05. jún. 2022 o 17:45
Miroslav Novysedlák, unilad.co.uk

Vedci objavili 2 nové druhy sklenených žiab. Majú priesvitné telá, kvôli ľuďom môžu vyhynúť

placeholder
V andskej oblasti boli objavené dva nové druhy žiab
Zdroj: twitter.com/rewild

Vedcom sa v oblasti Ánd podarilo nájsť dva nové druhy sklenených žiab s priesvitnými telami. Sú však ohrozenými druhmi, a to najmä kvôli priemyselným aktivitám, za ktoré môže ľudská činnosť.

Zaujímavosti
05. jún. 2022 o 17:45
Vedci objavili 2 nové druhy sklenených žiab. Majú priesvitné telá, kvôli ľuďom môžu vyhynúť

Vedcom sa v oblasti Ánd podarilo nájsť dva nové druhy sklenených žiab s priesvitnými telami. Sú však ohrozenými druhmi, a to najmä kvôli priemyselným aktivitám, za ktoré môže ľudská činnosť.

Vedci objavili nový druh "sklenených žiab“, ktoré majú priehľadné brucho. Podarilo sa im objaviť nie jeden, ale hneď dva nové druhy ohrozených a vzácnych sklenených žiab, ktoré majú priesvitné telo. Vynájdenie tohto druhu poukazuje na širokospektrálnu diverzitu v oblasti pohoria Andy v Južnej Amerike, uvádza portál Unilad.

Žaby sú ohrozené banskou aktivitou

Objav bol zdieľaný v odbornom časopise PeerJ. Vedci následne vysvetlili, ako je možné, že sa tieto žaby objavili v blízkosti aktívnych andských banských lokalít. Nové druhy, sklenená žaba Mashpi (Hyalinobatrachium mashpi) a sklenená žaba Nons (Hyalinobatrachium nons), sú vo svete vedy úplnými novinkami.

Tím vedcov k tomuto objavu napísal: "Tieto nové druhy sú príkladom toho, aká záhadná a rôznorodá je diverzita v Andách. Región má čo ponúknuť a neustále nás prekvapuje novými druhmi živočíchov. Sklenené žaby a mnohé ďalšie andské druhy, ktoré neboli nikdy predtým objavené, pretože zvieratá boli ohrozené baníckou činnosťou a inými 'vykorisťovateľskými' odvetviami, zdôrazňujú zúfalú potrebu účinných ochranných opatrení na záchranu ohrozených druhov, a to najmä v severozápadnom Ekvádore."

Dva nové druhy sklenených žiab vyzerajú podobne ako ich príbuzné, a to kvôli farebným vzorom a výrazným priehľadným bruškám. Okrem toho vykazujú aj podobné vzorce správania. Po viac ako siedmich rokoch pozorovania, ako aj porovnávaním vzoriek DNA, tím zistil, že žaby sú úplne novými druhmi. Práve táto skutočnosť zvyšuje rozmanitosť zvierat v andskej oblasti, ktorú je nutné preskúmať.

Vedci majú strach, že vyhynú

Becca Brunner, doktorandka v oblasti environmentálnej vedy, politiky a manažmentu a jedna z prvých autoriek štúdie, k novému druhu žiab napísala: "Mnohé z týchto lokalít sú stále nepreskúmané, čo je jeden z dôvodov, prečo by sme tam mohli objaviť ďalšie nové druhy."

Spoluautor štúdie, Juan M. Guayasamín, uviedol, že identifikácia je typickým príkladom druhovej rozmanitosti regiónu. Dodal, že problémom nie je nájsť nové druhy, skutočnou výzvou je mať čas a zdroje na ich opis.

Výskumníci vyjadrili svoje znepokojenie nad priemyselnou ťažbou, ktorá ohrozuje andskú biodiverzitu. Obidva druhy žiab sa nachádzajú v lesných oblastiach, ktoré v posledných desaťročiach trpeli výrazným odlesňovaním v dôsledku poľnohospodárskych aktivít. Brunner a Guayasamin preto odporučili uviesť oba druhy do zoznamu ohrozených druhov.

"Ak by prišla ťažobná spoločnosť a zničila aj posledné vodné toky, o ktorých vieme, že v nich žijú žaby, tento druh pravdepodobne vyhynie," uzavrela Brunner.