26. jan. 2024 o 12:30
Pelikan, obkec.sk

Exotika od 120 eur? Rajské pláže, saharské duny a sopečnú krajinu máme bližšie, ako sa zdá

placeholder
Kanárske ostrovy sú celoročnou destináciou vďaka výborným podmienkam.
Zdroj: Shutterstock

V objatí Atlantiku sa nachádza rozmanité súostrovie, kde na cestovateľov čakajú dobrodružstvá, sopečné zázraky, krištáľové vody aj nezabudnuteľné západy slnka.

Cestovanie
26. jan. 2024 o 12:30
Exotika od 120 eur? Rajské pláže, saharské duny a sopečnú krajinu máme bližšie, ako sa zdá

V objatí Atlantiku sa nachádza rozmanité súostrovie, kde na cestovateľov čakajú dobrodružstvá, sopečné zázraky, krištáľové vody aj nezabudnuteľné západy slnka.

Reč je o Kanárskych ostrovoch, ktoré síce ležia kúsok od Afriky, no patria Španielsku. Súostrovie tvorí 13 ostrovov, najznámejšími a najvyhľadávanejšími z nich sú Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventura.

Okrem krásnej prírody, čarovných mestečiek či rajských pláží ich spája aj celoročne príjemné počasie, za ktorými uteká množstvo dovolenkárov. Navyše, spiatočné letenky na Kanárske ostrovy možno momentálne zohnať už od približne 120 eur.

Letenky Kanárske ostrovy

Saharská púšť aj malé Benátky

Ostrov Gran Canaria je najrozmanitejším z Kanárskych ostrovov a je garantom jedinečného spojenia prírodných krás a kultúrneho bohatstva.

Oddýchnuť si môžete na plážach so zlatistým pieskom, medzi ktorými však vyniká Maspalomas. Jej neprehliadnuteľným znakom sú piesočné duny dosahujúce výšku cez desať metrov. Pripadať si tak budete ako na africkej Sahare. Známou je aj pláž Las Canteras, a to aj vďaka scénkam z ikonického filmu Moby Dick.

Scény ako z filmového plátna ponúka aj park Rural del Nublo, ktorého symbolom je jedna z najväčších skál sveta - Roque Nublo. Rozprávkové výhľady ponúka aj park Tamadaba, ktorý je domovom borovicových lesov, horských kaňonov a dychberúcich útesov.

Kultúru ostrova spoznajte v hlavnom meste Las Palmas de Gran Canaria, a najmä v jeho historickej časti Vegueta. Neujdete tu koloniálnej architektúre, dláždeným uličkám, katedrále sv. Anny či múzeu venovanému moreplavcovi Krištofovi Kolumbovi, ktorý si pred objavením Ameriky spravil na ostrove zastávku.

Púť čarovnými mestečkami pokračuje aj v dedinke s prezývkou malé Benátky. Je ňou Mogán, ktorá vďaka malebnému prístavu a sieti kanálov nezaprie benátsky nádych. Spiatočné letenky na ostrov Gran Canaria sa začínajú na cenovke od približne 125 eur s odletom z Viedne alebo Budapešti.

Piesočné duny pláže Maspalomas, Gran Canaria
Piesočné duny pláže Maspalomas, Gran Canaria
Zdroj: Shutterstock

Rozmanitá paleta možností

Tenerife je najväčším z Kanárskych ostrovov a ponúka širokú paletu nezabudnuteľných zážitkov. Vydajte sa za rodinným dobrodružstvom do jednej z najlepších zoologických záhrad sveta do Loro Parque. Zábavné aktivity vás čakajú aj na živých plážach s bohatou ponukou vodných športov či barov.

Užite si zlatý piesok pláže Playa de las Américas s pulzujúcim nočným životom. Za pokojným útočiskom si to zamierte na pláž Playa de las Teresitas, ktorá sa pýši pieskom dovážaným až zo Sahary.

Vody Tenerife sú tiež domovom rozmanitého morského života. Nevynechajte ani výlet loďou a pozorujte veľryby, delfíny, korytnačky a iné živočíchy v ich prirodzenom prostredí.

Tenerife je najväčším z Kanárskych ostrovov.
Tenerife je najväčším z Kanárskych ostrovov.
Zdroj: Shutterstock

Španielske Machu Picchu i najvyšší bod

Ostrov Tenerife je ideálnou destináciou pre milovníkov hôr. Nachádza sa tu najvyšší bod Španielska - Pico del Teide, ktorý turistov odmeňuje panoramatickým výhľadom. Na svoje si turisti prídu aj prechádzkou údolím Masca, v ktorej sa nachádza rovnomenná dedinka pripomínajúca miniatúrnu verziu Machu Picchu.

Ak máte možnosť, nenechajte si ujsť karneval v hlavnom meste Santa Cruz de Tenerife. Krajšie sprievody či pulzujúcejšiu atmosféru na Kanárskych ostrovoch jednoducho nenájdete.

Spiatočné letenky na Tenerife sa začínajú na cenovke od približne 130 eur s odletom z Viedne či Budapešti.

Pico del Teide je najväčším vrchom Španielska.
Pico del Teide je najväčším vrchom Španielska.
Zdroj: Shutterstock

Mimozemské dobrodružstvá na Lanzarote

Najsevernejší z Kanárskych ostrovov ponúka doslova mimozemské dobrodružstvá. Jeho sopečný pôvod cítiť na každom kroku, výnimkou nie je ani národný park Timanfaya, ktorého povrch tvoria príťažlivé vulkanické polia a sopečné krátery.

Okrem krajiny ako z Marsu je lákadlom aj rovnomenná aktívna sopka či reštaurácia El Diablo, ktorá svoje jedlá pripravuje priamo nad vulkánom. Južný cíp parku ukrýva ďalšie mimozemské miesto, ktorým je záliv s jazerom Charco de los Clicos. Jeho vody majú jasne zelenú vodu, ktorá bije do očí aj vďaka kontrastu so sopečnými skalami a modrým oceánom.

Vlny oceánu nie sú príťažlivé iba pre oči, ale aj pre telo. Nadšenci športov by mali okúsiť pláž Famara, ktorá sa okrem krásnych výhľadov pýši aj skvelými podmienkami pre windsurfing, kitesurfing, parasailing či surfovanie.

Sopečný pôvod Lanzarote je cítiť na každom kroku.
Sopečný pôvod Lanzarote je cítiť na každom kroku.
Zdroj: Shutterstock

Čo by to bol za svet bez umelcov?

Dobrodružstvo na Lanzarote však môžete zažiť aj pod hladinou oceánu. Unikátnou atrakciou ostrova je podmorské múzeum Museo Atlantico. Táto atrakcia vznikla v hĺbke 15 metrov a za svoju existenciu vďačí britskému sochárovi menom Jason de Caires Taylor.

Umelcovi a miestnemu rodákovi vďačí aj miesto zvané Jameos Del Agua. Ide o sústavu lávových jaskýň, ktorých súčasnú podobu vytvoril umelec César Manrique. Dnes tu aj vďaka nemu môžete obdivovať vzácne biele kraby či zažiť koncert využívajúci akustiku sopečnej jaskyne.

Pán Manrique stojí aj za vytvorením kaktusovej záhrady Jardín de Cactus, ktorá je domovom pre viac ako tisíc druhov kaktusov.

Okrem nádhernej prírody sa ostrov pýši aj špičkovým vínom, ktoré je výsledkom vulkanickej pôdy a poctivej ručnej práce v neobvyklej vinárskej oblasti La Geria. Jej jedinečnosť spočíva v zasadení viniča na úpätí sopky do vrstiev sopečného popolu zvaného picón. Legenda vraví, že priaznivcom kanárskeho vína bol aj William Shakespeare.

Spiatočné letenky na Lanzarote sa začínajú na cenovke od približne 120 eur s odletom z Budapešti, k dispozícii je aj odlet z Viedne či Bratislavy.

Lanzarote drží rukopis známeho rodáka Césara Manriqueho.
Lanzarote drží rukopis známeho rodáka Césara Manriqueho.
Zdroj: Shutterstock

Potrebná dávka adrenalínu

Fuerteventura je ťahákom najmä pre aktívnych dobrodruhov. Veterné počasie praje surferom či kitesurferom, ktorí okupujú obľúbenú pláž Playa del Moro.

Hľadačov adrenalínového zážitku poteší aj národný park Corralejo, ktorého piesočné duny vytvárajú pomyselnú trať pre jazdu na štvorkolesových tátošoch. Podobnú adrenalínovú jazdu si možno užiť aj v prírodnom parku Jandia, ktorý okrem roklín a kopcov ukrýva aj jednu z najkrajších pláží Španielska - pláž Cofete.

Milovníci histórie si na svoje prídu v dedinke Atalayita, ktorej vznik sa datuje stovky rokov dozadu, kedy si na tomto mieste stavali domorodé kmene fascinujúce domčeky zabudované do lávových stien.

Späť v čase vás zavedie aj čarovné mestečko Betancuria. Ponorte sa v miestnom múzeu umenia do bohatého kultúrneho dedičstva ostrova, prejdite sa po dláždených uličkám mestečka a oddýchnite si na námestí pri kostole Panny Márie.

Spiatočné letenky na Fuerteventuru sa začínajú na cenovke od necelých 125 eur s odletom z viedenského letiska.

Fuerteventura je lákadlom najmä na adrenalínové športy.
Fuerteventura je lákadlom najmä na adrenalínové športy.
Zdroj: Shutterstock