24. mar. 2022 o 16:55
Miroslav Novysedlák, ladbible.com

Zomrel vynálezca GIF obrázkov. Vedeli ste, ako sa táto skratka správne vyslovuje?

placeholder
Stephen Wilhite
Zdroj: twitter.com/saycheesedgtl

Stephen Wilhite, tvorca GIF obrázkov, zomrel vo veku 74 rokov. Wilhite zomrel na ochorenie covid-19. Túto správu pre médiá potvrdila aj jeho manželka Kathleen

Zaujímavosti
24. mar. 2022 o 16:55
Zomrel vynálezca GIF obrázkov. Vedeli ste, ako sa táto skratka správne vyslovuje?

Stephen Wilhite, tvorca GIF obrázkov, zomrel vo veku 74 rokov. Wilhite zomrel na ochorenie covid-19. Túto správu pre médiá potvrdila aj jeho manželka Kathleen

GIFy vynašiel pred takmer 40 rokmi a za jeho objav mu vďačí celý svet. Vynálezca GIF obrázkov, Stephen Wilhite, ktorý neplánovane vytvoril nový a originálny spôsob komunikácie v online priestore, zomrel. Ľudia mu ďakujú za jeho prínos a označujú ho za technologického mága, píše portál Ladbible.

Vynašiel ich v roku 1987

Digitálna revolúcia a nástup sociálnych sietí vytvoril nový spôsob komunikácie, ako aj zábavy v online svete. Jedným z nich sú aj (väčšinou zábavné) obrázky GIF. Tento typ súboru vynašiel v roku 1987 Stephen Wilhite, ktorý pred ich vynájdením pracoval ako programátor v spoločnosti CompuServe.

Aj keď bol tento formát pôvodne určený pre statické obrázky, jeho schopnosť podporovať animácie podnietila jeho široké použitie v komunikácii medzi ľuďmi. Priznajte sa, koľkokrát ste použili GIF namiesto toho, aby ste niekomu napísali ucelenú textovú správu?

Wilhite po ich vynájdení tajne dúfal, že GIFy umožnia ľuďom zdieľať "vysokokvalitnú grafiku s vysokým rozlíšením", a to v časoch, keď rýchlosť internetu nebola zďaleka taká rýchla ako dnes. Jeho manželka potvrdila, že GIF vynašiel úplne sám, podarilo sa mu to urobiť doma a následne ho zdokonalil. "Všetko si to vymyslel vo svojej hlave, a potom šiel do mesta, aby mohol programovať GIF v počítači," dodala jeho manželka.

GIF znamená "Graphics Interchange Format". Wilhite počas svojej kariéry viackrát upozorňoval aj na to, ako sa táto skratka vyslovuje. Ak ste doteraz toto slovo vyslovovali foneticky, lepšie povedané, podľa pravidla píš, ako počuješ, boli ste na omyle. Wilhite vždy tvrdil, že GIF sa má vyslovovať ako "džif“ (po anglicky "jif“).

Správa o úmrtí tvorcu GIF obrázkov zasiahla celý svet. Internet zaplavili viaceré správy z radov obyčajných ľudí a jeho fanúšikov, ktorí majú hlavy v smútku: "Steve, ďakujeme ti za tvoj prínos pre našu spoločnosť a kultúru. Nikdy na teba nezabudneme."

"Toto sa ťažko počúva. Tento chlapík vytvoril novú formu komunikácie medzi ľuďmi. Je to technologický mág," znel jeden z tisícky odkazov na adresu Stevea Wilhitea.