27. nov. 2023 o 07:59
ab, Obkec

10 najkrajších dedín na Slovensku, ktoré počas zimy vyzerajú ako vystrihnuté z rozprávky

placeholder
Krásne slovenské obce
Zdroj: Instagram/telgart.official, zdiar_svk

Hľadáte tip na výlet počas zimného obdobia? Nasajte romantickú atmosféru v týchto malebných slovenských dedinkách, ktoré vyzerajú ešte lepšie, keď ich pokryje snehová perina.

Cestovanie
27. nov. 2023 o 07:59
10 najkrajších dedín na Slovensku, ktoré počas zimy vyzerajú ako vystrihnuté z rozprávky

Hľadáte tip na výlet počas zimného obdobia? Nasajte romantickú atmosféru v týchto malebných slovenských dedinkách, ktoré vyzerajú ešte lepšie, keď ich pokryje snehová perina.

Čičmany

Ide o najvyššie položenú obec v Žilinskom kraji. Unikátna je najmä maľovanými zrubovými drevenicami s originálnym čičmanským vzorom. Vzory sú inšpirované ornamentom tunajšej výšivky. Historická časť tejto obce bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Okrem prechádzky obcou sa oplatí navštíviť aj kaštieľ v Čičmanoch, kde je možné sa aj ubytovať. Pokiaľ patríte medzi vášnivých lyžiarov, zajazdiť si počas zimy môžete v stredisku Javorinka Čičmany.

Terchová

Malebná dedina je situovaná v národnom parku Malá Fatra a tvorí vstup do Vrátnej doliny. Dominantou obce je 7 a pol metrová socha Juraja Jánošíka, ktorej autorom je akademický sochár Ján Kulich. Ak sa chystáte do Terchovej, určite nevynechajte ani krásnu sústavu tiesňav a kaňonov s názvom Jánošíkove diery. Nachádza sa tam aj viac ako 20 vodopádov, ktoré počas zimy prinášajú rozprávkové pohľady.

Špania Dolina

Nachádza sa v okrese Banská Bystrica a patrí medzi takzvané banícke obce. V centre nájdete hrajúci Banícky orloj, kde sa veľká skala každú hodinu rozostúpi a môžete vidieť baníkov priamo pri ich náročnej práci. V obci je aj unikátny súbor baníckych domov, ktoré sú súvislou dedinskou zástavbou. Vďaka tomu sa táto dedina dostala do zoznamu pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry. Až 85 miestnych baníckych domov je aj pamiatkovo chránených.

Vlkolínec

Ide o podhorskú osadu, kde sa zachovala pôvodná architektúra. Vidieť tam môžete krásne drevené zrubové domčeky, ktoré vyrástli popri potoku. Postavené sú klasickým liptovským štýlom z otesaných kmeňov ihličnatých stromov ukladaných na kamennú podmurovku. V roku 1993 bol Vlkolínec zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, vďaka čomu ho navštevujú turisti z celého sveta.

Beckov

Nachádza sa v okrese Nové Mesto nad Váhom a jeho dominantou je Beckovský hrad z 13. storočia. V obci a jej okolí je aj niekoľko výnimočných prírodných miest, ako napríklad hradné bralo, Sychrov či Beckovská jaskyňa. Hrad, ktorý sa v obci nachádza, je národnou kultúrnou pamiatkou a ponúka krásne výhľady na Považie.

Ždiar

Túto obec nájdete v údolí medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou. Žije tu okolo 1 300 obyvateľov a zaujímavosťou je, že väčšina z nich hovorí aj po goralsky. V dedine sa čiastočne zachovala ľudová architektúra a niektoré stavby boli vyhlásené za pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry. Charakteristickým odevom pre Ždiar sú goralské kroje, ktoré si dodnes obliekajú starší obyvatelia v nedeľu alebo pri sviatočných príležitostiach.

Telgárt

Najvyššie položenou horehronskou obcou je Telgárt, ktorá sa nachádza v okrese Brezno. Neďaleko tejto obce pod Kráľovou hoľou možno vidieť unikátnu technickú stavbu Chmarošský viadukt. Ide o tehlový železničný most postavený v 30. rokoch minulého storočia tvorený deviatimi oblúkmi. Turisti sa bez problémov dostanú aj pod mostovú konštrukciu a ten pohľad jednoznačne stojí za to. Most je dlhý 113,6 metrov a vysoký je 18 metrov.

Oravská Lesná

Ak hľadáte poriadnu zimu, tu ju určite nájdete. Oravská Lesná svojou polohou patrí medzi najchladnejšie obce na Slovensku. Nachádzajú sa tu vždy zasnežené zjazdovky, čiže na svoje si prídu najmä milovníci zimných športov. Turisti ale radi navštevujú aj Kostol sv. Anny, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Obľúbená je aj oravská lesná železnica, ktorá je jednou z najnavštevovanejších atrakcií regiónu.

Nová Sedlica

Ide o najvýchodnejšie položenú obec na Slovensku a nachádza sa v okrese Snina. Neďaleko obce možno vidieť trojhraničný bod, kde sa stretáva Slovensko, Poľsko a Ukrajina. Rozprestiera sa tu aj pôvodne zachovaný karpatský prales Stužica, ktorý je zapísaný v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Vidieť tu môžete aj legendárnu chalúpku deduška Večerníčka.

Brhlovce

V okrese Levice nájdete Brhlovce, ktoré ukrývajú unikátnu pamiatku. Ide o skalné obydlia vytesané do tufu s pivnicami, letnými kuchyňami a maštaľami. Obec sa stala pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Pôvodne mali tieto obydlia slúžiť ako úkryty pred Turkami v 16. storočí. Zaujímavosťou je, že niektoré sa používajú dodnes na bývanie, poprípade slúžia ako vínne pivnice.