12. feb. 2024 o 07:58
Miloš Audi, ladbible.com

Pod ruinami Dvojičiek našli stroskotanú loď: Ležala tam 250 rokov, ako sa tam dostala?

placeholder
Pod ruinami Dvojičiek našli stroskotanú loď.
Zdroj: istock.com

Vedcom sa takmer po 10 rokoch od útoku na Dvojičky podarilo nájsť artefakt, ktorý ich prekvapil. Pod ruinami sa totiž nachádzala stroskotaná drevená loď vo veľmi dobrom stave.

Zaujímavosti
12. feb. 2024 o 07:58
Pod ruinami Dvojičiek našli stroskotanú loď: Ležala tam 250 rokov, ako sa tam dostala?

Vedcom sa takmer po 10 rokoch od útoku na Dvojičky podarilo nájsť artefakt, ktorý ich prekvapil. Pod ruinami sa totiž nachádzala stroskotaná drevená loď vo veľmi dobrom stave.

Pred niekoľkými rokmi našli výskumníci niečo nezvyčajné pod ruinami dvoch budov Svetového obchodného centra, ktoré sa zrútili počas ničivých útokov z 11. septembra 2001. Ako informoval portál LADBible, ukázalo sa, že išlo o starú drevenú loď, ktorá sa používala na prepravu nákladu. Ako sa tam však dostala?

Nezvyčajný objav

Teroristické útoky na Svetové obchodné centrum v New Yorku otriasli svetom. Napriek tomu, že sa incident odohral pred viac ako 20 rokmi, politici, osobnosti a aj obyčajní ľudia po celom svete stále smútia nad 2 996 stratenými životmi. Hoci špecialisti v nasledujúcom období spravili niekoľko prieskumov, až po 9 rokoch sa im podarilo objaviť niečo veľmi nezvyčajné.

Keď totiž stavební robotníci v roku 2010 prehľadávali miesto činu, narazili na starú drevenú loď, ktorá sa nachádzala priamo pod Svetovým obchodným centrom. Okamžite sa naskytla otázka, ako sa toto plavidlo ocitlo niekoľko metrov pod dominantou New Yorku? Archeológovia preto ihneď spustili vyšetrovanie.

Ako sa tam drevená loď dostala?

Po štyroch rokoch kopania, analýz a štúdií boli vedci schopní určiť, že loď bola postavená v 70. rokoch 18. storočia, približne v rovnakom období ako vznikla Deklarácia nezávislosti USA. Výskumníci tiež odhalili, že typ dubu použitého na stavbu lode pochádzal z Philadelphie. Najpodivnejšie zo všetkých zistení však bolo, že materiál v drevenom trupe sa zhodoval s inými vzorkami, ktoré boli použité na stavbu budovy s názvom Independence Hall, kde bola podpísaná nielen deklarácia, ale aj Ústava USA.

Záhadnú loď vedci neskôr identifikovali ako jednosťažňovú plachetnicu Hudson River sloop. Táto loď, ktorú navrhli Holanďania, sa používala na rieke Hudson na prepravu nákladu a cestujúcich.

Výskumníci predpokladajú, že po 20 až 30 rokoch služby loď odplávala do oblasti dolného Manhattanu, kde sa potopila. Historici si však stále nie sú istí, či stroskotala náhodne, alebo za tým bol nejaký útok. V nasledujúcich desaťročiach boli pozostatky lode zakryté odpadkami, troskami či pôdou, ktorá sa použila na rozšírenie oblasti Manhattanu, vďaka čomu sa vynikajúco zachovala.

V súčasnosti sa pozostatky lode nachádzajú a vystavujú v meste Albany v New York State Museum, kde sú perfektne zakonzervované. "Vidieť túto loď bolo veľmi emotívne kvôli svojej histórii, no aj kvôli kontrastu s modernou mestskou lokalitou, v ktorej sa nachádzala. Jednoducho tam ležala na dne rieky s mušľami a rybami," uviedla archeologička Molly McDonald, ktorá bola medzi prvými objaviteľmi lode.