04. jan. 2024 o 12:30
Pelikan, obkec.sk

Kam utiecť pred zimou? Do Abú Zabí letíme v januári za stovku

placeholder
Do Abú Zabí momentálne letíme od 100 eur spiatočne
Zdroj: Shutterstock

Emiráty patria už niekoľko zím po sebe medzi top destinácie slovenských dovolenkárov. Lákajú na teplé počasie, more, futuristické mestá, nekonečné množstvo atrakcií, ale aj na cenu. Dávno totiž neplatí, že Emiráty sú len pre horných 10-tisíc. Teraz do nich letíme spiatočne už od 100 eur.

Cestovanie
04. jan. 2024 o 12:30
Kam utiecť pred zimou? Do Abú Zabí letíme v januári za stovku

Emiráty patria už niekoľko zím po sebe medzi top destinácie slovenských dovolenkárov. Lákajú na teplé počasie, more, futuristické mestá, nekonečné množstvo atrakcií, ale aj na cenu. Dávno totiž neplatí, že Emiráty sú len pre horných 10-tisíc. Teraz do nich letíme spiatočne už od 100 eur.

Hlavné mesto Emirátov - Abú Zabí - je všetkým tým, čím aj jeho známejší brat Dubaj. Nájdete tu celoročne teplé a slnečné počasie, more, vynikajúce služby, tie najlepšie hotely, futuristické atrakcie a najmä výhodné cenovky. Do Abú Zabí dnes lietajú aj nízkonákladové aerolínie Wizz Air, ktoré skresali ceny leteniek do Emirátov na minimum. Na webe Pelikána ich momentálne zoženiete s cenovkou od 100 eur spiatočne.

Abú Zabí sa tak stalo bránou do Emirátov, z ktorej smerujeme poznávať ďalšie miesta v krajine, a to na čele s Dubajom. Aj samotné hlavné mesto však má čo ponúknuť. Od kultúry, cez relax, až po nekonečnú zábavu. A ak ste už Abú Zabí navštívili, nebráňte sa opakovanej návšteve - v Emirátoch je totiž niečo nové na objavovanie každý rok.

Letenky do Abu Dhabi

Arabský Louvre

Abú Zabí je domovom jednej z najväčších mešít na svete, konkrétne ôsmej na celom svete a najväčšej v celých Emirátoch. Do mešity Sheikh Zayed Grand Mosque sa zmestí 40-tisíc návštevníkov a dokopy zaberá plochu štyroch futbalových ihrísk. Práve na tomto mieste nájdete 82 bielych mramorových kupol, 1096 vonkajších stĺpov, blýskavé bazény a samozrejmosťou je aj 24-karátové zlato či krištáľové lustre. A to všetko v rámci jedného komplexu.

Mešita Sheikh Zayed v Abú Zabí
Mešita Sheikh Zayed v Abú Zabí
Zdroj: Shutterstock

Že za Louvrom treba chodiť do Paríža? Nie tak celkom, jeden sa totiž nachádza aj na Blízkom východe, a to priamo v Abú Zabí, pričom vznikol 224 rokov po založení Louvra v Paríži. Celkovo v múzeu nájdete umenie ľudstva od neolitu po súčasnosť, a to v 12 galériách.

Jedným z výtvorov v Louvri je napríklad kupola Nouvel. Je to zložitá geometrická štruktúra pozostávajúca zo 7850 hviezd, ktoré sa opakujú v ôsmich rôznych vrstvách, v rozličných veľkostiach a uhloch. Pri striedaní častí dní cez perforácie kupoly svetlo preniká vždy inak a vytvára tak magickú atmosféru. Tento jav sa nazýva "svetelný dážď". Ako inšpirácia k jeho stvoreniu slúžili práve palmy v Abú Zabí.

A kam za tradičnými nákupmi? Souk Central Market je síce podľa názvu arabským trhom, vzhľadom však pripomína obchodné centrum (to vzniklo ako náhrada pôvodnej tržnice, ktorá zhorela v roku 2003). Nájdete tu všetko - luxusný tovar, tradičné jedlo a mnoho iného. Vynechať by ste rozhodne nemali ani Heritage Village - tradičnú dedinku, ktorá je beduínskym skanzenom, či Qasr Al Hosn - najstaršiu kamennú budovu Abú Zabí, ktorá slúžila ako strážna veža. Od roku 2018 je kultúrnym centrom.

Heritage Village v Abú Zabí
Heritage Village v Abú Zabí
Zdroj: Shutterstock

Yas zábave

Nikdy nekončiaca zábava v hlavnom meste. Abú Zabí má podobne ako Dubaj priam nekonečný počet aktivít, ktoré možno zažiť. Začať možno napríklad na ostrove Yas, ktorý je plný megalomanských atrakcií či prepychových hotelov a obľúbenej pláže Yas. Tá je známa svojou úžasnou promenádou, oplatí sa sem tiež prísť s deťmi, na ktoré čaká množstvo aktivít, výborné reštaurácie či samostatný bazén pre tých najmenších.

Pláž na ostrove Yas v Abú Zabí
Pláž na ostrove Yas v Abú Zabí
Zdroj: Shutterstock

Na ostrove sa nachádza tiež napríklad Yas Mall, ktorý nie je len nákupným centrom, ale aj platformou pre spoločenské udalosti - a to vo vizáži luxusného hotela. Ak ste milovníkom filmov, rozhodne by ste nemali vynechať ani Warner Bros World - tematicky park, ktorý je najväčším vnútorným parkom svojho druhu na svete. Nájdete v ňom šesť filmových alebo rozprávkových pľacov. Najmenší sa môžu prejsť vo svete Cartoon Junction a dospelí napríklad nasadnúť na horskú dráhu smerujúcu do Gotham City.

Zábava pokračuje v krytom zábavnom parku Ferrari World, ktorý je prvým parkom od Ferrari práve na ostrove Yas. Nachádza sa tu aj najrýchlejšia horská dráha na svete - Formula Rossa, či staré modely áut tejto kultovej talianskej značky. Nájde sa tu samozrejme aj program pre najmenších návštevníkov.

Jedna z top atrakcií pre milovníkov rýchlosti? Ostrov Yas je tiež domovom okruhu Yas Marina, na ktorom sa tradične koná posledný závod sezóny Formula 1 - Veľká cena Abú Zabí. Nechodí sa naň však len pozerať na iných jazdcov, práve na tomto mieste si totiž môžete rýchlosť za volantom vyskúšať aj vy sami.

Centrum budúcnosti

Zábavou a históriou to nekončí, ani Abú Zabí na svojich atrakciách rozhodne netrochárči. Len v minulom roku oznámili otvorenie najväčšieho bazéna s umelými vlnami na svete s cieľom rozvoja turizmu na ostrove Hudayriyat. V exkluzívnom surferskom komplexe budú môcť surfovať začiatočníci, amatéri aj profesionáli a je zrejmé, že sa tu budú konať medzinárodné surferské súťaže.

Najväčší bazén s umelými vlnami v Abú Zabí - Modon
Najväčší bazén s umelými vlnami v Abú Zabí - Modon
Zdroj: Shutterstock

Na ostrove tiež vznikne mestský park s rozlohou 2,25 milióna metrov štvorcových s cyklistickými chodníkmi, chodníkmi medzi mangrovovými porastami, ekofarmami, reštauráciami, barmi a detskými ihriskami. V roku 2025 bude vybudovaný velodróm vybavený krytou cyklistickou dráhou.

A čo výhľady? Tie si môžete vychutnať z rozhľadne Observation Deck at 300 v hoteli Jumeirah Etihad Towers. Tí, čo sa výšok neboja, sa môžu tešiť na 360 stupňový výhľad zo 74. poschodia a z výšky 300 metrov.