Klimatická kríza môže viesť k tomu, že ľudská rasa bude mať menší vzrast. Profesor Steve Brusatte, paleontológ z univerzity v Edinburgu, uviedol, že nejde o nič nezvyčajné. V období klimatických zmien podobným spôsobom reagovali na zmenu teplôt aj cicavce. Nevylučuje, že z ľudí môžu byt v budúcnosti trpaslíci, informuje portál TheGuardian.
Zmenšovanie cicavcov je podľa odborníka bežný jav
Potenciálnu situáciu, ktorá môže nastať aj s ľuďmi, prirovnal k pravekým koňom, ktorých telesná veľkosť sa zmenšila s nárastom teploty. Stalo sa tak pred 55 miliónmi rokov, teda v období paleocénu a eocénu. "Táto udalosť v rámci globálneho otepľovania má veľký fosílny záznam. Ide o poslednú veľkú udalosť globálneho otepľovania v geologických záznamoch. Niečo podobné skúmame aj v súčasnosti," vysvetlil.
V knihe The Rise and Reign of the Mammals (Vzostup a nadvláda cicavcov) Brusatte poznamenáva, že zvieratá v teplejších častiach sveta sú dnes často menšie ako zvieratá v chladnejších oblastiach, čo je ekologický princíp známy ako Bergmannovo pravidlo. Uviedol, že zmenšovanie je bežným spôsobom, akým sa cicavce vyrovnávajú so zmenou klímy.
"Neznamená to, že by sa každý druh cicavca zmenšil, no zdá sa, že ide o bežný spôsob, akým cicavce môžu prežiť, ak teploty rýchlo stúpajú," dodal. Mnohých teda zaujíma, či v prípade, že sa planéta bude otepľovať, by z ľudí mohli byť trpaslíci? "Myslím si, že je to dosť pravdepodobné," uviedol Brusatte.
Poukázal aj na iné ľudské druhy, ktoré sa zmenšovali, ak mali nedostatok určitých zdrojov. Ako príklad uviedol takzvaných hobitov alebo Homo floresiensis, ktorí kedysi obývali ostrov Flores v Indonézii. V jednej štúdii výskumníci naznačili, že teplota je hlavným ukazovateľom, ktorý ovplyvňuje celkový vzrast jedinca.
Nie všetci odborníci súhlasia s tým, že rastúca teplota spôsobuje u cicavcov zmenšovanie. Profesor Adrian Lister z Prírodovedného múzea v Londýne uviedol, že tieto súvislosti sú nedostatočne preukázateľné. Myslí si, že zmeny vzrastu sú späté práve s nedostatkom potravy.