Zaujímavosti
photo Foto
video Video
07. mar. 2024 o 09:30
Miloš Audi, iflscience.com

Vedci natočili veľkolepý útok kosatky na žraloka. Predátora roztrhala za menej ako 2 minúty

placeholder
Vedci natočili veľkolepý útok kosatky na žraloka.
Zdroj: istock.com

Vedcom v Južnej Afrike sa podarilo zachytiť impozantný útok kosatky na jedného z najnebezpečnejších predátorov. Všimli si však niečo zvláštne, čo predtým nikdy nevideli.

Zaujímavosti
07. mar. 2024 o 09:30
Vedci natočili veľkolepý útok kosatky na žraloka. Predátora roztrhala za menej ako 2 minúty

Vedcom v Južnej Afrike sa podarilo zachytiť impozantný útok kosatky na jedného z najnebezpečnejších predátorov. Všimli si však niečo zvláštne, čo predtým nikdy nevideli.

U ľudí je zaužívané tvrdenie, že žraloky modré patria k najnebezpečnejším morským predátorom. V poslednej dobe však vidíme množstvo incidentov, pri ktorých sú naopak tieto živočíchy často zahnané do kúta. Ako informoval portál IFLScience, nedávno sa totiž na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré odhaľuje, ako žraloka modrého rozhrýzla obrovská kosatka za menej ako dve minúty.

Kosatky si obľúbili lov na žraloky

V minulosti sme už boli svedkami toho, že kosatky napadli obrovské žraloky modré. Vždy však tieto živočíchy útočili v svorkách, aby predišli stratám. Nedávno sa ale odohral incident, pri ktorom kosatka zlikvidovala tohto predátora bez pomoci iných jedincov. "Úžasná dravosť pri pobreží Mossel Bay v Južnej Afrike predstavuje správanie, ktoré podčiarkuje výnimočné schopnosti kosatky," uviedla vo vyhlásení doktorka Alison Towner.

Vedkyňa spolu s tímom opísala túto udalosť v novej štúdii publikovanej v časopise African Journal of Marine Science. Vysvetlili, že skutok vykonal samec kosatky menom Starboard, ktorý sa prvýkrát objavil v regióne v roku 2015 a už niekoľko rokov je súčasťou takzvaného "oddielu na zabíjanie žralokov modrých".

Vedci potvrdili, že viackrát videli tohto jedinca spoločne s loveckým partnerom menom Port, ako útočia na týchto predátorov. Dvojica pritom spolupracuje na obkľúčení a uväznení žralokov, pričom nakoniec skonzumujú ich pečeň bohatú na tuk. Podľa autorov štúdie trvá proces často až dve hodiny a viedol k tomu, že mnohé druhy predátorov sa vyhýbajú oblasti okolo Mossel Bay. Tento región bol predtým známy svojou veľkou populáciou žralokov modrých.

Roztrhal ho za menej ako dve minúty

Posledný sólový útok sa udial 18. júna 2023, pričom sa na hladine objavil mladý žralok modrý s dĺžkou približne 2,5 metra. "Potom ho Starboard chytil za ľavú prsnú plutvu a niekoľkokrát s ním zamával, až kým ju nevytrhol. Pozoruhodné však je, že celý tento proces trval menej ako dve minúty," uviedli autori štúdie s tvrdením, že samca kosatky krátko nato spozorovali s krvavým kusom pečene v ústach.

Výskumníci tvrdia, že lovecký partner Starboarda zostal počas celého incidentu vzdialený približne 100 metrov, čo naznačuje, že chcel, aby lovil sám. "Toto sú prelomové poznatky o predátorskom správaní tohto druhu. Naše zistenia prispievajú k pochopeniu tejto problematiky, čím sa získavajú lepšie údaje o morských ekosystémoch a vzťahoch medzi predátormi a korisťou," dodala Towner.

Výskumníci si stále nie sú istí, prečo si kosatky v posledných rokoch tak obľúbili žraločiu pečeň. Towner však varovala, že vytláčanie rôznych druhov predátorov v dôsledku prítomnosti kosatiek môže zapríčiniť obrovské zmeny v morskom ekosystéme. "Štúdia vyvoláva kritické otázky o vplyve predácie kosatiek na populáciu žralokov v Južnej Afrike," poznamenala vedkyňa.