Z výskumu vyplynulo, že Fínsko nadobudlo titul najšťastnejšej krajiny na svete a získalo ho už šiesty raz po sebe. Od zverejnenia prvej takejto štúdie uplynulo už viac ako 10 rokov, no tohtoročné vydanie bolo ešte významnejšie. Ide totiž o prvú správu, ktorá hodnotí globálne šťastie v rozmedzí rokov 2020 až 2022, uvádza portál IFLScience. Toto časové rozhranie bolo typické aj tým, že svet čelil pandémii.
Hodnotenie na základe šiestich faktorov
Vedcov prekvapilo, že uplynulé roky, počas ktorých boli ľudia v izolácii alebo ich položila smrť blízkych, sa šťastie v celosvetovom meradle neposunulo k horšiemu. Naopak, metriky týkajúce sa šťastia boli aj počas pandémie stabilné a niektoré sa dokonca zlepšili.
Výskumníci hodnotili krajiny na celom svete na základe šiestich komplexných faktorov, ktorými sú sociálna podpora, príjem, zdravie, sloboda, štedrosť a absencia korupcie. Okrem toho sledovali aj mieru biedy, ktorá sa koncentruje okolo tej časti populácie, ktorá má nižšiu životnú úroveň.
Vedci dodali, že aktuálna správa so sebou priniesla mnoho zaujímavých poznatkov, no najviac ich prekvapila hlavne prosociálnosť. Už druhý rok si všímajú výskyt rôznych foriem každodennej láskavosti, ako je pomoc cudzincom, prispievanie na charitu a dobrovoľníctvo. Tieto faktory boli na výrazne vyššej úrovni než pred pandémiou.
Aké je poradie krajín v rebríčku?
- Fínsko
- Dánsko
- Island
- Izrael
- Holandsko
- Švédsko
- Nórsko
- Švajčiarsko
- Luxembursko
- Nový Zéland
- Rakúsko
- Austrália
- Kanada
- Írsko
- USA
- Nemecko
- Belgicko
- Česká republika
- Spojené kráľovstvo
- Litva
Do štúdie bolo zahrnutých 137 krajín a na poslednom mieste skončil Afganistan. Predposlednú priečku obsadil Libanon a na 135. mieste bola Sierra Leone. Práve tieto krajiny patria k tým najmenej šťastným na svete. Táto správa je zároveň prvou, ktorá hodnotila šťastie Ukrajiny od jej napadnutia Ruskom vo februári 2022. Vojna síce mala významný vplyv na krajinu a jej obyvateľov, podľa expertov to však nie je až také zlé, ako si mysleli.
Experti dodali, že ich prekvapilo, že blahobyt na Ukrajine klesol o niečo menej ako v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym. Je to čiastočne spôsobené aj vďaka mimoriadnemu nárastu spolupatričnosti voči Ukrajine, ktorej sa snaží pomáhať celý svet. Ukrajina skončila na 92. mieste.
Určite vás zaujíma, na akom mieste skončilo Slovensko. Našu krajinu v tomto rebríčku zo susedných krajín predbehla Česká republika aj Rakúsko. Umiestnili sme sa na 29. mieste a podľa tejto štatistiky sme na tom so šťastím lepšie ako Taliansko (33. miesto), Poľsko (39. miesto) alebo Španielsko (32. miesto).