21. mar. 2024 o 07:58
Miloš Audi, brightside.me

Záhadná fyzička, ktorá bola ženou Einsteina: Na jej prínos pre vedu sa desaťročia zabúdalo

placeholder
Záhadná fyzička, ktorá bola ženou Einsteina.
Zdroj: northfoto.com

Albert Einstein patrí k jedným z najznámejších vedcov 20. storočia. Mnohí však nevedia, že aj jeho prvá manželka bola nesmierne múdra, pričom mu veľmi pomáhala v jeho prelomovom výskume.

Zaujímavosti
21. mar. 2024 o 07:58
Záhadná fyzička, ktorá bola ženou Einsteina: Na jej prínos pre vedu sa desaťročia zabúdalo

Albert Einstein patrí k jedným z najznámejších vedcov 20. storočia. Mnohí však nevedia, že aj jeho prvá manželka bola nesmierne múdra, pričom mu veľmi pomáhala v jeho prelomovom výskume.

Vo svete vedy sa niektoré mená stanú legendárnymi, pričom o ich úspechoch počujeme aj o desiatky či stovky rokov neskôr. Existuje však skupina, ktorá dokázala urobiť veľa pre ľudstvo, no i tak zostáva v tieni slávnejších výskumníkov. Ako informoval portál Bright Side, jednou z nich je aj žena menom Mileva Marić, ktorú mnohí poznajú len ako manželku Alberta Einsteina. Ukázalo sa však, že táto osobnosť mala na svojho slávnejšieho partnera väčší vplyv, ako sa zdalo.

Nadpriemerná inteligencia

Marić sa narodila v roku 1875 v prosperujúcej srbskej rodine v meste Titel a už od mladosti ľuďom naokolo odhaľovala svoju výnimočnú inteligenciu. Napriek spoločenským normám, ktoré v tomto období obmedzovali prístup žien k vzdelaniu, sa rozhodla venovať svojej vášni, a to matematike a fyzike.

Už vo veku 21 rokov sa stala renomovanou vedkyňou, pričom ju prijali na Vysokú technickú školu v Zürichu, čo bola v tej dobe pre ženu vzácna príležitosť. Práve tu sa Marić stretla s Albertom Einsteinom, ktorý bol jej spolužiakom. Intelekt mladej Srbky napokon upútal jeho pozornosť, a tak začali spolupracovať na svojich ďalších projektoch.

Zabudnutá práca

Osobný život vedkyne však nebol taký radostný, ako jej kariéra. Hoci sa vydala za Einsteina v roku 1903, ich vzťah poznačila tragédia. Pri jednom z tehotenstiev bola totiž Marić nútená zámerne ho ukončiť. Napriek tejto strate sa Srbka naďalej plne venovala svojmu manželovi a podporovala jeho prácu, a to aj na úkor svojej vlastnej. Nakoniec sa jej však podarilo porodiť Einsteinovi až tri deti.

Ani táto snaha však nestačila. V roku 1919 sa totiž manželia rozviedli, po čom sa život vedkyne ubral tichším smerom. Naplno sa začala venovať výchove detí, k čomu sa pridalo aj spravovanie dedičstva svojho bývalého manžela.

Zatiaľ čo Einsteinova sláva neskôr zatienila tú jej, Marić zohrala významnú úlohu v ich spoločných dielach. V roku 1905 ich úsilie vyvrcholilo sériou prác, ktoré spôsobili revolúciu vo fyzike, vrátane teórie relativity. O prínose vedkyne však ľudia dlho nevedeli. V samotných publikáciách bolo totiž napísané iba Einsteinovo meno, čo podľa odborníkov spôsobila nedostatočná rodová rovnosť tej doby.

V posledných rokoch sa však spustila vlna rešpektu pre Milevu Marić. Vedci si totiž začali uvedomovať jej úlohu pri formovaní Einsteinových myšlienok, pričom spochybnili známy príbeh o osamelom géniovi. Hoci meno tohto teoretického fyzika stále rezonuje vo vede, postupne sa do diskusií dostáva aj dedičstvo srbskej výskumníčky. Jej príbeh v súčasnosti slúži ako príklad ďalšieho jednotlivca, ktorého prínos pre vedu zostal zabudnutý.