13. feb. 2024 o 09:30
Miloš Audi, unilad.com

Vedci našli na dne jazera 8-tisíc rokov starú dedinu. To, čo uvideli, ich však znepokojilo

placeholder
Vedci našli na dne jazera 8-tisíc rokov starú dedinu.
Zdroj: istock.com

Výskumníci urobili pred pár mesiacmi nečakaný objav, keď našli potopenú dedinu na dne jazera v Albánsku. Prekvapilo ich však najmä to, čo sa nachádzalo okolo nej.

Zaujímavosti
13. feb. 2024 o 09:30
Vedci našli na dne jazera 8-tisíc rokov starú dedinu. To, čo uvideli, ich však znepokojilo

Výskumníci urobili pred pár mesiacmi nečakaný objav, keď našli potopenú dedinu na dne jazera v Albánsku. Prekvapilo ich však najmä to, čo sa nachádzalo okolo nej.

V roku 2023 sa výskumníkom podarilo objaviť najstaršie jazerné osídlenie v Európe. Išlo o približne 8-tisícročnú albánsku dedinu v Ochridskom jazere, ktorú označujú za "perlu Balkánu". Ako informoval portál Unilad, vedcov však prekvapil iný nález, ktorý bol súčasťou štruktúry. Ukázalo sa totiž, že dedina bola obklopená desiatkami tisíc hrotov, ktoré mali ochraňovať obyvateľov pred neznámou hrozbou.

Prekvapujúce nálezy

Impozantnú dedinu sa vedcom podarilo objaviť počas prieskumu jazera v auguste 2023. Toto osídlenie nazvali Lin, pričom sa predpokladá, že vzniklo pred približne 8-tisíc rokmi. "Je o niekoľko stoviek rokov staršie ako v minulosti objavené miesta s jazernými obydliami v stredomorských a alpských oblastiach. Podľa našich vedomostí je najstaršou podobnou oblasťou v Európe," uviedol profesor Albert Hafner zo švajčiarskej University of Bern.

Hoci bol tento nález pôsobivý, výskumníkom priniesol množstvo otázok. Nevedeli určiť napríklad to, prečo bola dedina postavená na veľkých stĺpoch, aby mohla zostať nad hladinou jazera. Vedcov tiež zaujímala odpoveď na otázku, prečo bola celá lokalita obkolesená približne 100-tisíc hrotmi. Ukázalo sa, že všetky boli zapichnuté do dna jazera a použité ako obranné barikády.

Ochrana miesta spomaľuje výskum

Výskumníci odhadli, že v dedine žilo pravdepodobne 200 až 500 ľudí. "Aby sa takto ochránili, museli vyrúbať takmer celý les," poznamenal Hafner. Podľa vyjadrenia tímu tiež nie je jasné, prečo mala táto malá obec potrebu použiť na svoju obranu také rozsiahle opevnenie. "Už to, že postavili svoju dedinu na stĺpoch, musela byť zložitá úloha. Preto je veľmi dôležité pochopiť, prečo sa rozhodli o takýto zásadný druh ochrany," uviedol odborník Adrian Anastasi, ktorý je pracovníkom Albánskeho archeologického inštitútu.

Samotné jazero je považované za jedno z najstarších na svete a existuje už viac ako milión rokov. Profesionálni potápači, výskumníci a archeológovia preto museli prijať množstvo preventívnych opatrení, aby zabezpečili, že nepoškodia prehistorickú lokalitu. "Vykonávame veľmi starostlivý výskum, postupujeme pomaly a opatrne," dodal Anastasi.

Od objavenia pravekej dediny sa výskumníkom podarilo nájsť aj rôzne semená, rastliny a kosti divých a domestikovaných zvierat. Predpokladajú však, že úplné porozumenie regiónu a definitívne závery získajú až o ďalšie dve desaťročia.