Pohyb zaznamenali medicínski experti z Londýna vo videu, v ktorom plod vykonáva vskutku netypické pohyby. Člen klinického výskumu na King's College London David Lloyd uviedol, že zachytiť 20-týždňový plod nebolo vôbec jednoduché, uvádza portál Unilad.
Detailnejšia technológia než ultrazvuk
Plod je v tomto období veľmi malý a jeho srdce spolu so všetkými malými komôrkami a chlopňami je veľké asi iba 15 milimetrov. Tím použil ultrazvukovú technológiu, ktorá pomohla vizualizovať miniatúrny plod pomocou vysokofrekvenčných zvukových vĺn. Tie sa odrážajú od štruktúr vo vnútri tela, aby následne vytvorili vizualizáciu. Rodičia tak môžu pomocou pokročilej MRI technológie vidieť jasné skeny každého pohybu a orgánu svojich detí v maternici už od 20. týždňa tehotenstva.
Aj napriek takémuto technologickému pokroku nebude mať prístup ku vysokokvalitným snímkam svojho bábätka každá pacientka. Ultrazvuk totiž musí byť schopný doslova vidieť cez určité časti tela, čo nie je jednoduché. Závisí to od týždňa tehotenstva matky, od polohy, v ktorej bábätko leží v brušku a od ďalších faktorov. Avšak technológia MRI, ktorá využíva silné magnetické pole a rádiové vlny na vytváranie obrázkov, nemá skoro žiadne obmedzenia.
Môže odhaliť štruktúry vo vnútri tela bez ohľadu na to, či jej v ceste stojí kosť, sval alebo tuk a v niektorých prípadoch môže poskytnúť ešte detailnejšie zábery ako ultrazvuk. Okrem toho ide o jednu z mála zobrazovacích techník, ktorá je bezpečná aj počas tehotenstva. Redaktorka portálu určeného pre mamičky Cathy Ranson dodala, že takýto typ skenovania je úžasný.
Podľa jej slov to pomáha mamám, otcom aj ďalším členom rodiny spojiť sa s bábätkom. "Nie je nič emotívnejšie, ako keď vidíte, ako sa vo vás pohybuje dieťa. Tieto zábery sú skutočne úchvatné," podotkla.