27. jún. 2024 o 18:00
Miroslav Novysedlák, dailystar.co.uk

Záhadná smrť 2 študentiek: Zmizli počas túry v džungli, v ich foťáku sa našli desivé zábery

placeholder
Kris Kremers a Lisanne Froon
Zdroj: twitter.com/Morbidful

Dve mladé holandské študentky zomreli počas túry v hustej juhoamerickej džungli. Po čase sa našiel fotoaparát, ktorý niekto použil tesne po ich smrti.

Zaujímavosti
27. jún. 2024 o 18:00
Záhadná smrť 2 študentiek: Zmizli počas túry v džungli, v ich foťáku sa našli desivé zábery

Dve mladé holandské študentky zomreli počas túry v hustej juhoamerickej džungli. Po čase sa našiel fotoaparát, ktorý niekto použil tesne po ich smrti.

Osud dvoch mladých žien, ktoré zmizli v panamskej džungli, je obklopený obrovskou záhadou. Kris Kremers a Lisanne Froon boli naposledy videné nažive 1. apríla 2014. Ako uvádza portál DailyStar, o niekoľko mesiacov neskôr úradníci našli nielen ich pozostatky, ale aj desivé fotografie.

Niekto z fotoaparátu vymazal poslednú fotku

Študentky cestovali po Južnej Amerike a bývali v hosteloch po celom regióne, vypomáhali ako dobrovoľníčky. 1. apríla odišli z malého horského mestečka Boquete a zobrali so sebou majiteľovho psa, u ktorého istý čas prebývali. Dlhá prechádzka na vrchol sopky Baru sa im ale stala osudnou. Dvojica vyrazila bez sprievodcu s malými zásobami jedla a vody a fotoaparátom v batohu. Pes sa síce v noci vrátil domov, no dievčatá už nie. Rodina, u ktorej dievčatá žili, začala s pátraním, ale bezúspešne. Ráno o všetkom upovedomili úrady, no ani to nepomohlo. Mesiace plynuli a po študentkách nebolo ani chýru, ani slychu. Rodičia za ich nájdenie ponúkali finančnú odmenu, ale prípad sa nikam nepohol.

Zlom nastala o necelé tri mesiace, keď miestna žena našla v ryžovom poli batoh. Nachádzal sa asi 8 kilometrov od sopky. Ten na tomto mieste evidentne nebol veľmi dlho a v poli skončil len niekoľko dní pred jeho nájdením. Tomu prihráva aj informácia, že miestna žena na poli pracuje dlhú dobu a predtým si nič také nevšimla. Vnútri boli dva páry slnečných okuliarov, finančná hotovosť, Lisannin pas, fľaša s vodou a dve podprsenky. Všetky veci v batohu boli úhľadne umiestnené a vyzeralo to tak, akoby ich niekto doň úmyselne vložil a dal na miesto, kde pomerne často chodia ľudia. Podľa dostupných informácií batoh nevyzeral tak, akoby bol 10 týždňov len tak pohodený v džungli.

Bol v ňom aj digitálny fotoaparát a našla sa v ňom séria znepokojujúcich fotografií. Po niekoľkých klasických turistických záberoch sa v ňom objavili fotky z 8. apríla, na ktorých boli osobné veci dievčat rozhádzané po zemi. Ešte väčší rozruch spôsobila fotka, na ktorej má byť jedno z dievčat a z čela jej tečie krv. Ďalšie zábery boli vytvorené počas hlbokej noci a boli na ich zvečnené rôzne predmety z batohu, ktoré boli neskôr nájdené na neďalekých skalách. Znepokojujúca je aj skutočnosť, že posledná nasnímaná fotografia bola vymazaná.

Okrem nich zomreli ďalší traja

Pri digitálnych fotoaparátoch zostávajú aj zmazané fotografie v zariadení. Tímy odborníkov robili všetko pre to, aby poslednú vymazanú fotku získali späť, no neúspešne. Úrady následne rozšírili oblasť pátrania, aby prehľadali okolie, kde sa našiel batoh. Netrvalo dlho a našli dievčenské oblečenie, ktoré bolo na brehu rieky. Trvalo ďalšie dva mesiace, kým sa našli ich pozostatky. Tímy našli panvovú kosť a topánku s ľudskou nohou. Onedlho sa našli ďalšie pozostatky. DNA analýzy potvrdili, že tieto časti tela patrili dievčatám, no prišla ešte jedna šokujúca skutočnosť. S úlomkami kostí, ako aj kúskami pozostatkov, sa našli aj pozostatky najmenej troch ďalších ľudí, čo znamená, že na mieste ich zomrelo až päť.

Obe dievčatá sa pokúšali kontaktovať záchranné služby viac ako 70-krát, no žiadny z hovorov sa neuskutočnil. Patológ zdôraznil, že na pozostatkoch nie sú žiadne stopy po útoku divých zvierat a dodal, že kosti Kris Kremers boli dokonale čisté ako keby boli vybielené. Vyšetrovatelia si tiež všimli, že došlo k niekoľkým neúspešným pokusom prihlásiť sa do Krisinho telefónu - zrejme od niekoho, kto nevedel PIN kód.

Polícia vypočula niekoľko miestnych obyvateľov, turistických sprievodcov, ako aj niekoľko ďalších turistov, ktorí boli v tom čase v oblasti. Ani po tomto sa im nepodarilo zistiť, čo stojí za smrťou dvoch dievčat. Niektorí veria, že študentky zabili a zjedli domorodci, iní sa domnievajú, že natrafili na kartely alebo obchodníkov s orgánmi. To, ako to naozaj bolo, sa zrejme nikto nikdy nedozvie.