované skupiny, ktoré sa budú venovať a bojovať proti obezite. Uviedla, že v nich majú byť zastúpené rôzne zdravotnícke odbory vrátane farmaceutov, koučov, psychológov a psychiatrov. Tieto tímy budú fungovať v samostatných lekárňach, kde klientom ponúknu preventívnu prehliadku cholesterolu, krvného tlaku či hmotnosti.