Ani vedci úplne nerozumejú, ako je možné, že táto čínska hora chrlí horniny v tvare vajec. Nesie názov Gandang a leží v juhozápadnej Číne. Miestni obyvatelia ju premenovali na Chan Dan Ya, čo v mandarínčine znamená útes znášajúci vajcia. Hora ich znáša každých 30 rokov a tento úkaz sa objavuje len v istej časti útesu, uvádza portál Dotyk.
O vajciach kolujú mnohé povery
Pre miestnych ide o veľkú atrakciu a kamene si berú domov. Za týmto neobyčajným úkazom stoja mnohé legendy. Na úpätí útesu bolo dokopy nájdených viac než sto vajec a už roky sa im venujú geológovia.
Ich vznik sa datuje do obdobia kambria spred 500 miliónov rokov. Ide o éru, v ktorej sa objavila a diverzifikovala väčšina hlavných skupín živočíchov na Zemi. Vedci tvrdia, že táto oblasť bola v minulosti zaplavená vodou, čo zrejme dopomohlo tomu, aby sa vytvorili horniny v tvare vajec. Vznikajú z existujúcich vyvretých, prípadne sedimentárnych hornín, ktoré sú určitý čas vystavené intenzívnemu teplu a tlaku v podzemí.
V blízkosti hory je menšia dedina Gulu, ktorú obývajú Šuejovia a žije tam iba pár rodín. Každý z nich sa snaží byť tým človekom, ktorý nájde "šťastné vajce". Ak ich nájdu, nadobudnú pocit, že majú akési privilégiá a od útleho detstva sa snažia, aby boli vyvolení a vajcia našli práve oni.
Veľkosť vajec je od 20 do 60 centimetrov. To najťažšie vážilo až 272 kilogramov. Útvary majú tmavomodrý odtieň a po tom, ako sa vyčistia a úplne vyhladia, dokážu pod istými uhlami odrážať slnečné svetlo. Modré sfarbenie hornín korešponduje s farbou odevov miestnych obyvateľov. Kmeň má veľmi blízky vzťah k vode, preto má väčšina obyvateľov nosí oblečenie modrej farby. Aj ich jazyk bol vytvorený s ohľadom na vodu, pretože majú až desať rôznych pomenovaní pre slovo ryba.
Vajcia sú tvorené z oxidu kremičitého
Šuejovia sú presvedčení o tom, že vajcia im prinášajú šťastie i bohatstvo a uctievajú ich. Sú v takmer všetkých domoch v dedine a zberatelia si ich veľmi vážia. Veria, že prinášajú prosperitu a bezpečie nielen ľuďom, ale aj zvieratám. Tvrdia, že každému kamennému vajcu trvá asi 30 rokov, než vyjde na horu a následne spadne na zem.
Vajce, ktoré sa začne objavovať, môže mať pred sebou približne 30 rokov, kým útes eroduje natoľko, že hornina spadne. To, ktoré je už sčasti vonku, môže mať pred sebou iba 10 až 20 rokov. Vedci uvádzajú, že kamenné vajcia sú tvorené prevažne z oxidu kremičitého z čias kambria. Práve to vysvetľuje samotný tvar vajec.
Guľa má najmenšiu povrchovú plochu v porovnaní s inými tvarmi s rovnakým objemom. Práve preto by molekuly museli vynaložiť menšie úsilie, aby vytvorili guľu než pri ostatných tvaroch. Príčinou môže byť aj voda, ktorá je prítomná v tejto oblasti. Tečúca voda totiž hrudy obmýva.
Zloženie kamenných vajec a okolitých skál je odlišné, čo je dôvodom, prečo sa skala opotrebuje skôr než tieto útvary. Podľa výskumníkov bude hora v priebehu rokov pokračovať v erózii do pôdy a zanechá po sebe kamenné vajcia. V prípade, že by ich ľudia prestali zbierať, ostanú na zemi, kde sa rozpadnú a stanú sa z nich sedimenty.