25. nov. 2022 o 13:02
Miloš Audi, iflscience.com

Rodina vychovávala šimpanza spoločne s dieťaťom. Vyvíjal sa primát rovnako ako človek?

placeholder
Vedci vychovávali šimpanza spoločne s dieťaťom.
Zdroj: twitter.com/Suliq27

Takmer sto rokov starý experiment sledoval výchovu šimpanza v domácnosti spoločne s malým dieťaťom. Vedci sa o zviera starali rovnako ako o človeka a dávali mu aj totožné úlohy. Aké výsledky pokus priniesol?

Zaujímavosti
25. nov. 2022 o 13:02
Rodina vychovávala šimpanza spoločne s dieťaťom. Vyvíjal sa primát rovnako ako človek?

Takmer sto rokov starý experiment sledoval výchovu šimpanza v domácnosti spoločne s malým dieťaťom. Vedci sa o zviera starali rovnako ako o človeka a dávali mu aj totožné úlohy. Aké výsledky pokus priniesol?

Rodina Kelloggovcov vytvorila vlastný experiment, ktorým sa snažila zmeniť to, ako vnímame výchovu. Spoločne skúmali, či sa šimpanzy budú chovať ako človek, keď sa o nich rodičia budú starať rovnako ako o dieťa. Ako informoval portál IFLScience, pokus ukázal pozitívne výsledky, pričom sa u zvieraťa začali formovať jednoduché ľudské zručnosti.

Šimpanz
Šimpanz
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Výchova dieťaťa so šimpanzom

Winthrop Kellogg bol psychológ z New Yorku, ktorý zasvätil svoj život skúmaniu inteligentných živočíšnych druhov od začiatku až do polovice 20. storočia. Viedol tiež laboratórium na stimuláciu zvierat na Indiana State University a na Florida State University.

Spoločne s jeho manželkou Luellou mali syna Donalda, ktorý sa neskôr stal jedným zo subjektov výskumu. Pár zaujal prípad dvoch detí, ktoré vychovali vlci, čo spôsobilo, že úplne zdiveli. Rodina preto vymyslela pokus, ktorý spočíval vo výchove Donalda spoločne so šimpanzom.

Rovnaká výchova

Pár na výskum použil samicu šimpanza s menom Gua, ktorá mala len sedem a pol mesiaca, a do domácnosti ju prijali v roku 1931. Donald bol starý 10 mesiacov, keď zviera prišlo do rodiny. V očiach manželov bol ich syn a Gua ako brat a sestra, pričom ich aj rovnako vychovávali.

Pri experimente manželia neustále venovali samici pozornosť, pričom dostávala rovnaké úlohy, ktoré boli určené pre malé deti, a dokonca nosila aj totožné oblečenie a plienky ako Donald.

Zviera neudržalo krok s chlapcom

Gua sa spočiatku dobre rozvíjala, získala slušné motorické zručnosti a veľkú fyzickú silu. Dokázala tiež chodiť vzpriamene, reagovala na 20 jednoduchých príkazov a vo veku 12 mesiacov bola označená za múdrejšiu z dvojice.

Neskôr sa však začali prejavovať evolučné rozdiely. Kým Donald používal na identifikáciu ľudí fyzický vzhľad a tváre, Gua používala pachy a oblečenie, ktoré mali na sebe. Chlapec vo veku 16 mesiacov tiež dokázal hovoriť jednoduché slová, čo bolo pre šimpanza nedosiahnuteľné. Podľa portálu IFLScience to bolo zapríčinené tým, že mozog zvieraťa nedokázal držať krok s vývojom človeka.

Experiment mal po čase dokonca zlý vplyv na chlapca, ktorý začal napodobňovať zvuky šimpanza. Preto sa po deviatich mesiacoch manželia Kelloggovci rozhodli pokus ukončiť a vrátiť zviera späť do laboratória na Floride. Tam samicu vedci naďalej skúmali až do jej smrti, ktorú zapríčinil silný zápal pľúc.

Takmer sto rokov stará štúdia odhalila niekoľko fascinujúcich informácií. Manželia Kelloggovci zistili, že zvieratá sú oveľa inteligentnejšie, ako sa ľudia v 20. storočí domnievali. Evolúcia však primáty zaviedla inou cestou, čo spôsobilo, že nedokážu súperiť s človekom. Z tohto výskumu teda vyplynulo, že šimpanzy nemožno vychovať ako ľudí, pretože s nimi inteligenčne neudržia krok.