Zaujímavosti
photo Foto
video Video
05. máj. 2024 o 12:30
Miloš Audi, unilad.com

Potopenie lode, ktoré usmrtilo viac ako 800 ľudí. Mala ho spôsobiť strašná chyba

placeholder
Princess of the Stars
Zdroj: reprofoto/youtube.com/@shipwrecksunday

Pred viac ako 15 rokmi sa vo filipínskych vodách udiala strašná katastrofa, ktorá si vyžiadala životy viac ako 800 cestujúcich. Čo tento incident zapríčinilo?

Zaujímavosti
05. máj. 2024 o 12:30
Potopenie lode, ktoré usmrtilo viac ako 800 ľudí. Mala ho spôsobiť strašná chyba

Pred viac ako 15 rokmi sa vo filipínskych vodách udiala strašná katastrofa, ktorá si vyžiadala životy viac ako 800 cestujúcich. Čo tento incident zapríčinilo?

V priebehu desaťročí sa stalo množstvo tragických námorných incidentov, ktoré si vyžiadali životy desiatok či stoviek ľudí. Podobný prípad sa udial aj v roku 2008, kedy prevrátenie lode s názvom Princess of the Stars zapríčinilo smrť viac ako 800 pasažierov. Ako informoval portál Unilad, vyšetrovanie ukázalo, že incident spôsobila strašná ľudská chyba, pričom polícia vinila aj vlastníka plavidla.

Nečakaná katastrofa

Princess of the Stars bol osobný trajekt filipínskej lodnej spoločnosti Sulpicio Lines, ktorý prevážal pasažierov do mesta Cebu City. 20. júna 2008 sa však loď náhle potopila po tom, čo vyplávala z prístavu v Manile. Incident usmrtil viac ako 800 ľudí a dostal sa na titulné strany novín a hlavných správ po celom svete. Čo zapríčinilo prevrátenie lode?

Odborníci tvrdili, že obrovský trajekt vyplával z Manily bez problémov. Hoci kapitán pred tým dostal hlásenie o výskyte tajfúnu s názvom Frank, predpokladalo sa, že vzhľadom na veľkosť plavidla bude loď schopná zvládnuť tieto rozbúrené vlny. Okrem toho analýza predpovedala, že cesta trajektu nepovedie cez dráhu cyklónu.

Niekoľko desiatok minút po opustení prístavu sa však stalo čosi nečakané. Počas plavby totiž cyklón zmenil svoj smer a vážne ohrozil trajekt. Okolo poludnia nasledujúceho dňa preto posádka vyslala núdzový signál a krátko nato sa loď začala potápať, čo prinútilo úrady konať. Napriek ich snahe sa však trajekt prevrátil okolo jednej popoludní, pričom podľa konečných údajov bolo z celkových 870 pasažierov až 814 mŕtvych alebo nezvestných. Medzi obeťami bol aj kapitán lode Florencio Marimon.

Čo sa dialo na lodi?

Niektorí z preživších odhalili pre miestne médiá, čo sa na palube trajektu odohralo. Tvrdili, že okolo 11:30 im zahlásili, aby si obliekli záchranné vesty, a krátko na to dal kapitán príkaz na opustenie lode. Plavidlo sa o 30 minút neskôr začalo nakláňať, v dôsledku čoho sa starší cestujúci a deti šmýkali na dažďom zmáčanej palube.

Ďalší preživší povedal, že viacerí cestujúci sa snažili vziať osud do vlastných rúk. "Ostatní tiež mohli použiť záchranné člny. Bolo to však zbytočné, pretože silný vietor ich prevrátil," uviedol pasažier s tvrdením, že mnohí dokonca počas katastrofy skákali cez palubu, aby mali aspoň nejakú šancu na záchranu. Takmer nikto z nich však na sebe nemal záchrannú vestu.

Po tomto incidente sa miestne médiá naďalej snažili zistiť príčinu potopenia lode, pričom pravidelne navštevovali miesto prevrátenia. Vyšetrovanie však nakoniec ukázalo, že spoločnosť Sulpicio Lines a kapitán lode boli zodpovední za tento incident.

Podľa správy totiž potopenie mala spôsobiť chyba Marimona, ktorý zle odhadol situáciu a pokračoval v ceste napriek prebiehajúcemu tajfúnu. "Spoločnosť Sulpicio Lines sme tiež uznali za nedbalú, pretože nevykonala svoju povinnosť zabezpečiť bezpečnú prepravu cestujúcich a nákladu do cieľa," uvádza záverečná správa.