Zaujímavosti
03.05.2021 05:33
Ivan Rosa, obkec.sk

Hviezdy mainstreamu, raperi i Braňo Mojsej. 10 slovenských pesničiek s najlepším textom

Ktoré slovenské pesničky majú najlepšie texty?
Ktoré slovenské pesničky majú najlepšie texty?
Zdroj: TASR

Slovenská hudobná scéna je bohatá na výborné skladby a kvalitnú hudbu, no občas sa stáva, že text trochu pokrivkáva. Nájdu sa však aj skutočné skvosty a exemplárne príklady dokonalých textárskych úkazov, ktoré si všetci radi spievame. Vybrali sme desať textov z rôznych odvedví slovenskej scény, súhlasíš s naším výberom?

Zaujímavosti
03.05.2021 05:33
Hviezdy mainstreamu, raperi i Braňo Mojsej. 10 slovenských pesničiek s najlepším textom

Slovenská hudobná scéna je bohatá na výborné skladby a kvalitnú hudbu, no občas sa stáva, že text trochu pokrivkáva. Nájdu sa však aj skutočné skvosty a exemplárne príklady dokonalých textárskych úkazov, ktoré si všetci radi spievame. Vybrali sme desať textov z rôznych odvedví slovenskej scény, súhlasíš s naším výberom?

Za mnohými slovenskými hitmi často stoja textári, ktorých nevidíš na pódiu ani v klipoch. Nájdu sa však aj takí hudobníci, ktorí si píšu texty sami. U slovenských raperov je to napríklad samozrejmosť, no je pravda, že mnohí speváci ešte stále spolupracujú aj s inými autormi. Ktoré skladby majú najlepší text a ešte k tomu aj výborne znejú? V našom rebríčku sa dozvieš, že jednu takú nahral aj Braňo Mojsej.

# Richard Müller - Tlaková níž

Na rozdiel od mnohých slávnych slovenských spevákov si Richard Müller píše svoje texty prevažne sám, a to je veľmi dobre. Jeho skladby jednoznačne patria medzi to najlepšie, čo slovenská populárna scéna vyprodukovala. No práve Müllerova charizma a osobitá lyrika z neho robí medzi našimi interpretmi zaujímavý úkaz. Vybrať od neho jednu skladbu nie je jednoduché, no pieseň Tlaková níž je majstrovské dielo.

# IMT Smile - Nedá sa ujsť

IMT Smile zaslúžene patria k najpopulárnejším kapelám na Slovensku. V ich repertoári je množstvo skvelých skladieb a hoci rádiá sa občas snažia niektoré hity "obohrať", pesnička Nedá sa ujsť do každodenného playlistu akosi patrí. Už úvodné slová textu od Vlada Krausza dokážu privodiť poslucháčovi zimomriavky.

# Milan Lasica - Skôr než odídeš

Originál tejto doslova prekrásnej skladby spieva František Krištof Veselý, no jeho prejav dnešným poslucháčom asi príde trochu "prepálený". Verzia Milana Lasicu je však dokonalá. "Skôr než odídeš, aspoň mi zbohom daj," spieva hneď v prvom verši a citlivejšej duši sa zaleskne slžička v oku. Takéto piesne pravdepodobne počúvali naše staré mamy pri rozchodoch.

# Szidi Tobias - Tvrdohlavá

Szidi Tobias má nenapodobniteľný hlas a texty jej skladieb sú vždy plné emócií. Ťažko vôbec opísať atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť svojím chrapľavým, no silným hlasom. Skladba Tvrdohlavá je ladená do francúzskeho podtónu smutného akordeónu a Szidi Tobias je dokonale úprimná. Ďalší "doják", ktorý raz začas potrebuje počuť každý.

# Vec - Slovák

Vec má viacero notoricky známych skladieb. Nikto nedokáže zo svojho mena urobiť taký refrén ako Branči Kováč. Mnoho výstižných slôh nahral aj s Tonom S. na album Ultrazvuk. Ale pesnička Slovák je skutočný dar všetkým Slovákom od jedného z otcov slovenského rapu. Pri tejto skladbe je skoro nemožné vybrať, ktoré verše sú najlepšie, pretože všetky sú skvelé. A folklórny refrén je už len čerešnička na torte.

# Jana Kirschner - Pokoj v duši

Jana Kirschner má svoj unikátny textársky štýl a jej skladby zvyčajne spoznáš po prvom tóne. Najhoršie, čo sa tejto piesni mohlo stať, že sa stala titulnou k filmu Pokoj v duši. Nie kvôli filmu, ale preto, že ju každý deň hrali rádiá päťkrát za deň. Skladba Pokoj v duši si skutočne nezaslúžila, aby ju poslucháčom tlačili do uší, pretože patrí k tým najkrajším textom, aké slovenská scéna počula.

# Gleb - Audiokniha

Gleb v tomto zozname reprezentuje najmä technický rap a zaujímavé príbehy Jeho skladby sú po technickej stránke striktné a poslucháča dokáže na svoj rýchly rap nekompromisne namotať. Texty majú istú dávku humoru, no najmä nadhľad a priamočiarosť, s akou sype svoje verše robia z Gleba unikátneho textára slovenskej scény.

# Horkýže Slíže - Logická hádanka

Podobne ako u Veca, i v tomto prípade zohráva kľúčovú úlohu humor. Viacerí považujú za najlepší text Horkýže Slíže skladbu Gilotína, dokonca i sám autor textu Kuko viackrát vyjadril tento názor. Logická hádanka je však trochu atraktívnejšia pre publikum na koncertoch, keďže slohy sú poskladané ako jednoduchý dialóg. "Je ten chlapík mŕtvy? - Áno! - Zabili ho? - Nie!" A do refrénu už všetci skáču, kričia a zametajú vlasmi, ktoré kedysi mali na hlavách.

# Braňo Mojsej - Tak ma do vody hoď

Toto nie je žiadny žart, Braňo Mojsej má naozaj skladbu so skvelým textom. Slová k pesničke Do vody ma hoď sú ukážkou jednoduchého textárskeho umu bez pátosu a blúznivých metafor. Braňovi Mojsejovi slová Romana Slávika padli ako uliate a hoci všetci radi Braňa spájame najmä s jeho eskapádami, táto pieseň by sa mohla rovnať s ktorýmkoľvek slovenským rádiovým hitom z rovnakého obdobia.

# Le Payaco - Dobrý večer priatelia

Skladba Dobrý večer priatelia tu reprezentuje širokú škálu slovenských "odrhovačiek". Keď totiž túto skladbu započuješ z rádia, pravdepodobne si ju ešte týždeň budeš nosiť v hlave. Táto pesnička je však z tých dobrých "odrhovačiek", veď "dobrá úroda ti zaručí dobrá nálada". Túto vetu si rozoberáme v hlave od prvého počutia a doposiaľ sme to nerozlúskli.

Zdieľať
instagram Facebook twitter

Sme na sociálnych
sieťach
Logo Ringier
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.