97-ročná nacistka Irmgard Furchner prvýkrát prehovorila o tom, čo sa dialo v koncentračnom tábore. Žena, známa ako "sekretárka zla", sa 6. decembra na súde ospravedlnila za činy, na ktorých sa počas druhej svetovej vojny podieľala, uviedol portál Unilad.
Svoj podiel na dianí oľutovala
Furchner pracovala v rokoch 1943 až 1945 v koncentračnom tábore Stutthof. Komplex sa nachádzal v bývalom mestskom štáte s názvom Slobodné mesto Gdansk, ktoré je dnes súčasťou Poľska. Tam sa nacistka, ktorá pracovala ako sekretárka pre veliteľa tábora Paula-Wernera Hoppea, mala počas holokaustu podieľať na smrti 11 412 ľudí a na 18 pokusoch o vraždu.
V súčasnosti táto 97-ročná žena stojí pred krajským súdom v nemeckom meste Itzehoe. V krajine podľa zákona musia úrady stíhať každého, kto bol súčasťou zverstiev holokaustu, bez ohľadu na ich vek. "Je mi ľúto všetkého, čo sa stalo. Ľutujem, že som v tom čase bola v Stutthofe," povedala Furchner.
Bývalá sekretárka z koncentračného tábora sa stala prvou osobou, ktorú po toľkých rokoch obžalovali za činy počas druhej svetovej vojny. Keďže však v tom čase nemala ani 21 rokov, je pred súdom považovaná za mladistvú.
Tvrdí, že o tom nevedela
Furchner pôvodne uvázala, že je nevinná. Tvrdila pritom, že nevedela o masovom zabíjaní, ktoré sa v tábore odohrávalo. Vyjadrenie mnohí kritizovali, pretože 97-ročná žena bola v blízkom kontakte s veliteľom Hoppem. Ďalšie pochybnosti vyvolalo svedectvo jej manžela z roku 1954, ktoré dokázalo, že Furchner vedela o zabíjaní väzňov v plynových komorách.
Napriek týmto tvrdeniam právnici 97-ročnej ženy uviedli, že "sekretárku zla" by mal súd oslobodiť spod obžaloby. Podľa nich totiž nie je možné dokázať, že o udalostiach spred pol storočia skutočne vedela. Prokurátor sa však domnieva, že by mala dostať dvojročný podmienečný trest.
Jednou z tých, čo prežili pobyt v tábore Stutthof, bola aj 93-ročná Risa Silbert, ktorá v auguste 2022 hovorila o brutalite tohto miesta. Niektorí väzni boli podľa jej slov natoľko zúfalí, že sa uchýlili ku kanibalizmu. "Stutthof bol peklo. Ľudia boli hladní, rozrezávali mŕtvoly a chceli z nich vyberať pečeň," poznamenala.
Silbert povedala, že pre Fuchner by bolo nemožné, aby nevedela o vraždách, ktoré sa v tábore odohrávali. "Ak pracovala ako sekretárka veliteľa, tak vždy presne vedela, čo sa dialo," dodala.