24. okt. 2023 o 08:01
Miroslav Novysedlák, idnes.cz

Český Černobyľ: Opustené paneláky vyzerajú ako kulisy z hororu, žili tu aj bratia Kličkovci

placeholder
Český Černobyľ
Zdroj: instagram.com/inspirativni.mista

V Česku sa nachádza oblasť Ralsko - Ploužnice, ktorú mnoho ľudí pozná pod oveľa výstižnejším názvom. Hovoria jej český Černobyľ. Najväčší skanzen sovietskej okupácie sa ani 30 rokov po odchode Červenej armády úplne nespamätal z jej 23 rokov dlhej prítomnosti.

Zaujímavosti
24. okt. 2023 o 08:01
Český Černobyľ: Opustené paneláky vyzerajú ako kulisy z hororu, žili tu aj bratia Kličkovci

V Česku sa nachádza oblasť Ralsko - Ploužnice, ktorú mnoho ľudí pozná pod oveľa výstižnejším názvom. Hovoria jej český Černobyľ. Najväčší skanzen sovietskej okupácie sa ani 30 rokov po odchode Červenej armády úplne nespamätal z jej 23 rokov dlhej prítomnosti.

Pred 50 rokmi do Československa vtrhli Sovieti a ich spojenci. Hlboké rany, ktoré spôsobili, je vidieť a cítiť aj dnes. Ruiny vojenských budov sú celé zarastené bodliakmi a uprostred lesa sa týči letisko, na ktorom pristával sovietsky raketoplán Buran. Ralsko pred príchodom vojakov tvorili desiatky dedín. Malé mesto Kuřívody z 13. storočia a dedinky v jeho okolí boli od 17. storočia až do 2. svetovej vojny osídlené hlavne nemeckým obyvateľstvom, uvádza portál iDnes.

Na mieste žijú sociálne slabší

V roku 1938 bolo toto územie ako súčasť Sudet zabrané Nemeckom a v rokoch 1942 až 1943 vznikol na neosídlenej časti územia výcvikový priestor Wehrmachtu. Po dvoch rokoch sa tu postavili dve letiská. V roku 1946 československá vláda rozhodla o tom, že sa zriadi vojenský tábor Ralsko. Práve kvôli tejto skutočnosti boli niektoré obce zlikvidované, no tie, ktoré sa zachovali, sa využili na vojenské účely. O tom, že kedysi jestvovali, svedčia už iba ruiny domov.

Ploužnice sú miestom, na ktorom sa podarilo opraviť niektoré Sovietmi predtým využívané paneláky. Následne sa do nich nasťahovali sociálne slabší alebo tí, ktorí boli na úteku. Je totiž jasné, že nik iný by na toto miesto uprostred pustiny nešiel dobrovoľne. Nie je tu ani lekár, škola a dokonca ani obchod. Lacné nájmy sú jedinou motiváciou žiť na tomto schátralom mieste.

"Mojím susedom je Mongolec, z druhej strany žije Estónec a podo mnou je rodina zo Slovenska," tvrdí David, 40-ročný automechanik. Ten pred 10 rokmi prehral na automatoch rodinné úspory, ktoré riešil spotrebiteľskými úvermi. Ani dodnes nie je v suchu a mátajú ho dlhy. Pracuje na píle a berie peniaze na ruku, aby ho o ne nepripravil exekútor. Na tomto mieste sa cíti dobre a nemá výčitky z toho, že žije nie veľmi usporiadane. "Sú tu ľudia, ktorí sú na tom ešte horšie," dodal. Ralsko je mestom len 15 rokov a združuje všetky miestne časti na obrovskom zalesnenom území.

Pôda je nasiaknutá nebezpečnou látkou

Poteší najmä blízkosť Prahy, ktorá je odtiaľ len 70 kilometrov. Každý, kto sem prvýkrát zavíta, najprv mieri práve do Ploužnic. Zvedavcom sa naskytne pohľad na mestečko duchov, v ktorom sú postavené paneláky podľa sovietskeho vzoru a zostali po nich iba desivé skelety bez okien a dverí. Celé sídlisko pôsobí, akoby išlo o filmový exteriér pre natáčanie hororu. Desivé paneláky prevyšujú už aj borovice, ktoré medzi nimi hojne rastú. V interiéri nájdete stránky z ruských novín, ktorými robotníci podlepovali tapety na stenách. Aj napriek predstave, že oblasť zničili Sovieti pri svojom odchode, je nutné podotknúť, že o túto spúšť sa postarali Česi.

Byty v panelákoch boli po ich odchode vypratané a vymaľované, no za všetkým stoja zlodeji a vandali, ktorí všetko zničili. O tejto skutočnosti prehovoril Viktor Tolstikov, technik sovietskych stíhačiek MiG-27, ktorý je pôvodom z Kirgizska. Do Ralska prišiel ako civilný zamestnanec Červenej armády v roku 1988 a ako jediný Rus tu napokon aj zostal. Po tom, ako sa oženil, získal české občianstvo. Ralsko preslávili aj niektoré celebrity. V Mimoni, posádkovom meste v Ralsku, chodili do základnej školy Jurija Gagarina dvaja žiaci - Vladimir a Vitalij Kličkovci. Tí sú známi ako šampióni ťažkej váhy v boxe a Vitalij aj ako starosta ukrajinského Kyjeva. V dobe, keď boli synmi sovietskeho dôstojníka, tu žili celých 5 rokov.

Vladimir a Vitalij Kličkovci
Vladimir a Vitalij Kličkovci
Zdroj: northfoto.com

Z Ploužnic je to celkom blízko do časti Kuřívody, ktorá je v súčasnosti centrom celého Ralska. V hustom lese sa týči sovietska nemocnica. Najhoršie svinstvo sa na tomto mieste podľa niektorých nachádza v pôde. Dôvodom je látka tetrachlórmetán, ktorej tu po Sovietoch​ údajne v krajine zostalo celé jazero. Používa sa ako nepolárne rozpúšťadlo a látkou čistili oblečenie. Pôda je tu tetrachlórmetánom doslova nasiaknutá.

Okrem tejto pochmúrnej povesti mali v minulosti s Ralskom smelé plány, no ani jeden z nich nebol dotiahnutý do konca. Mal tu totiž byť skúšobný polygón Škodovky alebo tu mali žiť nosorožce tuponosé, ktorých rozmnožovanie v zajatí nie je možné. Práve rozľahlosť Ralska im mala dožičiť nielen dostatok slobody, ale malo ísť aj o ideálne miesto, ktoré by v nich prebudilo pohlavný apetít. V lesoch Ralska dodnes straší obrie letisko, ako aj dve stovky vojenských ruín. Ich likvidácia je doposiaľ v nedohľadne. Tie najväčšie stavby ako sovietsky kultúrny dom či generálny štáb už zbúrané boli, avšak menšie stavby (sklady, letiskové hangáre, strážne domčeky, sauna) stále stoja.