10. jan. 2024 o 09:30
Pelikan, obkec.sk

Dosť bolo zimy! Toto je TOP 12 najlepších leteniek do tepla s cenovkou od 40 eur

placeholder
Za teplom nemusíme lietať desiatky hodín.
Zdroj: Shutterstock

Január je známy ako najdepresívnejší mesiac v roku. Sviatky sú za nami a ďalšie sú ďaleko, noci sú dlhé, dni krátke a studené. Mnohí z nás si tak tento mesiac spestrujú dvomi spôsobmi - dovolenkou a nákupom leteniek. Do teplejších miest momentálne cestujeme od necelých 40 eur spiatočne.

Cestovanie
10. jan. 2024 o 09:30
Dosť bolo zimy! Toto je TOP 12 najlepších leteniek do tepla s cenovkou od 40 eur

Január je známy ako najdepresívnejší mesiac v roku. Sviatky sú za nami a ďalšie sú ďaleko, noci sú dlhé, dni krátke a studené. Mnohí z nás si tak tento mesiac spestrujú dvomi spôsobmi - dovolenkou a nákupom leteniek. Do teplejších miest momentálne cestujeme od necelých 40 eur spiatočne.

Za teplom pritom nemusíme cestovať desiatky hodín cez pol zemegule. Ohriať sa pred mrazmi možno len pár hodín letu na juhu Európy. Tí, ktorí namiesto kabátov a čižiem predsa len uprednostňujú plavky a žabky, majú hneď niekoľko možností - akurát si za nimi poletia o niečo dlhšie.

Akciové letenky po Európe na webe Pelikána momentálne začínajú na cenovke od 37 eur spiatočne. Výber je však široký aj pri exotike - najobľúbenejší je stále thajský Bangkok, za ktorým nasledujú Emiráty.

Dobrou správou je najmä pokles cenoviek obľúbených destinácií - priemerná cena letenky na indonézsky ostrov Bali je v januári 2024 na webe Pelikána nižšia o 20 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku, podobne je na tom aj spomínaný Bangkok, ktorý zoženieme lacnejšie o zhruba 10 percent.

Letenky po Európe

Sevilla, Španielsko

Španielska Sevilla je destináciou, ktorú rozhodne netreba prehliadať. Perla Andalúzie má celoročne príjemné a slnečné počasie, jej hlavným lákadlom sú však jedinečná kultúra, bohatá história a úžasná gastronómia. Práve tu sa natáčal napríklad seriál Hra o tróny v kráľovskom paláci Real Alcazar. Zároveň je Sevilla domovom najväčšej gotickej katedrály v Európe. Milovníkov mora tiež poteší jeho blízkosť - do Malagy sa jednoducho dostanete vlakom za zhruba dve hodiny.

Už na prvý pohľad v meste vidieť tiež pozostatky po Araboch, ktorí v tejto oblasti vládli niekoľko storočí. Sevilla je tak ukážkou fúzie kultúr, ktorá funguje a robí ju výnimočnou. Spiatočné letenky do Sevilly začínajú na cenovke od 37 eur s odletom z viedenského letiska.

Sevilla, Španielsko
Sevilla, Španielsko
Zdroj: Shutterstock

Barcelona, Španielsko

Barcelona je celoročným citybreakom - počas leta sem cestujeme za mestskými plážami ako Barceloneta a počas jarných a jesenných mesiacov nás láka kultúra či umenie Antoniho Gaudího, ktorý je autorom diel ako Park Guell či Sagrada Familia.

Milovníkov futbalu poteší napríklad zápas domácich a jedného z najlepších klubov na svete - FC Barcelona. Spiatočné letenky do Barcelony momentálne začínajú na cenovke od približne 40 eur s odletom z Viedne.

Barcelona, Španielsko
Barcelona, Španielsko
Zdroj: Shutterstock

Malorka, Španielsko

Kam v Európe za najväčším výberom pláží? Baleársky ostrov Malorka je jasnou voľbou. 262 pláží sa rozprestiera na 50 kilometroch, z toho každá je krajšia ako tá predtým. V januári si na nich vychutnáte krásne západy slnka či len úžasné výhľady na okolie. Malorka láka tiež na malebné historické mestečká ako Valldemossa či Sóller, z ktorého sa starou električkou môžete presunúť k moru do Port de Sóller - jedna cesta vás vyjde na 7 eur.

Na Malorke sa neoplatí zostať na jednom mieste, požičajte si preto skúter či auto a objavujte tie najkrajšie miesta. Nevynechajte ani hlavné mesto Palma de Mallorca. A ak ste milovníkom nočného života, na svoje si prídete napríklad v oblasti El Arenal. Na Malorku poletíte z Bratislavy od približne 50 eur spiatočne.

Palma de Mallorca, Španielsko
Palma de Mallorca, Španielsko
Zdroj: Shutterstock

Malta

Na Maltu sa nechodí len počas leta hľadať pláže. Krajina sa rozprestiera na troch ostrovoch - Malta, Gozo a Comino, a na každom na vás čaká niečo iné. Prejdite sa historickým centrom Valletty, navštívte najkrajšie pláže neobývaného ostrova Comino, na ktorý sa oplatí zavítať aspoň na dve hodiny aj mimo sezóny, alebo si vychutnajte zeleň na ostrove Gozo. Na svoje si prídu aj mladé párty typy - oblasť Paceville bude pre vás tým pravým.

Medzi obľúbené lokácie patrí tiež Mdina (v ktorej sa tiež natáčal seriál Hra o tróny) či dedinka Popeye Village, ktorá bola lokáciou pre snímku Pepek námorník. Najlacnejšie letenky na Maltu sa začínajú na cene od približne 40 eur s odletom z Bratislavy, Viedne či Budapešti.

Valletta, Malta
Valletta, Malta
Zdroj: Shutterstock

Maldivy

Raj na zemi na sedem? Jednoznačne Maldivy. Ostrovná destinácia je ideálnou voľbou na relaxačnú dovolenku, ale aj na spoznávanie podmorského sveta na jednom z najkrajších miest na zemi. Aktivitou číslo jeden je jednoznačne oddych na pláži, nasleduje šnorchlovanie a potápanie sa. Maldivy uplatňujú koncept jeden-rezort-jeden-ostrov, môžete si tak byť istý, že súkromia budete mať dostatok. Vyberte si napríklad vodnú či plážovú vilku a vychutnajte si prichádzajúcu hlavnú sezónu jednej z najlepších destinácií.

Spiatočné letenky na Maldivy z viedenského letiska momentálne začínajú na cene od 649 eur.

Maldivy
Maldivy
Zdroj: Shutterstock

Bali, Indonézia

Top destinácia Indonézie láka dovolenkárov na kultúru, krásnu prírodu aj lacné služby. Ulice plné vône klinčekového oleja či stánkov s miestnymi dobrotami sú láskou na prvý pohľad, ktorú umocňuje pôvab nádherných chrámov.

Na svoje si príde každý typ cestovateľa. Surferi sem prichádzajú za legendárnymi vlnami, aktívni dovolenkári môžu putovať po džungľových sopečných vrcholoch až k hmlistým vodopádom a na tých menej aktívnych dovolenkárov čakajú špičkové relaxačné procedúry. Spiatočné letenky na Bali sa začínajú na cene od necelých 689 eur s odletom z Viedne.

Kanárske ostrovy, Španielsko

Španielske súostrovie pri severozápadnom pobreží Afriky je známe svojou rozmanitosťou. Dovolenkárom ponúka turistiku na ikonickú horu Teide na Tenerife, prechádzku "Saharou" na pláži Playa de Maspalomas na Gran Canarii či expedíciou vulkanickou krajinou Lanzarote. Vďaka vždy príjemným teplotám sú Kanárske ostrovy navyše skvelou dovolenkovou voľbou počas celého roka.

Spiatočné letenky na Kanárske ostrovy sa začínajú na cene od približne 86 eur s odletom z Bratislavy, Viedne či Budapešti.

Vulkanický ostrov Lanzarote, Španielsko
Vulkanický ostrov Lanzarote, Španielsko
Zdroj: Shutterstock

Bangkok, Thajsko

Najobľúbenejšia diaľková letenka Slovákov? Hlavné mesto Thajska - Bangkok. Je hlučné, farebné a vzrušujúce. Stovky rokov staré chrámy dopĺňajú moderné mrakodrapy a občas i trochu gýčové nákupné centrá. Na svoje si prídu aj gurmáni, Bangkok je totiž domovom najživšej kultúry pouličného stravovania na svete.

Bangkok slúži aj ako vstupná brána do mnohých ďalších častí krajiny a na okolité rozprávkové ostrovy smeruje viacero letov. Spiatočné letenky do Bangkoku sa začínajú na cene od 610 eur s odletom z viedenského letiska.

Bangkok, Thajsko
Bangkok, Thajsko
Zdroj: Shutterstock

Madeira, Portugalsko

Ostrov Večnej jari láka hneď na niekoľko vecí - nádhernú prírodu, živú kultúru, chutnú gastronómiu a svetové víno. Navyše počas celého roka ponúka skvelé počasie, ktoré má na starosti teplý Golfský prúd. Na svoje si prídu turisti, keďže Madeira je známa svojimi turistickými chodníkmi, ale aj levádami - zavlažovacími kanálmi, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou ostrova. Zážitky ponúka aj hlavné mesto Funchal, v ktorom nájdu aj botanickú záhradu, lanovku s výhľadom na mesto či múzeum najznámejšieho rodáka Cristiana Ronalda.

Spiatočné letenky na Madeiru momentálne začínajú na cenovke od necelých 140 eur s odletom z viedenského letiska.

Madeira, Portugalsko
Madeira, Portugalsko
Zdroj: Shutterstock

Hočiminove mesto, Vietnam

Hlučné, avšak nádherné a prekvapivo zelené. Aj tak sa dá opísať Hočiminovo mesto, ktoré patrí k najobľúbenejším destináciám vo Vietname. To však nemusí byť vašou konečnou zastávkou. Vyberte sa na spoznávanie tejto nádhernej krajiny - navštívte zátoku Halong Bay, ktorá sa skladá zo zhruba tritisíc ostrovov, pozrite si hlavné mesto Hanoj, piesočné duny Mũi Né či navštívte Hang Son Doong, najväčšiu jaskyňu na svete nachádzajúcu sa práve vo Vietname.

Spiatočné letenky do Hočiminovho mesta začínajú na cene od 499 eur spiatočne s odletom z letiska v Mníchove.

Golden Bridge, Vietnam
Golden Bridge, Vietnam
Zdroj: Shutterstock

Singapur

Singapur je ukážkovým príkladom ázijského tigra. Je supermoderným veľkomestom, ktorému prischla prezývka ihriska pre bohatých. Singapur však ponúka viac než len špičkové nákupné centrá, luxusné hotely a vynikajúce reštaurácie. Cestovateľov čakajú rozmanité etnické štvrte, neobyčajné parky či množstvo aktivít pre rodiny s deťmi.

Top atrakciou je najnavštevovanejšia botanická záhrada sveta. Singapurské botanické záhrady sa pýšia vyše 10-tisíc druhmi rastlín a tiež zápisom do zoznamu UNESCO. Za návštevu stojí aj ostrov Pulau Ubin, ktorý je poslednou baštou vidieckeho života v Singapure. Spiatočné letenky do Singapuru sa začínajú na cene od necelých 659 eur s odletom z Viedne.

Singapur
Singapur
Zdroj: Shutterstock

Dubaj a Abú Zabí, Emiráty

Jedna z najobľúbenejších exotických destinácií? Emiráty. Tu nájdete mestá nekonečných možností, ktoré sú výbornou voľbou počas celého roka. Či už sa vyberiete do Dubaja, alebo Abú Zabí, čakajú na vás krásne pieskové pláže, nekonečno aktivít, z ktorých sa väčšina nachádza na zozname svetových rekordov, alebo úžasné výhľady, na celé okolie.

Emiráty majú všetko - okúpete sa v nich celoročne, vychutnáte krytý lyžiarsky svah, najvyššiu budovu na svete, alebo umelo vybudovaný ostrov v tvare palmy. Spiatočné letenky do Emirátov začínajú na cenovke od 160 eur s odletom z Viedne alebo Budapešti.

Dubaj, Spojené arabské emiráty
Dubaj, Spojené arabské emiráty
Zdroj: Shutterstock