23. mar. 2024 o 07:58
Miloš Audi, unilad.com

Nadácia skladuje stovky tiel v mraziacich boxoch. V budúcnosti sa ich pokúsi oživiť

placeholder
Nadácia skladuje stovky tiel v mraziacich nádobách. (ilustračné)
Zdroj: iStock

Chceli by ste sa raz nechať zmraziť? Americká nadácia ponúka takúto službu nielen živým ľuďom, ale aj mŕtvolám či domácim miláčikom. Koľko takáto procedúra stojí?

Zaujímavosti
23. mar. 2024 o 07:58
Nadácia skladuje stovky tiel v mraziacich boxoch. V budúcnosti sa ich pokúsi oživiť

Chceli by ste sa raz nechať zmraziť? Americká nadácia ponúka takúto službu nielen živým ľuďom, ale aj mŕtvolám či domácim miláčikom. Koľko takáto procedúra stojí?

Technológia ide dopredu obrovskými krokmi, pričom pre výskumníkov už nie sú tabu ani témy týkajúce sa klonovania či používania umelej inteligencie v každodennom živote. Ukázalo sa však, že čoraz viac ľudí sa začalo zaujímať o prístroj, vďaka ktorému sa môžu nechať zmraziť. Ako informoval portál Unilad, jedna spoločnosť však túto iniciatívu posunula na ďalšiu úroveň, pretože sa rozhodla takýmto spôsobom zakonzervovať aj mŕtvoly.

Zmrazenie celého tela

Nadácia Alcor Life Extension Foundation so sídlom v americkom štáte Arizona vlastní zariadenie, v ktorom pracovníci zmrazujú mŕtvoly a umiestňujú ich do kryogenických komôr naplnených tekutým dusíkom. Cieľom je uchovať tieto telá v nádeji, že jedného dňa bude mať ľudstvo k dispozícii technológiu na ich vzkriesenie.

V tejto budove je uložených už viac ako 200 mŕtvol, pričom je tu uskladnených ďalších viac ako 100 hláv bez tiel. "Náš cieľ je obnoviť zdravie pomocou lekárskej technológie, ktorá bude dostupná v budúcnosti," uvádza nadácia na svojej webovej stránke.

Šanca na druhý život

Organizácia, ktorá bola v roku 1972 založená vedcami Fredom a Lindou Chamberlainovými, tvrdí, že procesom úplne zastavuje proces umierania. "Definícia smrti sa časom mení, pretože sa zlepšujú aj samotné technológie. To znamená, že niekto, kto bol pred desiatkami rokov vyhlásený za mŕtveho, môže mať šancu na ďalší život," dodala nadácia s tvrdením, že aj samotný zakladateľ je v týchto komorách zakonzervovaný.

Čo teda získate, ak si takúto službu zaobstaráte? "Lekársky tím sa o vás postará pred a po smrti. Celé vaše telo bude neskôr kryogeneticky konzervované v našich zariadeniach a budete uchovávaní v bezpečných nádobách pri konštantnej teplote -196 °C. Garantujeme vám tiež, že po vytvorení technológie sa vás pokúsime oživiť a zaistiť vaše opätovné začlenenie do spoločnosti," poznamenala nadácia.

Koľko takáto procedúra stojí? Podľa webovej stránky nadácie sa cena za zmrazenie celého tela pohybuje na hodnote 30-tisíc dolárov pri nízkej teplote. Ak však chcete, aby ste boli uchovaný v oveľa väčšom mraze, mohlo by vás to stáť aj o 100-tisíc dolárov a viac. Organizácia tiež ponúka zákazníkom možnosť zmraziť svojich domácich miláčikov.