Muž takmer na 40 rokov oklamal smrť, keď sa rozhodol presťahovať do takzvanej "modrej zóny", kde podľa výskumov ľudia dokážu žiť dlhšie. Reč je o gréckom ostrove Ikaria prezývaný "krajinou, kde obyvatelia zabúdajú umierať." Podľa portálu Unilad existuje omnoho viac podobných lokalít, pričom vedci predpokladajú, že za dlhšiu životnosť skutočne môže zdravšie prostredie.
Dôležité rozhodnutie
O príbehu informoval portál BBC, ktorý uverejnil rozhovor s obyvateľom ostrova Stamatisom Moraitisom. Muž vysvetlil, že mu v roku 1976 lekári diagnostikovali rakovinu, pričom mu podľa nich zostávalo šesť až deväť mesiacov života. Grék vtedy žil v Spojených štátoch a domnieval sa, že náklady na pohreb sú v zámorí príliš vysoké. Preto sa rozhodol presťahovať na svoj rodný ostrov, kde začal piť víno a čakal na deň, kedy umrie.
Ako však čas plynul, namiesto slabnutia sa Moraitis cítil stále lepšie. Po deviatich mesiacoch na ostrove si nakoniec uvedomil, že bude žiť oveľa dlhšie, ako mu lekári predpovedali. Na Ikarii prežil ďalších takmer 40 rokov, pričom napokon zomrel v roku 2013 vo veku 102 rokov. Zlepšenie zdravia a zotavenie muž pripisoval ustavičnému dýchaniu čerstvého vzduchu, dobrému jedlu a životu bez stresu. V rozhovore zažartoval, že mu pomohlo aj pitie vína.
Pomáha nielen strava, ale aj prostredie
Podľa portálu National Library of Medicine štúdie preukázali, že približne 20 percent očakávanej dĺžky života človeka závisí od genetiky, pričom zvyšok podnecuje životný štýl. Výskumy týkajúce sa takzvaných "modrých zón", kam patrí aj ostrov Ikaria, však zistili, že zmena návykov nefunguje v takej miere, ako bývanie na zdravších miestach planéty.
Spolu s gréckym ostrovom patria medzi "modré zóny" aj lokality ako japonská Okinawa, stredomorská Sardínia, mesto Loma Linda v Kalifornii či polostrov Nicoya v Kostarike. Podľa portálu Healthline je dôvodom ich dlhšieho života to, že obyvatelia sa stravujú oveľa zdravšie.
Jedia pritom iba miestne potraviny, pri ktorých aj lekári odporúčajú, aby ich konzumovali častejšie. Ľudia žijúci v týchto častiach sveta žijú podľa štatistiky omnoho dlhšie, pričom je tiež menej pravdepodobné, že ich v neskoršom veku postihnú ťažkosti spojené s ochoreniami.