Zaujímavosti
photo Foto
video Video
28. feb. 2024 o 07:58
Miloš Audi, unilad.com, flashydubai.com

V Dubaji má vyrásť obrovská futuristická pyramída. Bude v nej bývať až milión obyvateľov

placeholder
V Dubaji vyrastie obrovská futuristická pyramída.
Zdroj: reprofoto/youtube.com/@MindfulMomentsZ, istockphoto.com(ilustračné)

V roku 2008 sa na internete prvýkrát objavili plány megaprojektu, ktorý by prevýšil všetky budovy na svete. Má ísť o futuristickú pyramídu, ktorá bude domovom až pre milión ľudí.

Zaujímavosti
28. feb. 2024 o 07:58
V Dubaji má vyrásť obrovská futuristická pyramída. Bude v nej bývať až milión obyvateľov

V roku 2008 sa na internete prvýkrát objavili plány megaprojektu, ktorý by prevýšil všetky budovy na svete. Má ísť o futuristickú pyramídu, ktorá bude domovom až pre milión ľudí.

Nové vymoženosti dovoľujú inžinierom plánovať oveľa ambicióznejšie a bizarnejšie projekty než kedykoľvek predtým. Medzi takéto stavby patrí aj obrovská pyramída v Dubaji, ktorej zábery zaplavili sociálne siete. Ako informoval portál Unilad, megaprojekt je inšpirovaný existujúcimi pyramídami v Egypte a Strednej Amerike, no inžinieri uviedli, že bude omnoho väčší.

Impozantný návrh

V roku 2008 sa na sociálnych sieťach prvýkrát objavili plány takzvaného Zikkuratu. Malo ísť o megastavbu v Spojených arabských emirátoch, ktorej dizajn bol inšpirovaný pyramídami Egypťanov a Mayov, avšak v ešte väčšom meradle. Prvotné plány uvádzali, že výstavba by mala byť dokončená v roku 2028.

Ambiciózny projekt má prekonať najvyššie budovy sveta vrátane mrakodrapu Burdž Chalífa či pripravovanej stavby s názvom Downtown Circle. Inžinieri plánujú, že by pyramída mala dosahovať výšku až 1 200 metrov a rozprestierať sa na ploche takmer 2,5 kilometrov štvorcových. Vďaka jej rozmerom by tiež podľa predpokladov mala mať kapacitu viac ako milión ľudí, pričom celkovú štruktúru by tvorilo 300 poschodí s obytnými, obchodnými a rekreačnými priestormi.

Energeticky šetrná stavba

Celý projekt navrhla dubajská skupina urbanistov, vedcov a architektonických dizajnérov s názvom Timelinks. Vo vyhlásení potvrdila, že stavba bude aj napriek svojim obrovským rozmerom šetrná k životnému prostrediu, pričom bude poháňaná solárnymi panelmi, veternými turbínami a prírodnými zdrojmi. "Stavba bude energeticky takmer úplne sebestačná. Okrem využitia parnej energie budeme mať k dispozícii aj vietor na zužitkovanie prírodných zdrojov energie," uviedol Ridas Matonis, výkonný riaditeľ Timelinks.

Pyramída tiež obyvateľom poskytne množstvo služieb, ktoré môžeme vidieť vo svetových metropolách, vrátane prepracovaného systému verejnej dopravy pomocou horizontálnych, no i vertikálnych prostriedkov. Tým sa chcú úplne zbaviť potreby používania áut. "Celé mestá môžu byť umiestnené v komplexoch, ktoré zaberajú menej ako 10 percent pôvodnej plochy pôdy," dodal Matonis.

Podľa portálu Flashy Dubai bude komplex využívať aj množstvo bezpečnostných prvkov vrátane technológie rozpoznávania tváre. "Verejné a súkromné ​​priestranstvá budú môcť ľudia využívať na trávenie voľného času, no budú aj zavlažované, podobne ako poľnohospodárska pôda," uzavrel výkonný riaditeľ.