11. feb. 2024 o 07:58
Miloš Audi, unilad.com

Našli cestu ku Kleopatrinej hrobke? Dlhý tunel sa ukrýval pod starovekým egyptským chrámom

placeholder
Našli cestu ku Kleopatrinej hrobke?
Zdroj: twitter.com/BrianRoemmele, istock.com

Archeológovia objavili pod egyptským chrámom stovky metrov dlhý tunel, ktorý by mohol viesť ku hrobke Kleopatry a Marca Antonia. Túto teóriu potvrdzuje aj nález ďalších dôležitých artefaktov.

Zaujímavosti
11. feb. 2024 o 07:58
Našli cestu ku Kleopatrinej hrobke? Dlhý tunel sa ukrýval pod starovekým egyptským chrámom

Archeológovia objavili pod egyptským chrámom stovky metrov dlhý tunel, ktorý by mohol viesť ku hrobke Kleopatry a Marca Antonia. Túto teóriu potvrdzuje aj nález ďalších dôležitých artefaktov.

Tím archeológov objavil pod staroegyptským chrámom nezvyčajnú štruktúru. Išlo o tunel, do ktorého by sa podľa vedcov zmestilo až 12 futbalových ihrísk. Ako informoval portál Unilad, tento objav naznačuje, že sa archeológovia približujú k objaveniu bájnej stratenej hrobky Kleopatry.

Dlhá chodba pod chrámom

Vedci na egyptskej archeologickej misii vykonávali výkopové práce v chráme v starovekého mesta Taposiris Magna, ktoré sa nachádza západne od Alexandrie, druhého najväčšieho mesta Egypta. Tím pod vedením Kathleen Martinez z University of Santo Domingo v Dominikánskej republike však narazil na nečakaný nález. Keď totiž vedci kopali pod chrámom a dosiahli hĺbku 13 metrov, objavili dva metre vysoký a viac ako 1 300 metrov dlhý tunel.

Ako informovalo egyptské ministerstvo turizmu a starožitností, tento objav môže mať spojitosť so stratenou hrobkou Kleopatry VII. a Marca Antonia, pričom sa hovorilo, že ich pozostatky sa ukrývajú v meste Taposiris Magna.

Vedie tunel k stratenej hrobke Kleopatry?

Objav odborníci označili za zázrak, pričom podľa nich predstavuje sľubný začiatok pri hľadaní Kleopatrinej hrobky. "V blízkosti chrámu sa našli dve hlavy vyrobené z alabastru, z ktorých jedna ukazuje osobu z obdobia Ptolemaiovcov a druhá je pravdepodobne socha Sfingy," uviedlo ministerstvo v tlačovej správe.

Tento nález však nie je jediným artefaktom, ktorý potvrdzuje domnienky vedcov. V minulosti sa im totiž podarilo objaviť ďalšie dôležité predmety, ako napríklad mince s vytlačenými menami a vyobrazeniami Marca Antonia a Kleopatry či sochy bohyne Isis.

Taktiež aj samotný chrám dostal meno Veľká hrobka Usira. "Vyjednávala s Octaviom Augustom, aby jej umožnil pochovať Marca Antonia v Egypte. Túžila byť pochovaná s ním, pretože chcela stvárniť legendu o Isis a Usirovi. Hlavnou myšlienkou tohto mýtu je nesmrteľnosť. Kleopatra chcela byť pochovaná so svojím partnerom preto, aby spolu mohli žiť večne v nejakej inej podobe," uviedla Martinez.

Zahi Hawass, bývalý šéf egyptskej Najvyššej rady pre starožitnosti, poznamenal, že ak tunel povedie ku Kleopatrinej hrobke, išlo by o najdôležitejší objav 21. storočia. Podľa jeho slov však budú potrebné ďalšie výkopové práce, pretože časť chodby je ponorená vo vode. "Ak však nepôjde o hrobku Kleopatry a Marca Antonia, stále to môžeme považovať za veľký úspech," uzatvoril.