06. dec. 2023 o 12:30
Miloš Audi, independent.co.uk

Dievča s Rapunzeliným syndrómom: Roky jedlo svoje vlasy, nakoniec sa jej to stalo osudným

placeholder
Dievča s Rapunzeliným syndrómom
Zdroj: twitter.com/kotaknaren, twitter.com/liputan6dotcom

16-ročné dievča museli previezť do nemocnice s vážnou brušnou infekciou. Ukázalo sa, že jej vlasy vytvorili hrču, ktorá zablokovala tráviaci trakt. Nakoniec ju to stálo život.

Zaujímavosti
06. dec. 2023 o 12:30
Dievča s Rapunzeliným syndrómom: Roky jedlo svoje vlasy, nakoniec sa jej to stalo osudným

16-ročné dievča museli previezť do nemocnice s vážnou brušnou infekciou. Ukázalo sa, že jej vlasy vytvorili hrču, ktorá zablokovala tráviaci trakt. Nakoniec ju to stálo život.

Pred pár rokmi skončilo 16-ročné dievča menom Jasmine Beever v nemocnici po tom, čo sa u nej prejavili príznaky nesmierne vzácnej a zákernej choroby. Ukázalo sa totiž, že tínedžerka prehĺtala svoje vlasy, čo viedlo k tomu, že sa jej v žalúdku vytvorila infikovaná zmotaná guľa. Ako informoval portál Independent, hoci sa lekári snažili stabilizovať jej stav, nakoniec sa im ju nepodarilo zachrániť.

Kolaps a smrť

Tragický incident sa odohral v anglickom grófstve Lincolnshire v roku 2017. Podľa portálu Lincolnshire Live Beever prišla do školy, no krátko na to stratila vedomie a museli ju previezť do nemocnice. Lekári zistili, že dievča malo v žalúdku infikovaný zhluk vlasov, v ktorom sa vytvoril vred. Ten neskôr praskol, čo viedlo k zlyhaniu jej životne dôležitých orgánov.

Hoci sa jej stav na pár hodín zlepšil natoľko, že mohla ísť naspäť domov, onedlho sa opäť ocitla v nemocnici. Tam kvôli zápalu skolabovala, kvôli čomu ju lekári museli 15 minút resuscitovať. Aj po veľkej snahe sa ju nakoniec nepodarilo zachrániť. "Všetci sme z toho boli v šoku," povedala matka tínedžerky.

Dievča často jedlo svoje vlasy

Ako uviedla rodina 16-ročnej dievčiny, Beever mala niekoľko rokov nutkanie žuvať a cmúľať svoje vlasy. Medicínska terminológia tento stav nazýva trichotillománia, pričom sa často spája so zvládaním vlastných emócií. Pre pacienta má nutkavé jedenie vlasov upokojujúci účinok a môže znižovať pocit úzkosti a stresu.

Podľa anglickej agentúry National Health Service (NHS) však tento zdanlivo nevinný zlozvyk môže spôsobiť obrovské zdravotné problémy. Vlasy sa totiž môžu zgrupovať v gastrointestinálnom trakte a zapríčiniť blokovanie tráviaceho systému. Tento zriedkavý stav sa nazýva Rapunzelin syndróm a je pomenovaný po známej princeznej s dlhými zlatými vlasmi.

Po smrti dievčaťa sa známi rozhodli vyzbierať peniaze na pomoc rodine, pričom sa im podarilo získať niekoľko tisíc libier. "Každý, kto poznal Jasmine, vedel, aké úžasné dievča to bolo. Mala veľkú chuť do života. Nikdy okolo nej nebola smutná tvár, pretože sa snažila, aby sa každý smial. Dokonca aj ľudia, ktorých nepoznala. Vždy ponúkla pomocnú ruku každému, kto mal problémy alebo zlý deň," uvádza sa na stránke zbierky.